Ciekawostki

23 ciekawostki o gwiazdach dla dzieci

gwieździste niebo

Gwiazdy to ogromne kule wodoru i helu, które powstają w galaktykach z wielkich obłoków gazu i pyłu przez miliardy lat. Poznajcie ciekawostki, fakty i informacje o gwiazdach które zostały przygotowane specjalnie dla dzieci.

1. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziarenek piasku na wszystkich plażach na Ziemi.

2. Kiedy patrzysz na gwiazdy to patrzysz w przeszłość. Potrzeba milionów lat, aby światło z gwiazd dotarło do Ziemi.

3. Nasze słońce jest czerwoną gwiazdą karłowatą.

4. Droga Mleczna to galaktyka, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny. Kiedy niebo jest ciemne i czyste, Droga Mleczna wygląda jak jasny pas gwiazd. Jej wiek szacuje się na 13,2 miliarda lat.

5. Ile jest gwiazd? Naprawdę najlepszą odpowiedzią jest stwierdzenie, że są miliardy, miliardów i to tylko na podstawie tej części wszechświata, którą obecnie widzimy. Odpowiedź jest nieskończona.

6. Gwiazdy są bardzo stare – większość z nich ma od jednego do 10 miliardów lat. Niektóre gwiazdy mogą być nawet starsze.

7. Dwie najjaśniejsze gwiazdy na półkuli południowej to beta Centauri i alfa Centauri, które są wskazówkami do bardziej znanego Krzyża Południowego. Krzyż Południowy składa się z pięciu gwiazd, które mają od 10 do 20 miliardów lat.

8. Przez miliardy lat gwiazdy przechodzą przez różne etapy swojego istnienia. Etapy te nazywane są cyklami życia. To, co zmienia się przez te cykle, to wielkość gwiazd.

9. Galaktyka Drogi Mlecznej zawiera około 100-400 miliardów gwiazd, ale liczby te stale się zmieniają, ponieważ rodzą się nowe gwiazdy, a stare wymierają.

10. W czystą noc można zobaczyć aż 19 kwadrylionów mil w górę nieba. Deneb w Cygnus jest jasną gwiazdą, którą można zobaczyć jesienią i zimą, a jest oddalony o 19 kwadrylionów mil.

11. Rozmiary gwiazd mogą być od około 1000 razy większych od naszego Słońca, do około 100 razy mniejsze.

12. Gwiazdy o najkrótszej żywotności są największe.

13. Spadające gwiazdy nie są tak naprawdę gwiazdami. To skała, który uderzając w ziemską atmosferę, poruszając się w tak szybkim tempie, nagrzewa się i świeci podczas podróży przez atmosferę. Są to meteory.

14. Wiele gwiazd na niebie nie jest pojedynczą gwiazdą, ale raczej układami dwu gwiazdowymi . Pojawiają się one po prostu jako jeden, ponieważ są tak daleko od nas.

15. Nie ma żadnych zdjęć pokazujących cały zakres Drogi Mlecznej. Ponieważ Ziemia znajduje się wewnątrz Drogi Mlecznej, musielibyśmy opuścić naszą galaktykę, aby uchwycić obraz całości.

16. Australijski Uniwersytet Narodowy oszacował liczbę gwiazd na 70 sekstylionów (lub dla tych z nas, którzy nie są matematykami, na 70 000 milionów milionów milionów).

17. Gwiazdy wydają się mrugać tylko przez ziemską atmosferę. Ponieważ światło z gwiazdy musi przechodzić przez warstwy o różnej gęstości, powodując odchylenie światła zanim dotrze do oczu, światło wydaje się mrugać.

18. Najczęściej spotykane gwiazdy to Czerwone Karły. O połowę mniejsze od naszego Słońca, o cyklu życia 100 miliardów lat.

19. Jeśli jest naprawdę czysta noc bez księżyca, a człowiek nie znajduje się w pobliżu żadnych źródeł światła, ktoś o wyjątkowo dobrym wzroku może być w stanie jednocześnie zobaczyć 2000 do 2500 gwiazd na niebie.

20. Najbliższa nam gwiazda jest oddalona o około 4,2 lata świetlne. Przy najszybszej obecnie prędkości statku kosmicznego dotarcie do niej zajęłoby około 70 tysięcy lat.

21. Nasze Słońce jest w rzeczywistości mniejsze niż prawie każda gwiazda, którą widzimy na nocnym niebie. Jedynym powodem, dla którego Słońce wydaje się być większe, jest to, że jest bliżej nas.

22. Czerwone karły palą się bardzo wolno, wydłużając swoje życie do ponad 100 miliardów lat. Gwiazdy te świecą mniej niż inne, ponieważ są chłodniejsze, a z wiekiem stają się coraz ciemniejsze, aż do zaniku. W przeciwieństwie do gwiazd gigantycznych, małe czerwone gwiazdy karłowate nie wybuchają.

23. Czarna dziura powstaje, gdy wielkie gwiazdy eksplodują. Jej siła grawitacyjna jest tak silna, że nic nie może z niej uciec. Najbliższa czarna dziura znajduje się około 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.