10 fascynujących ciekawostek na temat muzyki
Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Lubimy jej słuchać w celach relaksacyjnych, lubimy do niej tańczyć i śpiewać. Muzyka ma ogromny na nas wpływ.
1. Gdy w trakcie ćwiczeń słuchasz muzyki to poprawisz swoją sprawność fizyczną. Muzyka poprawia samopoczucie, pomaga osiągać cele, dodaje pewności siebie i pomaga wierzyć we własne siły.
2. Lubimy jakąś piosenkę nie za to jaka jest, ale najprawdopodobniej kojarzysz ją z jakimś emocjonalnym wydarzeniem ze swojego życia.
3. Słuchając muzyki odprężamy się i relaksujemy, a nasz serce dostosowuje swój rytm do rytmu muzyki.
4. Jeżeli spożywasz alkohol w miejscu gdzie jest głośna muzyka to w krótszym czasie jesteś w stanie wypić więcej alkoholu.
5. Słuchanie muzyki przynosi podobny efekt jak jedzenie i stosunek seksualny, wyzwalając aktywność w części mózgu uwalnia dopaminę – hormon szczęścia.
6. Muzyka ma właściwości zdrowotne zmniejsza stres, łagodzi lęki, zwiększa poziom endorfin w organizmie. Terapia muzyką jest stosowana w przypadku uszkodzenia mózgu, potrafi przywoływać utracone wspomnienia. Za najbardziej skuteczne w łagodzeniu stresu uznano utwory Mozarta i melodie etniczne.
7. Krowy dają więcej muzyki, kiedy słuchają relaksacyjnej muzyki. Udowodniono to badaniami, przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Spokojna, relaksująca muzyka sprawiła, że krowy dawały 3 % mleka więcej.
8. Powstanie muzyki przypisuje się biblijnemu Jubalowi. Księga rodzaju opisuje grę na flecie lub lirze, natomiast mitologia rzymska za wynalazcę muzyki wskazuje Merkurego, który stworzył lirę ze skorupy żółwia. Jednak zanim powstała muzyka był śpiew, który towarzyszył naszym przodkom w trakcie pracy, walk, ale był również sposobem na chwalenie Boga.
9. Za najstarszy odtworzony współcześnie utwór uważa się Hymn do Nikkal, pochodzący z około 1400 roku p.n.e. Natomiast pierwszy kompletny zapis utworu muzycznego, który przetrwał do naszych czasów pochodzi z IX wieku naszej ery.
10. Pierwszym instrumentem jest…. głos ludzki. Eksperci oparli swoje wnioski na możliwości wydawania głosem różnorodnych dźwięków, dzięki wibracjom strun głosowych przy pomocy ust, języka lub innych części ciała.