Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Piłce Nożnej

mali piłkarze

Piłka nożna – sport, który wywołuje emocje na całym świecie i przyciąga miliony fanów. To dyscyplina, która zjednocza ludzi, rozgrzewa atmosferę i potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń. Ale czy wiesz, że poza standardowymi regułami i ciekawymi meczami, piłka nożna kryje wiele zaskakujących tajemnic? Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 najbardziej zaskakujących ciekawostek o piłce nożnej, które na pewno Cię zaciekawią!

1. Powstanie piłki nożnej

Piłka nożna to sport, który powstał w Chinach. W grę bardzo podobną do znanej nam piłki nożnej Chińczycy grali już 2300 lat temu. Obecną wersję footballu znamy jednak z Wielkiej Brytanii.

2. Pierwsze korki

Pierwsze korki do piłki nożnej zaprojektował założyciel firmy Adidas. Pierwsza ich wersja jednak nie należała do wygodnych. Pierwsze modele wykonywano z gumy i dawały one faktyczną przewagę na boisku.

Kiedy w 1945 roku niemiecka reprezentacja grała na mistrzostwach świata w piłce nożnej, spadł deszcz. Dzięki dobrym butom nie ślizgali się po murawie tak, jak drużyna przeciwna, poruszali się pewniej na boisku.

3. Sammy Wayne

Mecz między Manchester United i Oldham w 1923 roku zakończył się remisem 2 do 2. Co ciekawe, wszystkie bramki strzelił jeden zawodnik, Sammy Wayne. Dwukrotnie trafił do własnej bramki, innymi słowy, niezły przypał. Udało mu się jednak wbić dwie bramki drużynie przeciwnej.

4. Najwyższy wynik w historii

Niekiedy w czasie meczu padnie zaledwie jedna bramka. Zdarza się. Innym razem zakończy się wynikiem 149 do 0. Jak to możliwe? Zespół AS Adema wygrał z Stade OlympiQues I’Emyrne, które na znak protestu strzelało do własnej bramki. Powodem było nieuczciwe sędziowanie.

5. Najstarszy piłkarz

Piłka nożna to niezwykle wciągających sport. Najstarszy piłkarz, który zagrał w meczu ligowym to Neil Mc Bain z New Brighton, który zagrał w meczu mając 51 lat.

6. Piłkarz o wadze 165 kilogramów

Grubas na bramkę! Najcięższy piłkarz świata William Foulke ważył aż 165 kilogramów przy wzroście 1, 90 m. w 1898 roku bronił z Shefifield United mistrzostwo kraju. Podobno kiedyś przerwano mecz, ponieważ zawiesił się na poprzeczce bramki i ją złamał.

7. Najwyżej położony stadion

Najwyżej położony stadion na świecie znajduje się w LaPaz w Boliwii na wysokości 4100 m n.p.m.

8. 2,8 sekunda meczu

Piłka nożna jest niezwykle dynamiczną grą. Ile czasu potrzeba, by strzelić pierwszą bramkę? Okazuje się, że rekordziście udało mu się to w 2,8 sekundzie meczu. Dokonał tego Urugwajczyk Ricardo Olivier w 1998 roku.

9. Jak szybko leci piłka?

Jak szybko leci piłka? Największą prędkość, jaką piłka osiągnęła w locie, to 170 km na godzinę. Piłkę kopnął Roberto Carlos, reprezentant Brazylii. Dla porównania, piłki kopane przez Ronaldo mkną z prędkością około 130 km na godzinę.

10. Papierowe samoloty

W 1964 roku, podczas meczu piłkarskiego między Argentyną i Peru, kibice zaczęli wrzucać na boisko papierowe samoloty. W jednym z nich znajdowała się niespodzianka – granat ręczny! Szczęśliwie, nikt nie został ranny, a sędzia przerwał mecz na kilka minut. Ten niebezpieczny incydent przypomina, że bezpieczeństwo kibiców i zawodników jest bardzo ważne podczas organizacji i prowadzenia meczów piłkarskich.