Ciekawostki

18 zaskakujących ciekawostek, informacji i faktów o Pitarogasie

Samos, to nie pozorne miasteczko znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie. Znajduje się tam mnóstwo hoteli, gdyż turyści uwielbiają to cudowne miejsce. Niesamowitym jest fakt, że obok nowoczesnych pięknych hoteli znajduje się tam mnóstwo starożytnych, przesiąkniętych historią, antycznych budowli. Mimo licznych atrakcji, dziewiczych plaży, wspaniałego klimatu i cudów antycznej inżynierii, wyspa i miasto Samos zasłynęły przede wszystkim z faktu, że to tu urodził się jeden z największych matematyków, mistyków i filozofów wszech czasów – Pitagoras. Warto zapoznać się z ciekawostkami z życia tego wielkiego człowieka, by choć trochę poczuć jego wielkość.

1. Pitagoras aspirował do stania się wysłannikiem bogów. Nie był skromny, kazał się nazywać duchowym przywódcą. On i jego wysłannicy wierzyli w świętość liczb, a matematyka w jego wykonaniu nie była dla niego zwykłą nauką, lecz bardziej religią.

2. Symbolizm liczb Pitagorasa, był znany w jego nurcie. Siedem dla przykładu oznaczało wiedzę. Liczba dziesięć była jedną z najświętszych liczb, sprawiedliwość reprezentowała liczba osiem.

3. Samego Pitagorasa uznano za nie poczytalnego, przez jego skrajne poglądy łączenia religii z matematyką. Efektem tego było wpędzenie go z miasta i spalenie jego domu. Niestety Pitagoras swoją postawą potwierdzał przypuszczenia o chorobie psychicznej. Na przykład twierdził opowiadał o swoich poprzednich wcieleniach, w których ponoć był synem Hermesa, czasem twierdził, że był rybakiem, a czasem że walczył w wojnie trojańskiej, utrzymywał też, że zmartwychwstanie.

4. Niektóre źródła donoszą, że tak zaciekle bronił swych teorii, iż gotów był do zabójstwa, byle by jego równania okazały się być tymi jedynymi słusznymi. Ponoć zabił swego ucznia, gdy ten napisał równanie udowadniające, że pierwiastek kwadratowy z dwóch może być niewymierny.

5. Kolejnym dziwactwem Pitagorasa były śluby milczenia, które wprowadził wobec wszystkich najbliższych chcących mu towarzyszyć. Ponoć musieli oni w jego towarzystwie milczeć przez pięć lat celem wyciszenia umysłu i nauce skupienia.

6. Pitagoras był wegetarianinem. Było to nie zwykłe w czasach, gdy dosłownie wszyscy ubóstwiali jeść mięso. Zgodnie z jego poglądami mięso zatruwało nasze ciała zanieczyszczeniami. Zdarzało mu się jednak jeść mięso w wyjątkowych, rzadkich chwilach.

7. Jagnięcina była według Pitagorasa zakazanym mięsem. Nie należało jej spożywać, ze względu na świętość tego mięsa.

8. Pitagoras nie wymyślił jako pierwszy twierdzenia Pitagorasa. Jednak rozsławił go na tyle, że utrwaliła się nazwa od jego imienia. Twierdzenie pitagorasa znano już wcześniej na przykład w Chinach, Indiach, czy Egipcie.

9. Pitagoras jest autorem wielu dziś aktualnych i często powtarzanych cytatów, niektóre z nich to: „Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia.”, albo: „Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi.”. Ważnym przesłaniem Pitagorasa dla naszego społeczeństwa może być to: „Do państw wchodzi najpierw zniewieściałość, potem przesyt, potem pycha i wreszcie zguba.”

10. Pitagoras założył we Włoszech, w mieście Kroton swoją szkołę pitagorejską. W szkole tej próbowano rozwiązać wiele problemów matematycznych i stawiano sobie przeróżne pytania. Niektóre z nich to: kwadratura koła, podwojenie sześcianu, czy trysekcja kąta.

11. Pitagoras dożył sędziwego wieku. Prawdopodobnie żył od osiemdziesięciu do stu lat.

12. Niewielu wie, że to właśnie Pitagorasowi zawdzięczamy jedną ze starożytnych skali muzycznych (czyli ułożonych po sobie różnych dźwięków zgodnie ze stałym schematem.

13. Pitagoras miał żonę, o imieniu Teano. Ona również umiłowała naukę. Zajmowała się filozofią, matematyką, czy astronomią, ale najbardziej zasłynęła z napisania książki o swoim mężu zatytułowanej „Życie Pitagorasa”.

14. Pitagoras uważał, że „wszystko jest liczbą”. Oznaczało to, że wierzył w możliwość opisania wszystkich zjawisk na świecie za pomocą liczb. Dziś wiemy, że się nie mylił. Jest to możliwe i codziennie uskuteczniane.

15. Pitagoras wzbudzał zawsze skrajne emocje, niektórzy go uwielbiali, kochali, podziwiali i wręcz ubóstwiali, a niektórzy byli wobec niego zawistni, zazdrośni i oskarżali go o chęć przejęcia władzy.

16. Ulubioną figurą geometryczną Pitagorejczyków i samego Pitagorasa był pentagram. Nazwano go nawet gwiazdą pitagorejską. Figura ta fascynowała Pitagorasa, gdyż jest to jednocześnie pięciokąt, pięciokąt gwiaździsty, można go opisać w koło i przeprowadzać na nim dziesiątki matematycznych rozważań.

17. Niektóre źródła donoszą, że Pitagoras ofiarował dla bogów aż sto wołów, gdy odkrył własności trójkąta prostokątnego. Był to w tamtych czasach niezwykły wyraz wdzięczności.

18. Pitagoras był prekursorem używania takich terminów jak filozofia, czy matematyka. Filozofią nazywał wszelką działalność naukową, natomiast matematyką było nazywane wszystko to, co wymagało dedukcji. Kiedyś termin matematyka był równoznaczny z terminem geometria – te dwa terminy zostały rozdzielone dopiero w dziewiętnastym wieku.