10 ciekawostek o Józefie Wybickim
Józef Wybicki to postać historyczna, która przyczyniła się bardzo sprawom Polski. Jest to osoba ogólnie znana jako autor najważniejszej pieśni patriotycznej jaką jest Hymn Polski.
10 ciekawostek o Józefie Wybickim:
1. Józef Wybicki przeszedł do historii między innymi jako autor pieśni “Mazurek Dąbrowskiego”, która stała się Hymnem Polski. Prawda jest jednak taka, że był on autorem “Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która następnie po zmianach w tekście i melodii stała się “Mazurkiem Dąbrowskiego”, uznanym w 1927 roku za Hymn Polski.
2. Józef Wybicki otrzymał odznaczenia: Order Orła Białego, Order Świętego Stanisława, Order Narodowy Legii Honorowej.
3. Józef Wybicki miał siedem sióstr oraz jednego brata.
4. Józef Wybicki pochodził z Będomina, obecnie znajduje się tam Muzeum Hymnu Narodowego, w budynku dworku w którym się wychowywał jako dziecko.
5. Wybicki nie lubił szkoły, bo jak pisał o tym okresie w życiu w swoich pamiętnikach, możemy się dowiedzieć, że uczniowie w kolegium byli źle traktowani, bici i ogólnie stosowano tam brutalne metody wychowawcze.
6. Na ścianie budynku Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy znajduje się tablica upamiętniająca Józefa Wybickiego.
7. Był on bardzo pracowitym człowiekiem, co często spotykało się z kpinami i szyderczymi komentarzami.
8. Jak można przeczytać w pamiętnikach Józefa Wybickiego zakochał się od pierwszego wejrzenia w Kunegundzie Drwęckiej, która była od niego o 17 lat starsza. Pomimo protestów matki kobiety, dwoje bez jej wiedzy wzięli ślub, który odbył się 17 października 1773 roku. Dwa lata później Kunegunda będąc w ciąży, blisko porodu zmarła w wieku około 45 lat.
9. Po raz drugi ożenił się kilka lat później a jego wybranka była Estera Wierusz – Kowalska. Miał z nią trójkę dzieci.
10. Józef Wybicki przyjaźnił się i walczył po jednej stronie wraz z Janem Henrykiem Dąbrowskim, twórca Legionów Polskich we Włoszech. Stało się to inspiracją dla Wybickiego do napisania pieśni pod tym samym tytułem która później została przekształcona i pod innym tytułem otrzymała godność Hymnu Polskiego.