10 ciekawostek o starożytnych filozofach

partenon

Wielu z nas w trakcie swojej przygody ze szkołą oraz nauczaniem zetknęło się z pojęciem filozofii starożytnej. Poświęcano wiele czasu temu aspektowi w trakcie nauki języka polskiego oraz historii. Bardzo często poruszano jednak głównie tematykę związaną tylko z przekonaniami poszczególnych filozofów oraz zasadami, które według nich powinny rządzić światem.

Rzadko mówiło się o samych filozofach, ich życiu oraz ciekawostkach na ich temat.

My chcielibyśmy w naszym artykule nawiązać właśnie do tego elementu, ponieważ według nas nieznane lub mało popularne fakty z życia filozofów mogą być naprawdę ciekawe. Wielu z nas dzięki tym informacjom będzie mogło zmienić swoją opinię na temat tych sław. Dziś właśnie chcielibyśmy skupić się na filozofach starożytnych.

1. Sokrates jeden z najwybitniejszych filozofów ówczesnych czasów nie słynął ze swojej urody. Mówi się, iż wręcz odwrotnie wyglądał on bardzo nieatrakcyjnie.

2. Sokrates stał się idolem młodzieży. W dawnych czasach nie fascynowano się przystojnymi muzykami, sławę wśród młodych osób pozyskiwali filozofowie.

3. Okoliczności śmierci starożytnych filozofów były dość przykre – zazwyczaj umierali oni w samotności. Najbardziej efektowna śmierć spotkała jednak Sokratesa, który został skazany na śmierć.

4. Ciekawa śmierć spotkała również ucznia Sokratesa czyli Platona. Zmarł on bowiem z przejedzenia i z przepicia w trakcie uczty weselnej.

5. Wielu filozofów starożytnych nawiązywało romanse z młodymi mężczyznami – bowiem miłość starca z młodym mężczyzną uznawany był za najszlachetniejszy rodzaj miłości.

6. Wśród starożytnych filozofów spotkać możemy Arystypa, według, którego dla człowieka najważniejsza powinno być przeżywanie szczęścia.

7. Sokrates, o którym wcześniej już wspominaliśmy nie pozostawił po sobie, ani jednego pisma. Jego nauki pozostały na ziemi dzięki jego uczniom.

8. Starożytni filozofowie bardzo często wykluczali się swoimi poglądami. Sokrates na przykład uważał, że najszczęśliwszy jest człowiek, który nie ma niczego.

9. Filozofowie w czasach starożytnych często otwierali własne szkoły, w których nauczali uczniów o swoich poglądach.

10. Platon jeden z bardziej znanych filozofów tego okresu był uczniem Sokratesa.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.