Ciekawostki

10 ciekawostek o oczach

ciekawostki o oczach

Oko jest jednym z najmniejszych organów w organizmie człowieka, ale przy okazji też jednym z najbardziej skomplikowanych. Pod tym względem ustępuje tylko mózgowi. Narząd wzroku jest bardzo interesujący, dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat wzroku.

1. Rogówki znajdujące się w oku są jedynymi tkankami, które nie są ukrwione.

2. Ludzkie oko waży około 28 gramów i ma 2,5 centymetra średnicy. Na co dzień odsłonięta jego część to tylko jedna szósta całości.

3. Oko ludzkie zawiera ponad milion włókien nerwowych, dlatego naukowcy wciąż nie są w stanie przywracać wzroku osobom niewidomym. Gdyby odtworzenie tych włókien było możliwe, to można by było dokonywać przeszczepów oka.

4. Aż 80 procent informacji o świecie dociera do naszego mózgu dzięki wzrokowi. Jest on nośnikiem obrazów, a tym samym wspomnień.

5. Na całym świecie żyje blisko 40 milionów osób, które są niewidome. Brak wzroku powoduje jednak wyostrzenie się pozostałych zmysłów, dlatego są one w stanie całkiem dobrze sobie radzić.

6. Skany oczu są coraz częściej wykorzystywane do celów bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ oko ludzkie ma aż 256 unikalnych cech, podczas gdy odcisk palca ma ich tylko 40.

7. Kiedy robimy zdjęcie portretowe z użyciem lampy błyskowej, bardzo często pojawia się na nim tak zwany „efekt czerwonych oczu”. Dzieje się tak, ponieważ światło odbija się wówczas od dna oka, a naczyniówka jest bardzo bogata w naczynie krwionośne.

8. Człowiek mruga raz na trzy do sześciu sekund, co może dać około czterech milionów razy w ciągu roku. Według badań kobiety mrugają częściej niż mężczyźni.

9. Tęczówka zaraz po urodzeniu nie posiada żadnego pigmentu, a w związku z tym większość dzieci rodzi się z niebieskim kolorem oczu. Właściwy kolor oczu stabilizuje się dopiero około trzeciego roku życia.

10. Mięśnie oka należą do najaktywniejszych mięśni w naszym ciele, a same oczy potrzebują dużo minerałów i witamin, aby sprawnie funkcjonować.