Fascynujące Ciekawostki o Rekinie Młocie
Rekin młot, nazywany także młotem, głowomłotem pospolitym, czy kuszą młotem, jest to gatunek morskiej ryby żarłaczokształtnej, z rodziny młotowatych. Zna go chyba każdy, ma on bowiem charakterystyczny młot, który jest kształtem jego pyska. Gatunek ten zamieszkuje strefy przybrzeżne Oceanu Spokojnego, Indyjskiego oraz Atlantyckiego. W odróżnieniu od innych topików woli wody umiarkowane. Rekin ten jest drugim co do wielkości przedstawicielem swojej rodziny. Głowomłoty są niebezpieczne nie tylko dla stworzeń, które żyją z nimi w jednym środowisku. Gatunek ten odpowiedzialny jest już również za kilka ataków na człowieka.
1. Rekin młot i jego fascynujące rozmiary
Gatunek ten może dorosnąć aż do 2,5 a nawet do 3,5 metrów wielkości! Jest to niesamowicie imponujący wynik, rekin ten bowiem jest rozmiarów małego bloku. Największe ryby młoty mierzyły nawet 5 metrów. Niektóre z nich urosnąć mogą nawet do 400 kg masy ciała, co jest kolejnym, liczbowym osiągnięciem w strefie gatunku. Ryba ta widzi stereoskopowo dzięki temu, iż jej oczy umieszczone są po bokach młotowatego pyska. Idealnie dzięki temu potrafi ocenić odległość do celu.
2. Rekin młot i jego pożywienie
Już młodzi przedstawiciele gatunku są w stanie polować na główne danie młotów – inne rekiny. Mogą upolować sobie bez większych problemów nawet żarłacza ciemnoskórego. Oprócz innych rekinów żywią się one głównie: płaszczkami, głowonogami oraz rybami kostnoszkieletowymi. Są również osobniki, które zjadają skorupiaki.
3. Rekin młot i jego tryb życia
Są one aktywne jak i w ciągu dnia, tak i w ciągu nocy. Prowadzą raczej samotny tryb życia, czasem spotkać można ich małe gromady. Duże skupiska rekinów młotów tworzą się wówczas, kiedy migrują one do wód chłodniejszych. W większych grupach natomiast żyją młode osobniki. Dzięki temu efektywniej obronić mogą się przed innymi drapieżnikami.
4. Olej z wątroby rekina młota
Olej taki jest często używany do produkcji różnych leków, które można nabyć w każdej aptece. Zalety jego stosowania do codziennej diety, to na przykład: olej z wątroby jest źródłem skalenu, dzięki niemu organizm może syntetyzować cholesterol, a także hormony steroidowe. Olej ma również właściwości antynowotworowe, jak również poprawia ogólną odporność organizmu.
5. Płetwy rekina młota w krajach azjatyckich jako przysmak
Jeżeli wybierzesz się na wycieczkę do Azji oraz jej miast, z pewnością znajdziesz w różnych knajpach i restauracjach, na kartach menu, danie przyrządzone z lub przy pomocy płetw rekina młota. Azjaci uwielbiają zupę przygotowaną z płetwy rekina, ale także usmażoną płetwę, czy inne dania wykonane dzięki niej.
6. Rekiny młoty latem migrują w poszukiwaniu chłodniejszych wód
Jak już wyżej wspomniano, rekiny młoty podczas migracji zbierają się w większe grupy. Szukają one wówczas chłodniejszych wód w okolicach bieguna północnego oraz południowego.
7. Rekiny młoty oraz ich mózgi
Gatunek ten posiada naprawdę spory mózg i bardzo rozwinięte umysły. Rekiny te potrafią słyszeć subtelne hałasy, a nawet wyczuć drobne zmiany w obrębie pola elektrycznego, co daje im zazwyczaj ogromną przewagę nad ofiarami.