10 ciekawostek o magnesach
Świat jest pełen ciekawych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę nawet na te wydawałoby się nieciekawe. Czytaj dalej, a poznasz 10 ciekawostek na temat magnesów. Zachęcamy do lektury.
Kilka ciekawostek o magnesach
Czy magnesy mogą Cię czymś zaskoczyć? Poznaj dziesięć ciekawostek, aby się o tym przekonać. Oto lista:
1. Właściwości magnesów zostały zbadane już w roku 1269. Zajął się tym rosyjski naukowiec Peter Peregrin. Warto jednak wiedzieć, że jest to jedna z kilku wersji odnoszących się do badania właściwości magnesów.
2. Czy noszenie magnetycznej biżuterii może wpłynąć korzystnie na tempo starzenia? Takie pytanie można byłoby zadać Kleopatrze, która właśnie w tym celu ozdabiała swoje ciało tego rodzaju biżuterią.
3. Biegun północny w magnesach jest barwiony na kolor niebieski. Południowy zaś na kolor czerwony.
4. Materiały silnie magnesujące się są podzielone na dwa rodzaje: miękkie i twarde. Pierwsze w znacznym stopniu tracą swoje właściwości po wyjęciu z obszaru pola. Drugie zaś zachowują właściwości magnetyczne nawet po wyjęciu z pola magnetycznego.
5. Angielski fizyk i lekarz Gilbert William odkrył, że magnes traci swoje własności po mocnym ogrzaniu go.
6. Jak ptaki odnajdują swój dom po długim locie? Naukowcy wierzą, że stworzenia te jako jedyne mogą widzieć pole magnetyczne ziemi.
7. Monitory wyposażone w lampę elektronopromieniową do tworzenia obrazu wykorzystują elektromagnes.
8. Magnesy są wykorzystywane w medycynie. Mogą być używane na przykład jako substytut igieł.
9. Leczenie magnesami jest popularne wśród osób, dla których naturalne sposoby są ważne. Magnetoterapia ma niwelować ból, zapobiegać stanom zapalnym, działać korzystnie na układ krążenia.
10. Nazwa magnes wzięła się od regionu o nazwie Magnesia. To region w Grecji, w którym w starożytności zostały odkryte złoża magnetytu.
Warto poznać różne ciekawostki, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat otaczającego świata. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł. Ważne jest także weryfikowanie prawdziwości przeczytanych informacji.