Ciekawostki

10 ciekawostek o osobach leworęcznych

Osoby leworęczne stanowią jedynie od kilku do kilkunastu procent populacji. Śmiało, można powiedzieć, że są to osoby wyjątkowe. Okazuje się, że leworęczność to bardzo ciekawy temat. Czytaj dalej, a poznasz kilka najlepszych ciekawostek.

10 ciekawostek o leworęczności

1. Osoby leworęczne nie mają dużych trudności w używaniu obu półkuli mózgu, co jest dużą zaletą i bardzo się przydaje.

2. Leworęczność nie zawsze była dobrze postrzegana. Były czasy, w których uważano to za nieodpowiedni zwyczaj, oznakę brzydkich manier lub buntu, a nawet dar samego szatana. Osoby leworęczne miały w tych czasach naprawdę bardzo trudną sytuację.

3. Lewo w języku angielskim to „left”, które pochodzi od słowa „lyft” oznaczającego coś słabego albo popsutego. Przez to leworęczność może być postrzegana jako coś negatywnego, niepożądanego, złego.

4. Leworęczni mogą szybko interpretować dużą ilość informacji, co jest dużą zaletą i bardzo przydaje się na co dzień.

5. Migrena powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety częściej przydarza się osobom leworęcznym.

6. Wiele sławnych osób posługuje się lewą ręką. Joanna Brodzik, Jerzy Pilch, Rober de Niro, Nicole Kidman to tylko niektóre z wielu przykładów.

7. Diabeł jest przez wielu artystów przekazywany jako leworęczny władca piekła.

8. O prawej ręce w Biblii mówi się około 100 razy. O lewej zaś jedynie nieco ponad 20.

9. Leworęczni mają lepszy słuch niż osoby praworęczne.

10. Ludzie żyjący w starożytności postrzegali leworęczność jako prawdziwy i wyjątkowy dar od bogów.

Leworęczność przez lata była postrzegana na różne sposoby. Okazuje się, że umiejętność lepszego posługiwania się jedną ręką ma także wpływ na kwestie związane z życiem codziennym. Chcesz wiedzieć więcej na temat leworęczności? Jeśli tak, warto sięgnąć do literatury. „Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?”? czy „Dziecko leworęczne” lub „Czym jest leworęczności jak z nią żyć?” to tylko niektóre przykłady ciekawych pozycji dostępnych na rynku.