Ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o Nowym Targu

Nowy Targ to ponad 33 tysięczne miasto zlokalizowane w województwie małopolskim. Jest stolicą oraz siedzibą władz powiatu nowotarskiego. Pierwszy raz o miejscowości wspomniano w XIV wieku, z kolei prawa miejskie nadano osadzie kilkadziesiąt lat później, w 1346 roku. Bogata historia i położenie w pięknym krajobrazie przyciąga do miasta wielu turystów, którzy chcą zwiedzić ten teren. Jeśli w najbliższym czasie Wy również planujecie podróż do Nowego Targu, to warto poznać o nim kilka informacji i ciekawostek.

1. KAZIMIERZ WIELKI

W 1346 roku Nowy Targ stał się miastem królewskim za sprawą Kazimierza Wielkiego, co spowodowało szybszy rozwój miejscowości oraz nadanie nowych przywilejów.

2. HOKEJ

Podhale Nowy Trag to najbardziej utytułowany zespół hokejowy w Polsce. Zdobył Mistrzostwo Polski aż 19 razy.

3. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

W mieście zarejestrowano ponad 4 500 tysiąca różnych działalności gospodarczych.

4. ODWIEDZINY PAPIEŻA

Karol Wojtyła po wyborze na papieża w 1979 roku przybył do Nowego Targu i odprawił mszę św., na której, według szacunków, było około miliona ludzi.

5. POPULARNY JARMARK

W sierpniu organizowany jest zawsze Jarmark Podhalański, trwający 4 dni. Przez ten czas odbywają się różne występy artystyczne oraz koncerty. Promowana jest też lokalna kultura i sztuka rzemieślnicza. Można kupić wiele rękodzieł i spróbować dobrego jedzenia.

6. 4 PARKI

W pobliżu Nowego Targu znajdują się aż 4 parki narodowe, są to Tatrzański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, a także Babiogórski Park Narodowy.

7. EUROREGION

W Nowym Targu podpisano w 1994 roku deklarację powołującą do życia organizację Euroregion Tatry. Skupia ona w sobie przygraniczne miejscowości polskie i słowackie. Głównym celem jest ochrona naturalnego środowiska.

8. KONFEDERACJA TATRZAŃSKA

Powstała na początku lat 40. XX wieku w Nowym Targu organizacja opierająca się okupacji niemieckiej. Należało do niej około 400 osób.

9. MUZEUM

W mieście działa Muzeum Podhalańskie gromadzące kilka tysięcy zbiorów, wśród nich są zabytki etnograficzne oraz dzieła sztuki.

10. HERB

W herbie Nowego Targu znajduje się św. Katarzyna Aleksandryjska, patronka miasta.