Ciekawostki

20 zaskakujących ciekawostek o kobietach

kobieta na łące

Kobiety są tak interesujące, że naukowcy poświęcają naprawdę dużo czasu, aby poznać ich zwyczaje. I choć każda kobieta jest inna, to przejawiają one czasami bardzo podobne zachowania. Poniżej znajdują się ciekawostki dotyczące płci pięknej.

1. W Turkmenistanie kobiety nie mogą prowadzić samochodu. Zakaz tej wprowadził w grudniu 2017 roku prezydent tego kraju, z powodu statystyk, według których najwięcej wypadków powodują właśnie kobiety, bądź tej są ich uczestniczkami. Wcześniej, zakaz ten obowiązywał tylko w Arabii Saudyjskiej, został jednak zniesiony w roku 2018.

2. Kobiety uzyskały prawa wyborcze w Polsce 28 listopada 1918 roku, dekretem Józefa Piłsudskiego, który był wtedy Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Dekret mówił o tym, że każdy obywatel jest Wyborcą do Sejmu, bez względu na płeć.

3. Pierwszym suwerennym państwem, które przyznało kobietom prawo do głosowania, była Nowa Zelandia, natomiast pierwszą kobietą, która sprawowała funkcję premiera była Sirimavo Bandaranaike. Została ona premierem Sri Lanki.

4. Patologiczny wstręt kobiet do mężczyzn jest nazwany mizoandrią. Uznawane jest, że to zjawisko wynika z zazdrości wobec mężczyzn.

5. Rekordzistką pod względem liczny urodzonych dzieci jest rosyjska chłopka, Fiodorowa Wasiljewa, która w latach 1725 – 1765 urodziła 69 żywych dzieci. Była ona w ciąży 27 razy i wszystkie były mnogie. 16 razy urodziła bliźniaki, siedem razy trojaczki, czworaczki natomiast cztery razy. Ze wszystkich dzieci, dwójka zmarła.

6. Przeciętna kobieta wypowiada dziennie o 13000 słów więcej, niż mężczyźni. Według badań przeprowadzonych w USA kobieta wypowiada dziennie 20000 słów na dzień, podczas gdy mężczyzna wypowiada ich zaledwie 7000. Co więcej, powinno się wyrzucić ze słownika słowa „ale” oraz „muszę”, gdyż wpływają negatywnie na nasze nastawienie.

7. Z Badania przeprowadzone przez chilijskich naukowców wynika, że kobiety potrafią utrzymać cos w tajemnicy średnio przez okres 47 godzin i 15 minut. Po tym czasie zazwyczaj dzielą się informacjami z przyjaciółka, partnerem, bądź matką.

8. Przeciętna kobieta płacze w ciągu roku od 30 do 64 razy, podczas gdy mężczyźni robią to tylko od 6 do 17 razy. Damski szloch trwa do 6 minut, męski do 3 minut. Za taki układ odpowiada w głównej mierze testosteron, który hamuje występowanie łez u mężczyzn, natomiast damska prolaktyna ma działanie nasilające. Oczywiście wszystko zależy również od charakteru każdego człowieka.

9. Firma Matalan przeprowadziła badania, z których wynika, że przeciętna kobieta spędza rok z życia na zastanowieniu się nad tym, co założyć. Jeśli chodzi natomiast o układanie włosów, tj. czesanie i suszenie, jest to 14000 godzin. Odchudzanie zajmuje im 17 lat z życia, a przygotowanie do wyjścia, które obejmuje wzięcie prysznica, makijaż i ubiór, to 136 dni z życia. Kobiety na zakupach spędzają średnio 8, 5 roku.

10. Niektóre kobiety potrafią odróżnić miliony dodatkowych kolorów, a to wszystko za sprawą mutacji genetycznej.

11. W ciągu całego życia kobieta miesiączkuje przez okres czterech lat.

12. Najmłodsza rozwódka na świecie miała zaledwie 10 lat i uzyskała rozwód po 2 miesiącach małżeństwa. Najmłodsza matka znana w historii medycyny miała 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni, natomiast najmłodsza babcia, zaledwie 16 lat.

13. Hetery, czyli luksusowe kurtyzany, były znane w starożytnej Grecji i jako jedyna grupa kobiet w społeczeństwie, mogły brać udział w życiu publicznym. Posiadały one wysoka pozycję społeczną, dodatkowo były podziwiane nie tylko ze względu na piękno, ale także za spryt i inteligencję.

14. Kobiety z ludu Ainu, czyli z północnych wysp japońskich, tatuowały sobie usta, zaczynając w młodym wieku i z czasem powiększając tatuaż. Kiedy osiągały 15 – 16 lat i malunek był ukończony, oznaczało to ich gotowość do zamążpójścia. Obecnie lud ten już praktycznie nie istnieje.

15. Rajstopy były najpierw noszone przez mężczyzn, i to tych z wyższych sfer. Dopiero na początku XX wieku rajstopy zawitały do damskiej garderoby, jednak w powodu braku odpowiedniego włókna, były to wtedy raczej przedłużone majtki, przymocowane paskiem biodrowym.

16. Buty na wysokim obcasie nie były początkowo dedykowane kobietom, przeciwnie, takie buty nosili mężczyźni. Dzisiaj obraz mężczyzny w butach na obcasie wydaje się niedorzeczne, jednak w XVII wieku, kiedy pojawił się taki model butów, był elementem męskiej garderoby, podkreślającym prestiż społeczny i siłę. Również po 1730 roku wysokie obcasy pojawiały się w modzie męskiej, z tym, że bardziej epizodycznie.

17. 80% kobiet zadaje pytania o rzeczy, na które zna już odpowiedź.

18. Kobiety kłamią dwukrotnie mniej, niż mężczyźni. Jest to wynik większej niechęci do kłamstwa ze strony kobiet.

19. Kobiety podczas rosyjskiego tańca bieriozka, wykonują tak drobne kroki, że sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu.

20. Kobiety mrugają dwukrotnie szybciej, niż mężczyźni i uśmiechają się nawet 62 razy dziennie, podczas gdy mężczyźni robią to zaledwie średnio 8 razy.