Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o PRL

telefon z czasów prl

Polska Rzeczpospolita Ludowa, czyli PRL, istniała od 1952 roku do roku 1989. Epoka ta wspominana jest dzisiaj z mieszanką uczuć, w których dominują żal, że Polska po drugiej wojnie światowej nie odzyskała wolności, oraz rozbawienie spowodowane absurdami, które pojawiały się w życiu częściej niż kiedykolwiek.

Co warto wiedzieć o PRL-u? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Najważniejszą władzą partii rządzącej był KC PZPR, czyli Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Sekretarzami byli w nim między innymi Wojciech Jaruzelski czy Bolesław Bierut.

2. W myśl sloganów wypowiadanych jeszcze przez Włodzimierza Lenina, w Polsce w 1950 ustanowiono nakaz pracy. Jeśli ktoś opuścił stanowisko pracy, groziła mu za to kara pozbawienia wolności na sześć miesięcy lub bardzo wysoka grzywna.

3. Przodownikiem pracy nazywano w PRL-u osobę, która za tę samą stawkę wykonywała 300 procent normy. Mógł liczyć na medal lub nagrody rzeczowe, a partia takim zachowaniem starała się zmotywować innych do rywalizacji i jeszcze cięższej pracy.

4. Jednym z największych świąt w PRL-u było święto pracy. 1 maja w miastach odbywały się pochody z transparentami, które wychwalały socjalistyczną władzę. Co ciekawe, aby zachęcić ludzi do udziały, sprowadzano na nie samochody z atrakcyjnymi towarami.

5. Mimo komunistycznej indoktrynacji ponad 90 procent Polaków w PRL-u wciąż wierzyło w Boga i chodziło do kościoła regularnie.

6. Alkohol był bardzo ważnym elementem PRL-u i wiele osób go nadużywało, co poskutkowało problemami zdrowotnymi całego społeczeństwa.

7. W czasie trwania całego komunizmu większość Polaków miała problemy z kupieniem papieru toaletowego, którego produkowano wówczas około siedmiu rolek rocznie na osobę.

8. W czasach komuny w sklepach brakowało przede wszystkim żywności, którą można było kupować tylko na kartki. W związku z tym kwitł czarny rynek.

9. Pewex był wówczas synonimem luksusu. W sklepach tego rodzaju można było kupować zachodnie towary lub luksusowe towary polskie, których nie było w żadnych innych sklepach.

10. Najbardziej pożądanym towarem w Pewexie był amerykańskie dżinsy. Z kolei dzieci uwielbiały gumy do żucia Donald z małym komiksem.