16 Ciekawostek o Lampartach dla Dzieci

Lampart

Lamparty to głównie samotne zwierzęta, które mają duże terytoria. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o lampartach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Lamparty są dobrze znane z kremowego i złotego futra w plamki, ale niektóre mają czarne futro z ciemnymi plamkami. Te czarne lamparty są często mylone z panterami.

2. Afrykańskie lamparty są członkami rodziny kotów. Są one doskonałymi drapieżnikami i często przenoszą swoją zdobycz na drzewa, aby nie mogła zostać skradziona przez hieny lub lwy.

3. Dorosłe lamparty to samotne zwierzęta. Każdy dorosły lampart ma swoje własne terytorium na którym mieszka.

4. Afrykańskie lamparty są najczęściej spotykane w Afryce Subsaharyjskiej, ale żyją również w północnej i południowej Afryce. Mogą żyć w wielu różnych klimatach: na pustyni, w lasach deszczowych, górach i na sawannie.

5. Lamparty śnieżne mają gęstą, szarą sierść. Na płaszczu znajdują się czarne plamy. Mają bladozielone oczy.

6. Wszystkie koty są dobrymi pływakami. Ale większość z nich tego nie lubi. Ich sierść robi się ciężka od wody, co ich spowalnia.

7. Mają smukłe, potężne ciała i mogą biegać z prędkością do 57 kilometrów na godzinę. Są również doskonałymi pływakami i wspinaczami, potrafią skakać na duże odległości.

8. W niewoli lamparty mogą żyć nawet do 23 lat, ale ich średnia długość życia na wolności wynosi około 12 lat.

9. Lampart jest czwartym co do wielkości dużym kotem.

10. Lampart indyjski dzieli swoje rozmieszczenie geograficzne z innymi dużymi kotami, takimi jak lew azjatycki, lampart śnieżny czy tygrys bengalski.

11. Lampart ma 27 podgatunków, np. lampart afrykański, indyjski czy perski. Pantera śnieżnego jest spokrewniona z lampartem, ale jest uważany za gatunek niezależny.

12. Lamparty śnieżne mieszkają w północnym Pakistanie, Uzbekistanie, Himalajach, Tadżykistanie, wschodnim Afganistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Bhutanie, Nepalu, Mongolii i Indiach.

13. Lamparty żywią się antylopami, jeleniami i dzikami.

14. Ogon lamparta jest prawie tak długi jak całe jego ciało. Pomaga mu to w zachowaniu równowagi i pozwala na szybkie wykonywanie ostrych skrętów.

15. Lampart jest drapieżnikiem który uwielbia robić zasadzki i bardzo dobrze radzi sobie z podkradaniem się do zdobyczy niezwykle powoli i cierpliwie.

16. Młode pozostają z matkami przez 12-18 miesięcy, po czym stają się samotnymi zwierzętami.

4.7/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.