14 Ciekawostek o Gdańsku

budynek

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miast w Polsce. Zlokalizowane nad Morzem Bałtyckim, pełne historii, kultury i pięknych krajobrazów. W tym artykule przedstawiamy ciekawostki o Gdańsku, które warto poznać, jeśli planujesz wizytę w tym mieście.

1. Historia Gdańska

Gdańsk ma bardzo bogatą historię, która sięga końca X wieku. To miasto zawsze odgrywało ważną rolę w regionie, zwłaszcza dzięki swojemu położeniu nad Morzem Bałtyckim. W XX wieku miasto te było świadkiem niektórych z najważniejszych wydarzeń w historii świata.

2. Stare Miasto Gdańska

W Gdańsku znajduje się największa w Polsce zabytkowa dzielnica – Główne Miasto. To tutaj znajdują się słynne kolorowe kamienice, fontanna Neptuna i słynny Dwór Artusa. Stare Miasto to jedna z najpiękniejszych starówek w Europie. Jest to zabytkowa dzielnica, która została prawie całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, ale dzięki wieloletnim pracom odbudowy odzyskała swój dawny blask.

3. Bogactwo

W średniowieczu Gdańsk był jednym z najbogatszych miast w Europie. W czasie swojego największego rozkwitu był jednym z członków Hanzy, organizacji handlowej zrzeszającej miasta morskie na Bałtyku i Morzu Północnym.

4. Przynależność

Jest miastem z bogatą historią, która sięga nawet X wieku. W ciągu swojej historii miasto zmieniało wiele razy nazwę i przynależność państwową. Było między innymi częścią państwa krzyżackiego, Rzeczypospolitej, Wolnego Miasta Gdańska i PRL-u.

5. Muzeum II Wojny Światowej

W Gdańsku znajduje się największe w Polsce Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku, który został zaprojektowany przez słynnego architekta Władysława Szlengela. Muzeum składa się z kilku stałych ekspozycji oraz wystaw czasowych, które prezentują różne aspekty wojny, m.in. losy ludzi, kultury, sztuki i nauki.

6. Jan Heweliusz

W Gdańsku urodził się słynny matematyk i astronom Jan Heweliusz. Był on jednym z najważniejszych naukowców swojego czasu i zasłynął m.in. ze swoich obserwacji Księżyca.

7. Filmy kręcone w Gdańsku

Do najbardziej znanych produkcji, które były kręcone w Gdańsku, należą między innymi „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Współczesne produkcje, które kręcono w Gdańsku, to między innymi serial „Diagnoza” oraz „Prawo Agaty”. W mieście kręcono także sceny do serialu „Motyw”.

8. Ruch – Solidarność

Solidarność to niezwykle ważny ruch społeczny, który narodził się w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Jego początkiem była strajkowa akcja robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, którzy domagali się poprawy warunków pracy oraz zmiany w systemie politycznym. Ruch ten szybko zyskał poparcie innych grup zawodowych oraz społeczeństwa, a w efekcie zakończył się porozumieniem pomiędzy władzami a protestującymi. Solidarność stała się narzędziem walki o wolność i prawa człowieka, a jej rola w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej była ogromna.

9. Największa katedra w Polsce

W Gdańsku znajduje się największa w Polsce katedra – Bazylika Mariacka. Została ona wybudowana w XIV wieku i jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków gotyckiej architektury w Polsce. Została zbudowana w stylu gotyckim i ma imponującą wysokość 78 metrów. Powierzchnia bazyliki wynosi około 5,000 metrów kwadratowych. Jest to największy ceglany kościół na świecie

10. Rozpoczęcie II wojny światowej

To tutaj wybuchła II wojna światowa. 1 września 1939 roku niemiecka armia zaatakowała Polskę, bombardując m.in. Westerplatte w Gdańsku.

11. Największe zoo w Polsce

W Gdańsku działa jedno z największych ogrodów zoologicznych w Polsce – Zoo Gdańsk Oliwa. Prezentuje on ponad 800 zwierząt należących do ok. 160 gatunków. Powierzchnia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to 125 hektarów.

12. Jedno z najstarszych miast w Polsce

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z IX wieku. Według niektórych źródeł, miasto zostało założone przez Słowian na przełomie VI i VII wieku. Gdańsk już w średniowieczu był ważnym ośrodkiem handlowym, co zapewniła mu dogodna lokalizacja nad Bałtykiem oraz bliskość innych ważnych ośrodków handlowych takich jak Łużyce czy Prusy.

13. Molo Brzeźno

W Gdańsku znajduje się jedna z najdłuższych drewnianych molo w Europie. Molo w Brzeźnie ma ponad 500 metrów długości.

14. 40 milionów ton towarów

Gdańsk jest także ważnym portem morskim. Co roku przez port gdański przepływa ponad 40 milionów ton towarów.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.