16 ciekawostek o koniach dla dzieci
Konie to przepiękne i niezwykłe stworzenia. W dzisiejszym świecie nie widuje się ich już tak często, jak kiedyś, dlatego też tym bardziej warto zainteresować tymi niezwykłymi zwierzętami. Kiedyś były one tak popularne jak dzisiaj samochody, dlatego też wiemy o nich tak wiele. Warto rozpocząć interesowanie się tymi niezwykłymi zwierzętami, od poznania kilku ciekawostek na ich temat.
1. Konie są ssakami nieparzystokopytnymi. Do tej samej rodziny należą także osły, tapiry i nosorożce oraz zebry. Naukowa nazwa konia to Equues caballus.
2. Popularne przysłowie mówi, że darowanemu koniowi, nie zagląda się w zęby. Takie zaglądanie odbywało się, kiedy ktoś pragnął kupić konia, ponieważ po zębach, można było rozpoznać stan zdrowia danego konia oraz jego wiek. Konie posiadają 36 zębów, jeśli chodzi o samice oraz 40 zębów, jeśli chodzi o samca. Co ciekawe, nie posiadają one ani jednego kła.
3. Konie są długowiecznymi zwierzętami, dlatego średnia życia, wynosi zazwyczaj od 25 do 35 lat. Oczywiście zdarzają się także odstępy od tej reguły, ale średnia długość to około ćwierć wieku. Jest to wystarczający czas, żeby zwierze dostatecznie mocno zżyło się ze swoim właścicielem. Najstarszy znany koń, miał na imię Old Billy i żył aż 62 lata.
4. Konie są niesamowicie inteligentne i kiedy już dobrze poznają danego człowieka i jeśli ten dobrze ich traktuje, to potrafią być wiernymi i oddanymi przyjaciółmi, do końca swoich dni.
5. Konie to ssaki, więc ciąża przechodzi w ich przypadku, dokładnie tak samo, jak w przypadku pozostałych przedstawicieli tego gatunku. Trwa ona około 11-12 miesięcy. Co ciekawe, młody źrebak zaraz po urodzeniu stawia swoje pierwsze kroki. Dla porównania, ludzkim dzieciom zajmuje to zazwyczaj około jednego roku.
6. Konie są dość dużymi zwierzętami, dlatego też sporo ważą. Dorosły koń potrafi ważyć od 380 kilogramów, aż do 1 tony. Wszystko zależy oczywiście od rasy konia, ponieważ najcięższe konie, to konie zimnokrwiste.
7. Koń potrafi biec z prędkością około 50 kilometrów na godzinę. Oczywiście tak wysoką prędkość osiąga on tylko podczas galopu.
8. Koń został udomowiony około 3, 5 tysiąca lat p. n.e w Kazachstanie. Wcześniej konie żyły w dzikich stadach, które galopowały po równinach.
9. Koń od czasu udomowienia był najbardziej popularnym zwierzęciem pociągowym w historii ludzkości. Każda starożytna cywilizacja używała tych pięknych i wspaniałych zwierząt. Wystarczy spojrzeć na jakiekolwiek zachowane artefakty z najdawniejszych czasów, a wszędzie tam zobaczymy konie, niezależnie czy dotyczy to Mezopotamii, Chin, czy Starożytnego Rzymu. Konie do czasu wynalezienia samochodu, uważane były za najlepszy, znany człowiekowi środek lokomocji.
10. Istniej jedna rasa koni, która nie dała się udomowić i nadal żyje jako dzikie zwierze. Jest to koń Przewalskiego.
11. Niezwykła budowa końskiej czaszki, w której gałki oczne umiejscowione są po bokach, pozwalają mu widzieć obszar pod kątem około 300 stopni. Można powiedzieć, że koń widzi niemalże naokoło głowy.
12. Staw kolanowy konia zbudowany jest w taki sposób, że pozwala mu spać w pozycji stojącej, ponieważ podczas odpoczynki, koń blokuje nogi w stawach i potrafi spać w ten sposób. Była to świetna metoda odpoczynku, która pozwalała koniowi ruszyć z miejsca, kiedy nastąpiło jakieś zagrożenie.
13. Żołądek konia zbudowany jest w taki sposób, że uniemożliwia mu to wymiotowanie.
14. Mózg konia, pomimo, że jest całkiem spor, jak na świat zwierzą, jest dwa razy mniejszy, niż mózg człowieka.
15. U koni rozróżnia się kilka typów chodu. Stęp polega na powolnym chodzie, gdzie nogi chodzą w kolejności lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia.
W kłusie koń stawia dwie nogi po przekątnej. Cwał charakteryzuje się ułożeniem kopyt, w którym najpierw idzie lewa noga tylna, prawa tylna, a później lewa przednia, prawa przednia.
Galop jest najszybszym sposobem poruszania się konia. Co ciekawe, w pewnym momencie galopu, wszystkie cztery kopyta są ponad ziemią.
16. Istnieje ogromna ilość poszczególnych ras koni. Według spisu przeprowadzonego w roku 2017, obecnie na świecie istnieje ponad 4150 ras koni. Każda rasa charakteryzuje się innymi cechami, takimi jak wysokość, masa, budowa poszczególnych części ciała. Najmniejszymi końmi, są kucyki i hucułki, a największymi zimnokrwiste konie rasy belgijskiej oraz rasy Shire, potrafią osiągać wysokość nawet 2 metrów i wagę przekraczającej często 1000 kilogramów. Konie zimnokrwiste były używane zazwyczaj do ciężkich prac w polu oraz co ciekawe, były to konie konnego rycerstwa. Ze względu na swoją siłę, potrafiły unieść rycerza w pełnej zbroi płytowej, który ważył nie mało. Często też same konie posiadały zbroje nazywane fachowo ladrem. Na średniowiecznych polach bitwy, tak opancerzony koń, był niczym żywy czołg.