CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Dublinie – stolicy Irlandii

pub

Tętniąca życiem stolica Irlandii jest przyjazna dla odwiedzających. Jest to miejsce dekadencji, rozkoszy, zabawy. Jednak Dublin jest czymś więcej niż beczką Guinnessa. Miasto szczyci się bogatą muzyką, sztuką, kulturą i historią literacką, która do dziś jest żywa.

Piękno Dublina jest niezaprzeczalne. Niezależnie od tego, czy jest to miasto naturalne czy stworzone przez człowieka, struktury tego globalnego miasta zapierają dech w piersiach i sięgają kilkuset lat.

Oto ciekawostki i fakty, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o Dublinie w Irlandii.

 1. Dublin został założony przez Wikingów, którzy osiedlili się w tak zwanym „Norse Kingdom of Dublin” w IX wieku.
 2. Słynne Dublińskie Trinity College ma wielu znakomitych absolwentów – w tym Oscara Wilde’ a, Jonathana Swifta i Brama Stokera (który napisał Draculę).
 3. Dubliński O’ Connell Bridge jest uważany za jedyny most na kontynencie europejskim o takiej samej szerokości jak jego długość.
 4. Dublin ma najmłodszą populację w całej Europie. Około 50% ludności to mniej niż 25 lat.
 5. Jednym z najpopularniejszych zabytków Dublina jest zamek w Dublinie. Jako najstarszy zamek w Dublinie, służył jako miejsce do różnych celów rządowych. Otwarty w 1204 roku, zamek w Dublinie przetrwał próbę czasu i kilka renowacji.
 6. Podczas gdy takie sporty jak piłka nożna i rugby są popularne w Dublinie, Irlandczycy mają również własną unikalną wersję sportu o nazwie „Gaelic football”. Piłka nożna Gaelic to połączenie piłki nożnej i rugby.
 7. Najstarszym znanym pubem jest Brazen Head, założony w 1198 roku.
 8. Każdego dnia w Dublinie produkuje się 10 milionów porcji Guinnessa.
 9. Dublin jest staroirlandzkim zwrotem gaelickim, które przekłada się na „Black Pool”.
 10. Hrabstwo Dublin jest trzecim co do wielkości hrabstwem Irlandii, ale mieszka tam jedna trzecia ludności Irlandii.
 11. Jako stolica Irlandii, Dublin był siedzibą parlamentu irlandzkiego od 1922 roku po ustanowieniu Wolnego Państwa Irlandzkiego. Prezydent zamieszkuje w Árasie Uachtaráin w Parku Phoenix.
 12. Nazwa miasta pochodzi od połączenia dwóch gaelickich słów:”dubh”, czyli „czarny” i „linn”, odnoszących się do „basenu”. Ten „czarny basen” faktycznie istniał. Położony był nad rzeką Poddle w pobliżu Ogrodów Zamkowych na Zamku w Dublinie.
 13. Dublin liczy 1 200 000 mieszkańców. Miasto szybko się rozwinęło i zmieniło.
 14. Pogodę w Dublinie można określić jako „sprawiedliwą”. Wiosna zaczyna się w lutym, lato w maju, jesień w sierpniu, a zima zaczyna się w grudniu.
 15. Z Dublina wywodzi się wiele różnych gatunków muzyki, od ballad pop po muzykę rockową. Do słynnych zespołów, które powstały w Dublinie należą takie zespoły jak Westlife, Boyzone, czy U2.
 16. Język angielski jest głównym językiem mówionym, natomiast język irlandzki jest uznawany przez Republikę Irlandii za język narodowy i pierwszy język urzędowy.
 17. W Dublinie znajdują się tradycyjne irlandzkie puby i innowacyjne dania kulinarne. Z około 740 irlandzkimi pubami wokół miasta, miejscowe przysmaki to irlandzki gulasz, gotowany boczek i kapusta, czy Pietrze Shepherd’s Pie.
 18. Droga Dublin Mountains Way została ostatnio nazwana jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Szlak pieszy został stworzony w 2009 roku i rozciąga się na 34 kilometór. Obejmuje szlaki górskie i ścieżki wiejskie.