Ciekawostki

10 Ciekawostek o Morzu Żółtym

fot. Phoenix7777 / Wikipedia

Należy mieć świadomość, że Morze Żółte zlokalizowane jest pomiędzy Chinami kontynentalnymi, a Półwyspem Koreańskim. Ponadto, mimo że nie jest otoczone lądem, to uważa się je za morze śródlądowe.

Czemu Morze Żółte zawdzięcza swoją nazwę?

Warto wiedzieć, że Morze Żółte zawdzięcza nazwę ogromnej ilości osadów, które są nanoszone do morza przez rzeki, które spływają z Himalajów. Wspomniany osad przyczynia się do tego, że woda uzyskuje żółty kolor. Nie można zapomnieć, że osady będą bardzo utrudniały żeglugę. Jest to spowodowane tym, że u ujścia rzek stosunkowo często tworzą się piaszczyste łachy.

Temperatura w Morzu Żółtym

Temperatury w morzu oscylują od 9 stopni Celsjusza w styczniu do 28 stopni Celsjusza w lipcu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najzimniejsze temperatury będą występowały wzdłuż północnego wybrzeża Korei Północnej.

Opady atmosferyczne

Z kolei opady atmosferyczne wynoszą średnio 1300 milimetrów rocznie. Ponadto znaczna większość z nich będzie występowała w miesiącach letnich.

Jedno z czterech mórz nazwanych od kolorów

Morze Żółte jest jednym z czterech mórz na świecie, które zostało nazwane od koloru. Pozostałe to: Morze Czerwone, Morze Czarne i Morze Białe.

Ważne porty

Należy mieć świadomość, że Port Lianyungang, Port Qinhuangdao, Port Bayuquan, a także Port Dalian są bardzo istotnymi portami wzdłuż wybrzeża omawianego Morza Żółtego.

Wysoki zakres pływów

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Morze Żółte ma stosunkowo wysoki zakres pływów. Jest to spowodowane położeniem geograficznym w stosunku do otaczających mas ziemskich. Ponadto morze zlokalizowane jest w formacji wklęsłej linii brzegowej w kształcie litery C, z bardzo dużymi częściami półwyspów Liaodong i Shandong wystającymi do wody. Powoduje to, że morze jest narażone nie tylko na cyklony, ale również na tajfuny.

Rozległe płaty błotne

Nie można zapomnieć, że Morze Żółte ma rozległe płaty błotne wzdłuż linii brzegowej. Rozciągają się one od prowincji Shandong do prowincji Liaoning w Chinach. Godny uwagi jest fakt, że obejmują ogromny obszar wynoszący 20 000 km².

Roczne opady

Należy mieć świadomość, że roczne opady wynoszą około 800 mm na wybrzeżach Morza Żółtego. Z kolei w centralnych obszarach wspomniane opady nie przekraczają 200 mm. Oznacza to tym samym, że w niektórych częściach jest praktycznie bezdeszczowo.

Jeden z najniebezpieczniejszych akwenów wodnych na świecie

Warto wiedzieć, że Morze Żółte ma silną siłę pływów i płytką głębokość. Ponadto jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych akwenów wodnych na świecie. Jest to spowodowane przede wszystkim nagłymi zmianami głębokości wody i gwałtownymi prądami. Bardzo trudno jest przez to nawigować.

Możliwość wykonywania wielu ciekawych zajęć

W trakcie wizyty w tym miejscu turyści mogą zaangażować się w wiele ciekawych zajęć. Doskonałymi przykładami mogą być obserwacja wielorybów, surfing, wędkarstwo czy nurkowanie. Istnieje także możliwość odwiedzenia niektórych wysp. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowana większość turystów wybiera się na przejażdżkę łodzią lub pływa.