Ciekawostki

Ciekawostki o pieskach preriowych

Piesek preriowy, nazywany również nieświszczukiem, to nieduże, pracowite stworzenie, które większość swojego czasu, poświęca na zbieraniu materiału, potrzebnego do budowy swojego domu. Zwierzęta, są ssakami, należącymi do grupy wiewiórkowatych, które tak samo jak one, posiadają duże, ostre zęby, oraz paznokcie, które umożliwiają im zdobywanie pożywienia.
8 ciekawostek o pieskach preriowych, które pozwolą zrozumieć te małe zwierzęta.

1. Piesek preriowy

Piesek preriowy, ma około 40 cm długości, a sam jego on, stanowi 1/4 długości jego ciała.

2. Żyje

Nieświszczuki żyją średnio 10 lat.

3. Dojrzałość

Dorosły osobnik, osiąga dojrzałość płciową w 2 roku życia. Aby jednak zdołał zapłodnić samice, należy stworzyć im idealne warunki do rozrodu. Wybieg, powinien mieć przynajmniej 4m2 wielkość, i składać się z dużej ilości ziemi, w której pieski będą mogły drążyć swoje tunele.

4. Zwierzęta stadne

Pieski preriowe są zwierzętami stadnymi. Uwielbiają towarzystwo, oraz publiczność. Kiedy są obserwowane, chętniej okazują uczucia, miedzy innymi,. poprzez stykanie się nosami i głowami z innymi pieskami. Zachowanie to, przypomina zwierzęce pocałunki.

5. Nieświszczuki

Nieświszczuki są kapryśnymi zwierzętami,. Często, zwłaszcza w okresie godowym, potrafią dać w kość właścicielowi. Stają się bardziej wycofane i agresywne. Potrafią ugryźć, podrapać a nawet wydawać dziwne dźwięki, skierowane do właściciela, innych zwierząt a nawet przedmiotów.

6. Waga

Dorosły zwierzak, waży średnio 1,5 kg. Jest to zatem nieduże, trudne do ułożenia zwierzę, które kocha towarzystwo.

7. Wygląd i zachowanie

Choć wyglądają i zachowują się niekiedy groźnie, pieski preriowe żywią się głównie produktami roślinnymi. W skład ich diety, powinny wchodzić trawy, zioła, warzywa i owoce. Aby mieć pewność, że pieski żywione sa prawidłowo, stworzono specjalistyczne karmy dla tych zwierząt, które posiadają ogromną ilość błonnika, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego u zwierząt.

8. Komunikacja

W stadzie, pieski preriowe komunikuje się ze sobą, poprzez gesty, spojrzenia, zapach, oraz głośne odgłosy. Są bardzo ufne, w stosunku do innych zwierząt, a ich wzajemne zaufanie, pozwala im na wspólne zabawy, zdobywanie pożywienia czy wykopywanie licznych tuneli, które mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt.