Ciekawostki

16 Ciekawostek dla Dzieci o Jesieni

drzewa i liście

Jesień to specyficzna pora roku. Albo się ją kocha albo nienawidzi. Lecz każdy musi ją tolerować, ponieważ co roku gości ona w Polsce. O pięknej złotej jesieni powstawały już piosenki, wiersze i filmy.

Większości z nas kojarzy się ona z powrotem do szkoły i rozpoczęciem nauki. Jednak pamiętaj, że coś musi się skończyć, aby coś mogło się zacząć. Zatem, czego jeszcze nie wiesz o jesieni?

1. Czy wiesz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy? Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca, jeśli jest mało słońca liście nie mają odpowiedniej ilości chlorofilu, dlatego żółkną. Zapewne teraz zastanawiasz się, dlaczego zmieniają kolor na żółty. Ponieważ wytwarzają wtedy inne barwniki takie jak karoten. Jest to barwnik pomarańczowy.

2. Polecie, jest uzupełnieniem pór roku. W tym wypadku jest to pora przejściowa między latem, a jesienią. Taką porą jest również przedwiośnie czy przedzimie.

3. Zapewne jesień kojarzy Ci się również z odlatywaniem ptaków do ciepłych krajów, dzieje się tak za sprawą tego, że ptaki, które odlatują nie miałyby możliwości przetrwania w tak ciężkich warunkach, ponieważ nie miałyby możliwości zdobycia pożywienia. Miedzy innymi do takich ptaków należą bociany.

4. Zapewne niejednokrotnie słyszałeś/aś, że kasztany są to dary jesieni. Kasztany jadalne mogą służyć nam za podstawę przepysznego deseru, pieczone kasztany mają charakterystyczny smak i zapach, który z pewnością zapamiętasz.

5. Czy wiesz dlaczego jesienią drzewa zrzucają liście? Drzewa pozbywają się liści, aby nie tracić wody podczas zimy. Drzewa doskonale wiedzą, kiedy mają odciąć wodę od gałązek za sprawą długości dnia, gdy poznają, że dzień jest krótszy drzewa automatycznie, za pomocą przegrody w gałązce odcinają dopływ wody i listki spadają z drzewa.

6. Dlaczego ptaki wiedzą kiedy odlatywać do ciepłych krajów, zapewne wiele razy się nas tym zastanawiałeś/aś. Ptaki doskonale czują zmiany pogodowe. Jednak najważniejsza jest dla niej oczywiście długość dnia, kiedy zauważą, że dzień staje się krótszy, odlatują do ciepłych krajów ponieważ wtedy mają możliwość na przeżycie.

7. Czy wiesz, że listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w całym roku, zazwyczaj wtedy następuje załamanie pogody, które skutkuje tym, że nasze samopoczucie staje się gorsze.

8. Jesienią, wszystkie gatunki ptaków i zwierząt gromadzą zapasy by przetrwać zimę.

9. Jesień jest to trzecia pora roku w przyrodzie, cechuje się tym, że ma ona najbardziej umiarkowane temperatury w całym roku, cechuje ją również to, że to pora charakteryzująca się największą liczbą opadów deszczu w Polsce.

10. Jesień wpływa na gorsze samopoczucie głównie dlatego, że dzień jest krótszy i brakuje nam promieni słonecznych.

11. Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima. W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

12. Polska złota jesień uważana jest za jedną z najpiękniejszych pór roku przez Polaków. Przepiękne kolory liści i szum pod nogami spowodowany ich opadaniem przenosi nas do historii jak z bajki. Warto zauważyć, że nie każdego roku możemy podziwiać, tą piękną formę jesieni. Wszystko zależy od prądów atmosferycznych, które właśnie w tym czasie przechodzą nad Polską.

13. Dzieciom jesień jednoznacznie kojarzy się przede wszystkim z powrotem do szkoły i kontynuacją nauki.

14. W naszym rodzimym języku mamy tylko jedno określenie na tę porę roku, czyli jesień. Język angielski zaś, posiada aż dwie nazwy na tą jedną porę roku. Można ją nazwać zarówno Atumn, jak i Fall.

15. Kiedy na naszej półkuli północnej zaczyna się jesień, to na półkuli południowej w tym samym czasie rozpoczyna się wiosna. Dzieje się tak, ponieważ pory roku zależą od tego, jaka ilość promieni słonecznych dociera do ziemi w konkretnym czasie.

16. Jesień jest porą roku, kiedy wszystkie żywe stworzenia zaczynają przygotowywać zapasy na zimę. Dzieje się tak, ponieważ zimy w naszym klimacie są zazwyczaj ciężkie i żeby przetrwać do następnej wiosny, należy zaopatrzyć się w niezbędny prowiant, który pozwoli przetrwać te kilka miesięcy mrozów i śniegów. Dokładnie tak samo jest w przypadku ludzi. Być może w dzisiejszych czasach jest już to trochę mniej widoczne, ale jesień jest czasem, kiedy już nawet podświadomie gromadzimy zapasy na te zimne miesiące. Natury nie da się oszukać, a my ludzie, jesteśmy nieodłączną częścią przyrody, dlatego też zachowujemy się i działamy zgodnie z jej rytmem i jej zasadami. Dzieje się tak od tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.