Ciekawostki o Poznaniu które mało kto zna

poznań ciekawostki

Poznań, stolica Wielkopolski, to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Przybywają tu nie tylko turyści, ale także handlowcy i biznesmeni, gdyż miasto od wieków związane jest ściśle z handlem.

Popularne od lat Targi Poznańskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem gości nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Jest to jedna z najstarszych i zarazem największych imprez wystawienniczych w całej Europie. Pierwsze targi zorganizowano pierwszy raz w 1921 roku, a w 1911 ustawiono na tym terenie Wieżę Górnośląską z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej zorganizowanej przez Prusaków. Dziś Wieżę zdobi umieszczona na szczycie ażurowa iglica, będąca symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Poznań jest bez wątpienia jednym z najbardziej gospodarnych miast w naszym kraju. W przyroście PKB na jednego mieszkańca wyprzedza go jedynie stolica. Poznań jest także drugim po Warszawie ośrodkiem bankowości.

Stolica Wielkopolski leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berliną. Jednakże mimo zbliżonego dystansu z Poznania znacznie szybciej uda nam się dojechać do Berlina, niż do naszej własnej stolicy…

Poznań był przez wieki prekursorem w bardzo wieku dziedzinach. Jako pierwsze miasto w Polsce zainstalowane miał na swych ulicach latarnie gazowe a później elektryczne. Tutaj pojawiły się pierwsze elektrownie, banki, stację benzynową czy elektryczne linie tramwajowe. W nowszych czasach należy wspomnieć, że Poznań jako pierwsze spośród polskich miast miał pełny niskopodłogowy tabor autobusowy.

Czy wiesz, że Poznań jest jedynym miastem wymienionym w naszym hymnie narodowym?

„Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze” !

Poznań to miasto naznaczone historię. To tutaj kształtowała się nasza państwowość, tutaj rozpoczęli panowanie władcy z dynastii Piastów. W podziemiach katedry na poznańskim Ostrowie Tumskim spoczywają ciała pierwszych historycznych władców Polski, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest tam także pochowanych jeszcze sześciu innych królów. To właśnie Poznań był u zarania dziejów Poslki najważniejszym miastem, pełnił główny ośrodek kultury i był miejscem rozwijania się chrześcijaństwa na ziemiach Polski.

Ciekawostką jest to, że poznaniacy posługują się specyficzną gwarą. Jest w niej bardzo dużo zapożyczeń z języka niemieckiego, które dostały się tradycyjnej polszczyzny w okresie panującego tutaj zaboru pruskiego. Możemy więc w Poznaniu zjeść sznekę z glancem – drożdżówkę z lukrem, pyry z gzikiem – ziemniaki z twarogiem, przejechać się bimbą – tramwajem lub założyć laczki – pantofle. Jedną z osób, które posługiwały się tą charakterystyczną gwarą, był Stary Marych.

Jest to postać z popularnego słuchowiska radiowego. Program emitowany był w latach 1983 – 1999. W roku 2001 na północnym koncu uicy Półwiejskiej został odsłonięty pomnik Starego Marycha, czyli starszego pana z rowerem. Rzeźba mężczyzny jest bardzo chętnie fotografowana, zarówno przez przyjezdnych jak i rodowitych poznaniaków.

A skoro już mowa o daniach kuchni poznańskiej – wspomnieć należny właśnie o pyrach z gzikiem. Jest to banalnie proste danie, którego głównym składnikiem są ziemniaki – w gwarze poznańskiej nazywane pyrami – oraz gzik, czyli odpowiednio przyprawiony twaróg ze śmietaną. Tradycyjnie pyry powinny być gotowane w mundurkach. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ziemniaki ! To warzywo ma swój pomnik w Poznaniu ! Pyra jest tak ważna dla mieszkańców miasta, że postanowili oni wystawić rzeźbę na jej część. Znajduje się ona w samym centrum parku Jana Pawła II, odsłonięto ją we wrześniu 2007 roku podczas Dni Pyrlandii.

Na prawym brzegu rzeki Warty, został oddany do użytku w 1952 roku sztuczny zbiornik wodny o nazwie Jezioro Maltańskie. Od blisko 20 lat jest to jeden z najlepszych europejskich torów wioślarskich i kajakowych. Dookoła jeziora znajdują się liczne atrakcje, takie jak całoroczny tor saneczkowy oraz narciarski, nowoczesny tor wioślarski i kajakowy będące miejscem wielu zawodów tych dyscyplin, ale również Termy Maltańskie, wspaniała wodna zabawa dla całej rodziny.

W północnej części miasta warto odwiedzić rezerwat Morasko. To tutaj odkryto największy meteoryt w Polsce. Ważył on ponad 261 kg. Na terenie rezerwatu znajdują się kratery, które powstały po upadku tego właśnie olbrzymiego meteorytu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *