Ciekawostki

10 ciekawostek o kwadratach

podłoga

Kwadrat to figura geometryczna, której ze względu na idealny kształt nie da się pomylić z żadną inną. Matematycy dopatrują się w nim ideału. Trudno jest sobie wyobrazić współczesny świat bez tej figury i naszej wiedzy na jej temat.

Jakie ciekawostki na temat kwadratów warto poznać?

1. Przekątne kwadratu zawsze dzielą się na pół pod kątem prostym. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że mamy do czynienia z prostokątem.

2. Kwadrat ma aż cztery osie symetrii. Dwie z nich stanowią przekątne, dokładnie tak jak w rombie, a dwie pozostałe są symetralnymi boków.

3. Każdy kąt w przypadku kwadratów ma dziewięćdziesiąt stopni. Dlatego też figura ta jest często nazywana jedną z najbardziej eleganckich w matematyce.

4. W Azji opracowano taki sposób uprawiania arbuzów, aby miały one kwadratowy kształt. Dzięki temu można je łatwiej poukładać, a w transporcie mieści się więcej owoców. Poza kształtem niczym nie różnią się one od standardowych arbuzów (poza ceną, która wynosi od 150 do 250 $).

5. Domy na planie kwadratu są bardzo popularne w Skandynawii. Tak zwany styl skandynawski opiera się na prostych bryłach i minimalizmie we wnętrzach. Domy te często mają wysokie okna lub całe przeszklone ściany, aby w środku było jaśniej.

6. Kwadrat jest niezbędnym elementem japońskiej łamigłówki sudoku, która składa się z kwadratów wpisanych w kwadratowe pola. Zabawa polega na tym, aby w każdym wierszu i kolumnie pojawiały się cyfry od jeden do dziewięć, ale bez powtarzania. Jest to jedna z najsłynniejszych łamigłówek logicznych na całym świecie za sprawą amerykańskiego dziennika, który zaczął ją umieszczać na swoich łamach.

7. Na świecie istnieją tylko dwa państwa, których flaga jest kwadratowa, a nie prostokątna. Są to Watykan oraz Szwajcaria.

8. Kwadrat jest figurą geometryczną, która pojawia się bardzo często wśród znaków drogowych. Wystarczy rozejrzeć się po drogach, aby rozpoznać symbole, które mają takie samo znaczenie na całym świecie.

9. „Człowiek witruwiański” to rysunek autorstwa Leonarda da Vinci, w którym człowiek jest wpisany w koło i kwadrat.

10. „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza to jedno z najsłynniejszych dzieł tego malarza i jedno z pierwszych dzieł nieprzedstawiających.