Ciekawostki o Pustyni Błedowskiej
Pustynia bliżej niż myślisz, czyli Pustynia Błędowska-ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!
Gdyby zapytać polskie dziecko, z czym kojarzy się tobie pustynia, na pewno przytoczy opowieść o wielkich górach piasku, niesamowitym upale oraz wspomni o wielbłądach. Jednak , jeśli takiemu małemu smykowi wytłumaczymy, że nawet w Polsce można spotkać pustynię, to jego mina może być wyrażać coś pomiędzy niedowierzaniem, a totalnym zaskoczeniem. To jak to z tą ciekawostką przyrodniczą bywa? Zdradzamy poniżej!
Pustynia w Polsce?! To już fakt!
Rzeczywiście Polska może śmiało pochwalić się swoją różnorodnością krajobrazu. Oprócz morza, gór, lasów, czy jezior, mamy także Pustynię Błędowską. Jest to największy obszar lotnych piasków na terenie naszego kraju. Znajduje się na pograniczu dwóch województw: śląskiego oraz małopolskiego. Chociaż przez biologów nazywana jest polską Saharą, tak naprawdę powinniśmy się nią chwalić, bowiem to jedyny taki obiekt na terenie…. całego kontynentu europejskiego! Zajmuje około 33 kilometry kwadratowe.
W przeciwieństwie do saharyjskiego skwaru i braku wody, tutaj znajduje się jeden akwen, a mianowicie rzeka-Biała Przemsza, która rozciąga się ze wschodu na zachód całej Pustyni Błędowskiej. Oczywiście ten unikat przyrodniczy został objęty programem ochronnym- Natura 2000.
Pustynia ta swą nazwę zawdzięcza Wacławowi Nałkowskiemu, który nadał ją w 1889 roku. Co ciekawe, nawet na tak niewielkiej pustyni, można doświadczyć fatamorgany, burzy piaskowej, a także wydm! W przeciwieństwie do światowych, wielkich pustyń, klimat nie jest tak upalny. Datowana średnia temperatura wynosi około 7,3 stopnie w skali Celsjusza.
Oczywiście pustynia powstała w wyniku zmian, które dokonały się wiele podczas epoki lodowcowej. Legenda regionalna jednak głosi, że Pustynia Błędowska to efekt działania diabelskich sił. Szatan miał bowiem chcieć zasypać pobliską kopalnię srebra piaskiem.
Pustynia to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Spotkać tu można przede wszystkim owady oraz ptaki (aż 150 gatunków)! Są to przede wszystkim: skowronki borowe, świergotek polny, kulony, ale i piżamki, bobry, czy minogi. Uważać trzeba także pod nogi, bowiem odwiedzając to miejsce, natknąć się można na padalca zwyczajnego.