Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki o Iławie

Iława to miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, pełni rolę stolicy powiatu, w której działają lokalne ośrodki administracyjne. Dogodna lokalizacja sprawia, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości w tym regionie. Oprócz ciekawych atrakcji i zabytków można znaleźć w Iławie interesujące informacje dotyczące jej przeszłości oraz współczesności. Prezentujemy Wam spis takich ciekawostek, które mogą się przyczynić do przyjazdu w to miejsce na wakacyjny urlop.

1. POŁOŻENIE

Iława znajduje się nad najdłuższym jeziorem w Polsce. Akwen nazywa się Jeziorak i mierzy 28 km.

2. NAJWIĘKSZA WYSPA

W granicach miasta leży wyspa Wielka Żuława – największa wyspa śródlądowa w Polsce.

3. ZIELONE PŁUCA

Iława wchodzi w skład Zielonych Płuc Polski, które charakteryzują się bogactwem naturalnym oraz czystym powietrzem.

4. PUNKT NA DRODZE

Iława jest również jednym z przystanków szlaku pielgrzymkowego „Droga św. Jakuba” prowadzącego do Katedry Santiago de Compostella w Hiszpanii.

5. MUZEA

W miejscowości działają ciekawe placówki muzealne. Jest to m. in. Żeglarska Izba Pamięci, Muzeum Grafiki „Mon petit Louvre” oraz Muzeum Motoryzacji i Wojskowości.

6. PAPIESKA DROGA KRZYŻOWA

Stworzono tutaj tzw. Papieską Kalwarię Pojezierza Iławskiego, w której stacje Drogi Krzyżowej są w kształcie kajaków. Zrobiono to na pamiątkę spływu kajakowego Karola Wojtyły, przyszłego papieża.

7. HERB IŁAWY

Herb przedstawia siedzącą na tronie w iławskiej bramie Matkę Boską z Dzieciątkiem.

8. IMPREZY KULTURALNE

Miejscowe centrum kultury jest organizatorem licznych festiwali. 11 czerwca świętuje się nadanie praw miejskich w 1305 roku, natomiast w lato odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” – najstarszy taki festiwal w Europie. Inne imprezy to m. in. Letnie Impresje Teatralne czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej „Viva Musica”.

9. FILMY W IŁAWIE

Wyspa Wielka Żuława była miejscem kręcenia scen do filmu Gniazdo opowiadającego o początkach Polski.

10. RAJ DLA AKTYWNYCH FIZYCZNIE

W Iławie wyznaczono sporo tras dla fanów różnych sportów i aktywności fizycznej. Istnieje kilka szlaków dla pieszych, rowerzystów oraz uczestników spływów kajakowych.