CiekawostkiEuropa

24 mało znane ciekawostki o Neopolu

neapol

Historia Neapolu sięga 2800 lat wstecz, czyli do ósmego wieku p. n. e., kiedy to ludzie z greckiej kolonii Cumae założyli coś, co było wówczas nazywane Parthenope.

1. Pizza Margherita została nazwana na cześć królowej Margherity Teresa Giovanni po jej wizycie w mieście w 1889 roku. Można zobaczyć włoską flagę w kolorach: bazylia zielona, ser biały i czerwony sos pomidorowy.

2. Miasto Neapol dzieli się na 21 różnych stref, każda o własnym stylu i uroku.

3. Neapol jest stolicą regionu Kampania, który pochodzi od nazwy „Campania felix” – łacińskiej nazwy „żyzny krajobraz”.

4. Nazwa „Napoli” pochodzi od greckiego słowa Neapolis lub „nowe miasto”.

5. Jeśli odwiedzisz Pompeje, możesz znaleźć słynne starożytne miejsce. W 79 r. n. e. słynny budynek został zniszczony z powodu wybuchu Wezuwiusza.

6. W czasie II wojny światowej najbardziej zbombardowanym włoskim miastem był Neapol. Ale teraz Neapol jest rozbudowany o sieć metra i nowowczesne budynki.

7. Jeśli jedziesz do Pompei lub Herculaneum samotnie, łatwo jest dojechać pociągiem Circumvesuviana z Neapolu. Jest on tani i podróż zajmuje około 40 minut do Pompei i około 20 minut do Herculaneum.

8. Lotnisko w Neapolu nie jest duże i leży około 7 km od centrum miasta.

9. Ruch w Neapolu jest natężony, ale transport publiczny dobrze sobie radzi z autobusami, metrem i koleją linową do wyższych obszarów miasta. Bilety kupujesz w kioskach z „T” lub „Tabacchi”. Są też bilety zniżkowe, w których można kupić bilet na kilka dni lub zakupić Artecard.

10. Neapol znajdował się pod rządami Austrii czy hiszpańskich Burbonów.

11. Kolejka linowa w Neapolu jest jedną z najdłuższych kolei linowych na świecie, obsługującą rocznie ponad 10 milionów pasażerów. W dni robocze przewozi średnio 28 000 pasażerów, a w weekendy i dni świąteczne jest to średnio 10 000 pasażerów.

12. Neapolitańska Akademia Sztuk Pięknych została założona przez Karola III z Bourbonu w 1752 roku.

13. Historia Neapolu jest bogato przeplatana historiami związanymi z istnieniem społeczności obcych, które osiedlały się w Neapolu w celach handlowych. Grupa kupców i żeglarzy z Aleksandrii w Egipcie osiedliła się na dalekim wschodzie od dolnego płaskowyżu Neapolis, znanego dziś jako piazzzetta Nilo.

14. Neapol jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech po Rzymie i Mediolanie, zamieszkałym przez około 1 mln osób.

15. Historyczne centrum Neapolu jest największym w Europie miastem o powierzchni 1700 hektarów, które obejmuje 27 wieków historii i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

16. Podczas wojny Samnite, miasto, obecnie tętniące życiem centrum handlowe, zostało zdobyte przez Samnitów. Wkrótce jednak Rzymianie zdobyli miasto i uczynili je rzymską kolonią.

17. Neapol i okolice stworzyły również wielu włoskich reżyserów i aktorów, takich jak Sophia Loren, laureatka nagrody akademii, która urodziła się w rejonie Pozzuoli w Neapolu.

18. W 1830 r. w Neapolu otworzyła się pierwsza na świecie pizzerie – Antica Pizzeria Port’ Alba.

19. Neapol był częścią Cesarstwa Rzymskiego i kiedy ostatni cesarz rzymski, Romulus August, zmarł w 476 roku, miasto przeszło w barbarzyńskie ręce.

20. W mieście znajduje się 448 zabytkowych kościołów.

21. Neapol ma 3 zamki – Castel Nuovo, który został zbudowany w 1279 roku przez Karola I z Anjou, Castel dell’ Ovo o starożytnym pochodzeniu i Castel Sant’ Elmo, twierdza górująca nad miastem, która sięga co najmniej 1275 roku.

22. Wyrażenie „Zobacz Neapol i umieraj” lub we włoskim Vedi Napoli e poi Muori było odniesieniem do tego, że miasto jest tak piękne i dlatego nie ma powodu, aby dalej żyć, ponieważ widziałeś już wszystko.

23. W szóstym wieku Neapol został podbity przez Bizantyjczyków.

24. Neapol nazywany jest stolicą regionu Kampanii. Jeśli chcesz dojechać do Neapolu z Rzymu, musisz jechać samochodem przez dwie godziny na południe od Rzymu. Znajduje się między morzem a wulkanem Wezuwiusza.