Ciekawostki

10 ciekawostek o historii

książki o historii

Historia to niezwykle interesująca dziedzina nauki, zajmująca wiele obszarów życia ludzkości. Jest jednocześnie zapisem dziejów naszych przodków na przestrzeni wieków i dzięki temu możemy poznać ich codzienne rozterki i sposób w jaki sobie radzili z każdym dniem oraz dowiedzieć się jakie idee przyświecały ludziom w szerszym kontekście życiowym.

Oto kilka ciekawostek o historii:

1. Jakie wynalazki zostały wynalezione przez Polaków? Otóż, oto cztery z nich: kamizelka kuloodporna, aeroskop czyli pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa, Walkie – Talkie, wykrywacz min. Jak widać są to dosyć przydatne rzeczy.

2. Najstarsza w Europie restauracja to znajdująca się na wrocławskim rynku “Piwnica Świdnicka” która powstała w 1275 roku. Znajduje się ona na Rynku Głównym w piwnicy Ratusza.

3. Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej, był największym tego rodzaju ruchem w całej Europie. Głównymi tego typu organizacjami były: Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, Narodowe Siły Zbrojne, Armia Ludowa.

4. Pustynia Błędowska znajdująca się w Polsce to jedyna naturalna pustynia w Europie. Jest objęta programem ochrony Natura 2000. Organizowane są tutaj różne wydarzenia w których każdy może uczestniczyć.

5. Znaną markę kosmetyczną Max Factor założył Polak, Maksymilian Faktorowicz. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i tam osiągnął sukces ze swoją firmą.

6. Nikola Tesla autor wielu ważnych wynalazków cierpiał na fobię zwaną “oystersaritis”, która przejawiała się panicznym strachem przed …perłami!

7. W Rosji, a dokładniej w Petersburgu znajduje się Państwowe Muzeum Ermitażu, z którym związana jest zabawna anegdota, a mianowicie od czasu powstania w roku 1764 “zatrudniano” tam koty w celu ochrony dzieł sztuki tam ulokowanych.

8. Polityk Pedro Paredes zasłynął w historii świata jako najkrócej sprawujący władzę prezydent. Pełnił funkcję prezydenta Meksyku około zaledwie godziny!

9. Na początku II wojny światowej, Polska została zaatakowana przez dwa kraje we wrześniu 1939 roku, była to II Rzesza oraz ZSRR. Trzecim w kolejności który najechał na nasz kraj, była Słowacja.

10. Leonardo da Vinci był wszechstronnie uzdolnionym artystą oraz człowiekiem, gdyż potrafił równocześnie malować jedną ręką, a drugą pisać.