Ciekawostki

14 Interesujących Ciekawostek o Gdańsku

budynek

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miast w Polsce. Zlokalizowane nad Morzem Bałtyckim, pełne historii, kultury i pięknych krajobrazów. W tym artykule przedstawiamy ciekawostki o Gdańsku, które warto poznać, jeśli planujesz wizytę w tym mieście.

1. Historia Gdańska

Gdańsk ma bardzo bogatą historię, która sięga końca X wieku. To miasto zawsze odgrywało ważną rolę w regionie, zwłaszcza dzięki swojemu położeniu nad Morzem Bałtyckim. W XX wieku miasto te było świadkiem niektórych z najważniejszych wydarzeń w historii świata.

2. Główne Miasto

W Gdańsku znajduje się jedna z największych w Polsce zabytkowych dzielnic – Główne Miasto. Tutaj znajdują się słynne kolorowe kamienice, fontanna Neptuna i słynny Dwór Artusa. Stare Miasto to zabytkowa dzielnica, która została prawie całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, jednakże odbudowano tylko najważniejsze obiekty. Kamieniczek niemal w ogóle.

3. Bogactwo

W średniowieczu Gdańsk był jednym z najbogatszych miast w Europie. W czasie swojego największego rozkwitu był jednym z członków Hanzy, organizacji handlowej zrzeszającej miasta morskie na Bałtyku i Morzu Północnym.

4. Przynależność

Jest miastem z bogatą historią, która sięga nawet X wieku. W ciągu swojej historii miasto zmieniało wiele razy nazwę i przynależność państwową. Było między innymi częścią państwa krzyżackiego, Rzeczypospolitej, Wolnego Miasta Gdańska i PRL-u.

5. Muzeum II Wojny Światowej

W Gdańsku znajduje się największe w Polsce Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku, który został zaprojektowany przez słynnego architekta Władysława Szlengela. Muzeum składa się z kilku stałych ekspozycji oraz wystaw czasowych, które prezentują różne aspekty wojny, m.in. losy ludzi, kultury, sztuki i nauki.

6. Jan Heweliusz

W Gdańsku urodził się słynny matematyk i astronom Jan Heweliusz. Był on jednym z najważniejszych naukowców swojego czasu i zasłynął m.in. ze swoich obserwacji Księżyca.

7. Filmy kręcone w Gdańsku

Do najbardziej znanych produkcji, które były kręcone w Gdańsku, należą między innymi „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Współczesne produkcje, które kręcono w Gdańsku, to między innymi serial „Diagnoza” oraz „Prawo Agaty”. W mieście kręcono także sceny do serialu „Motyw”.

8. Ruch – Solidarność

Solidarność to niezwykle ważny ruch społeczny, który narodził się w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Jego początkiem była strajkowa akcja robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, którzy domagali się poprawy warunków pracy oraz zmiany w systemie politycznym. Ruch ten szybko zyskał poparcie innych grup zawodowych oraz społeczeństwa, a w efekcie zakończył się porozumieniem pomiędzy władzami a protestującymi. Solidarność stała się narzędziem walki o wolność i prawa człowieka, a jej rola w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej była ogromna.

9. Największa katedra w Polsce

W Gdańsku znajduje się największa w Polsce katedra – Bazylika Mariacka. Została ona wybudowana w XIV wieku, przez 159 lat z przerwami od 1343 roku do 1502 roku. Jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków gotyckiej architektury w Polsce. Została zbudowana w stylu gotyckim i ma imponującą wysokość 78 metrów. Powierzchnia bazyliki wynosi około 5,000 metrów kwadratowych. Jest to największy ceglany kościół na świecie

10. Rozpoczęcie II wojny światowej

To tutaj wybuchła II wojna światowa. 1 września 1939 roku niemiecka armia zaatakowała Polskę, bombardując m.in. Westerplatte w Gdańsku.

11. Największe zoo w Polsce

W Gdańsku działa jedno z największych ogrodów zoologicznych w Polsce – Zoo Gdańsk Oliwa. Prezentuje on ponad 800 zwierząt należących do ok. 160 gatunków. Powierzchnia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to 125 hektarów.

12. Jedno z najstarszych miast w Polsce

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z IX wieku. Według niektórych źródeł, miasto zostało założone przez Słowian na przełomie VI i VII wieku. Gdańsk już w średniowieczu był ważnym ośrodkiem handlowym, co zapewniła mu dogodna lokalizacja nad Bałtykiem oraz bliskość innych ważnych ośrodków handlowych takich jak Łużyce czy Prusy.

13. Molo Brzeźno

W Gdańsku znajduje się jedna z najdłuższych drewnianych molo w Europie. Molo w Brzeźnie ma nieco ponad 130 metrów.

14. 40 milionów ton towarów

Gdańsk jest także ważnym portem morskim. Co roku przez port gdański przepływa ponad 40 milionów ton towarów.