Ciekawostki

10 ciekawostek o krwi

badanie krwi

Za sprawą filmów i książek krew często kojarzy nam się ze zbrodnią lub cierpieniem. W rzeczywistości jest jednym z najważniejszych składników każdego żywego organizmu, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej.

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat krwi.

1. Każdy człowiek tuż po urodzeniu ma w swoim organizmie tyle krwi, że zmieściłaby się ona w standardowej filiżance na kawę.

2. Ponad pięćdziesiąt procent naszej krwi składa się z osocza. Resztę stanowią krwinki oraz płytki krwi.

3. Znajdujące się we krwi limfocyty mają niesamowitą zdolność do „zapamiętywania” swoich wrogów. Potrafią atakować niechciane elementy nawet wiele dekad po chorobie, która właśnie nawróciła.

4. Krew to doskonałe źródło informacji na temat pracy i kondycji całego organizmu. Dlatego tak ważne jest robienie regularnych badań krwi, bo na ich podstawie lekarze są w stanie dowiedzieć się, czy konieczne będą dalsze badania i leczenie pacjenta.

5. Ludwik Hirszfel był polskim immunologiem, któremu cały świat zawdzięcza podział krwi na grupy. To on odkrył prawa dziedziczenia i wprowadził specjalne oznaczenia poszczególnych grup krwi.

6. W Polsce grupą krwi, która występuje najczęściej, jest ARh +, podczas gdy najmniej obywateli ma grupę krwi ABRh-.

7. Istnieje coś takiego jak grupa krwi zero, która ma uniwersalne właściwości. Oznacza to, że w razie potrzeby krew osoby z taką grupą można przetoczyć każdej innej osobie.

8. Naukowcy twierdzą, że 20 tysięcy lat temu wszyscy ludzie na Ziemi mieli taką samą grupę krwi. Zmieniło się to dopiero, kiedy ludzie zastąpili koczowniczy tryb życia tym osiadłym.

9. Płytki krwi, zwane również trombocytami, są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. To właśnie one są niezbędne do tego, aby po zranieniu na ranie pojawiały się strupy.

10. Osoby, które zdecydują się na oddanie własnej krwi, nie muszą się martwić znaczącym ubytkiem. Ilość krwi pobranej w punkcie zostaje samoistnie uzupełniona w ciągu czterech tygodni, a ubytek żelaza w ciągu ośmiu tygodni.