CiekawostkiPolska

Ciekawostki o Poznaniu które mało kto zna

poznań ciekawostki

Poznań, stolica Wielkopolski, to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Przybywają tu nie tylko turyści, ale także handlowcy i biznesmeni, gdyż miasto od wieków związane jest ściśle z handlem.

Popularne od lat Targi Poznańskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem gości nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Jest to jedna z najstarszych i zarazem największych imprez wystawienniczych w całej Europie. Pierwsze targi zorganizowano pierwszy raz w 1921 roku, a w 1911 ustawiono na tym terenie Wieżę Górnośląską z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej zorganizowanej przez Prusaków. Dziś Wieżę zdobi umieszczona na szczycie ażurowa iglica, będąca symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Poznań jest bez wątpienia jednym z najbardziej gospodarnych miast w naszym kraju. W przyroście PKB na jednego mieszkańca wyprzedza go jedynie stolica. Poznań jest także drugim po Warszawie ośrodkiem bankowości.

Stolica Wielkopolski leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berliną. Jednakże mimo zbliżonego dystansu z Poznania znacznie szybciej uda nam się dojechać do Berlina, niż do naszej własnej stolicy…

Poznań był przez wieki prekursorem w bardzo wieku dziedzinach. Jako pierwsze miasto w Polsce zainstalowane miał na swych ulicach latarnie gazowe a później elektryczne. Tutaj pojawiły się pierwsze elektrownie, banki, stację benzynową czy elektryczne linie tramwajowe. W nowszych czasach należy wspomnieć, że Poznań jako pierwsze spośród polskich miast miał pełny niskopodłogowy tabor autobusowy.

Czy wiesz, że Poznań jest jedynym miastem wymienionym w naszym hymnie narodowym?

„Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze” !

Poznań to miasto naznaczone historię. To tutaj kształtowała się nasza państwowość, tutaj rozpoczęli panowanie władcy z dynastii Piastów. W podziemiach katedry na poznańskim Ostrowie Tumskim spoczywają ciała pierwszych historycznych władców Polski, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest tam także pochowanych jeszcze sześciu innych królów. To właśnie Poznań był u zarania dziejów Poslki najważniejszym miastem, pełnił główny ośrodek kultury i był miejscem rozwijania się chrześcijaństwa na ziemiach Polski.

Ciekawostką jest to, że poznaniacy posługują się specyficzną gwarą. Jest w niej bardzo dużo zapożyczeń z języka niemieckiego, które dostały się tradycyjnej polszczyzny w okresie panującego tutaj zaboru pruskiego. Możemy więc w Poznaniu zjeść sznekę z glancem – drożdżówkę z lukrem, pyry z gzikiem – ziemniaki z twarogiem, przejechać się bimbą – tramwajem lub założyć laczki – pantofle. Jedną z osób, które posługiwały się tą charakterystyczną gwarą, był Stary Marych.

Jest to postać z popularnego słuchowiska radiowego. Program emitowany był w latach 1983 – 1999. W roku 2001 na północnym koncu uicy Półwiejskiej został odsłonięty pomnik Starego Marycha, czyli starszego pana z rowerem. Rzeźba mężczyzny jest bardzo chętnie fotografowana, zarówno przez przyjezdnych jak i rodowitych poznaniaków.

A skoro już mowa o daniach kuchni poznańskiej – wspomnieć należny właśnie o pyrach z gzikiem. Jest to banalnie proste danie, którego głównym składnikiem są ziemniaki – w gwarze poznańskiej nazywane pyrami – oraz gzik, czyli odpowiednio przyprawiony twaróg ze śmietaną. Tradycyjnie pyry powinny być gotowane w mundurkach. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ziemniaki ! To warzywo ma swój pomnik w Poznaniu ! Pyra jest tak ważna dla mieszkańców miasta, że postanowili oni wystawić rzeźbę na jej część. Znajduje się ona w samym centrum parku Jana Pawła II, odsłonięto ją we wrześniu 2007 roku podczas Dni Pyrlandii.

Na prawym brzegu rzeki Warty, został oddany do użytku w 1952 roku sztuczny zbiornik wodny o nazwie Jezioro Maltańskie. Od blisko 20 lat jest to jeden z najlepszych europejskich torów wioślarskich i kajakowych. Dookoła jeziora znajdują się liczne atrakcje, takie jak całoroczny tor saneczkowy oraz narciarski, nowoczesny tor wioślarski i kajakowy będące miejscem wielu zawodów tych dyscyplin, ale również Termy Maltańskie, wspaniała wodna zabawa dla całej rodziny.

W północnej części miasta warto odwiedzić rezerwat Morasko. To tutaj odkryto największy meteoryt w Polsce. Ważył on ponad 261 kg. Na terenie rezerwatu znajdują się kratery, które powstały po upadku tego właśnie olbrzymiego meteorytu.