Ciekawostki

13 Ciekawostek o Lecie dla Dzieci

plaża i piasek

Dla wielu osób lato to ulubiona pora roku, czas wakacyjnych wyjazdów i relaksu. Poznaj te ciekawostki o lecie dla dzieci, żeby dowiedzieć się więcej o ten porze roku!

1. Skąd pochodzi nazwa „lato”?

Nazwa ta wzięła się od prasłowiańskiego słowa „leto”, które tłumaczy się jako „najcieplejszą porę roki”. Stąd też wzięło się pojęcie roku, które początkowo liczyło się od jednego lata do drugiego.

2. Astronomiczne lato

Lato zaczyna się 21 czerwca. Wtedy też ma miejsce przesilenie letnie. Jest to najdłuższy dzień w roku dla krajów położonych na północnej półkuli. Z kolei na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień w roku.

3. Letnie kino

Latem do kin wchodzą największe hity w ciągu całego roku. Hollywood staje się wtedy bardzo pracowite i wypuszcza swoje najlepsze filmy. Jakie hity wyszły właśnie latem? Dla przykładu: Szczęki, Gwiezdne Wojny, Poszukiwacze Zaginionej Arki, Forrest Gump. Wszystkie te filmy są bardzo znane i stanowią bardzo dużą część pieniędzy zarobionych przez Hollywood w ciągu roku. Oprócz tego, duże filmy wychodzą też w okolicy Bożego Narodzenia, jednak nie są one nawet w połowie tak popularne jak te, które pojawiają się w kinach w ciągu lata.

4. Rosnąca wieża Eiffla

Latem wieża Eiffla w Paryżu rośnie. Dzieje się tak, bo jest ona zbudowana ze stali, która zmienia swoją wielkość pod wpływem temperatury. W zimę wieża się kurczy, a latem może urosnąć nawet o około 15 centymetrów.

5. Co robimy w wakacje?

Kilka lat temu przeprowadzono badania, które miały sprawdzić czym najbardziej lubimy zajmować się latem. Co ciekawe, na pierwszym miejscu było robienie zakupów. Potem pojawiło się zwiedzenie historycznych miejsc, pływanie oraz sporty wodne, spacery i wycieczki krajoznawcze. Czy oznacza to, że gorąca pogoda przekonuje nas do wydawania większej ilości pieniędzy? Bardzo możliwe!

6. Chrześcijańskie święto

W dniu przesilenia letniego świętuje się narodziny Jana Chrzciciela, który udzielił chrztu Jezusowi w rzece Jordan. Nie wiemy kiedy dokładnie urodziła się ta osoba, ale mówi się, że wydarzyło się to około pół roku przez Chrystusem.

7. Czy latem więcej kłamiemy?

Zbadano to! Okazuje się, że owszem, latem ludzie kłamią dużo częściej, niż w jakiejkolwiek innej porze roku. Naukowcy nie ustalili jaki jest powód naszego postępowania, ale ewidentnie w lato stajemy się większymi kłamcami!

8. Lato, a przestępczość

Mówi się, że w lato wskaźniki przestępczości rosną, ale nie do końca jest to prawdą. Za to zmieniają się rodzaje przestępstw, które ludzie popełniają. Latem zgłasza się dużo więcej kradzieży mniejszych przedmiotów, takich jak portfele. Często giną tam też rowery. Zimą za to dużo częściej kradnie się samochody wraz z prezentami, które często w nich zostawiamy.

9. Noc świętojańska

To noc, która kojarzy nam się z tajemniczością, magią i tańcami. Szekspir napisał o tym jedno ze swoich dzieł – „Sen Nocy Letniej”, który mówi własnie o celebracji tej wyjątkowej nocy. Opisał on też pewne angielskie rytuały, które odprawiano w przeszłości. To święto z pewnością ma w sobie coś z prawdziwej magii.

10. Parada w bikini

Taka parada odbyła się  Chinach w 2012 roku. Wzięło w niej udział aż 1085 osób i była to najdłuższa tego rodzaju parada na świecie. Nikomu nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

11. Święto Kronosa

W Grecji podczas letniego przesilenia świętowano boga rolnictwa, czyli Kronosa. Z kolei Rzymianie świętowali dzień Hestii, która była boginią paleniska. W wielu krajach w bardzo różny sposób przeżywało się ten wyjątkowy dzień w roku.

12. Letnie hity muzyczne

Wspomnieliśmy już o hitach w kinie, ale okazuje się, że nie tylko tam tworzą się prawdziwe przeboje. W radiu również puszcza się piosenki, które zostały stworzone specjalnie z myślą o tej porze roku. Z pewnością każdy z nas ma piosenki, które kojarzą mu się wyłącznie z latem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały one stworzone właśnie po to, żeby tak było.

13. Noc Kupały

Noc Kupały jest bardzo popularnym słowiańskim świętem. Odbywa się ono w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli podczas letniego przesilenia. Jest to też najkrótsza noc w roku. Puszcza się wtedy wianki na wodzie. W przeszłości skakało się też przez rozpalone ognisko. Dawniej było z tym świętem związane bardzo dużo różnych rytuałów i obrzędów, ale obecnie już niewiele osób się do nich stosuje. Niemniej jednak, pokazuje to, że ten dzień był bardzo ważny dla dawnych Słowian.