Europa

16 ciekawostek o Danii dla dzieci

Kopenhaga

Dania jest jednym z krajów skandynawskich. To z czym dzieci najczęściej kojarzą Danię, to pochodzące z tego kraju klocki Lego. Jednakże ten skandynawski kraj słynie nie tylko z plastikowych klocków, które podbiły świat, ale także wielu innych interesujących rzeczy, dlatego też warto poświęcić dosłownie chwilkę, na przejrzenie ciekawostek o Danii.

1. Dania jest krajem, który leży w północnej części Europy. Największym miastem i jednocześnie stolicą tego państwa, jest Kopenhaga. Dania jest najmniejszym z nordyckich państw. Co ciekawe, dania jest monarchią konstytucyjną, co oznacza, że królestwem w dalszym ciągu rządzi rodzina królewska. Obecnie jest to królowa Małgorzata II, dlatego też pełną i poprawną nazwą tego kraju, jest Królestwo Danii.

2. Według źródeł, Dania ma jedną z najstarszych flag na świcie. Ich flaga składa się z białego krzyża na czerwonym tle. Według legendy flaga Danii spadła z nieba. Dosłownie, ponieważ podczas jednej z bitew pod Lindanas, w momencie gdy Duńczycy wyraźnie przegrywali, w ręce króla wpadła czerwona chorągiew z białym krzyżem. Był to decydujący moment w bitwie, dzięki któremu zwycięstwo przypadło Duńczykom.

3. Duńczycy uwielbiają korzystać ze słonecznej pogody i kiedy tylko nadarzy się słoneczny dzień, to cieszą się oni każdą chwilą na wolnym powietrzu (oczywiście jeżeli sprzyjają temu warunki atmosferyczne).

4. Dania jest siedmiokrotnie mniejsza od Polski, pod względem terytorialnym.

5. 30 % całego kraju stanowią małe wyspy i wysepki, których jest na terenie Królestwa Danii, aż 406!

6. Mówiąc o Danii, nie można pominąć duńskiej zabawki, która podbiła cały świat. Mowa oczywiście o klockach Lego, których twórcą był Ole Krik Christiansen w roku 1947. Co ciekawe, początkowo zabawki, które wychodziły z pracowni Ole, były drewniane. Dopiero później postawiono na plastikowo odlewane klocki. Nazwa Lego, została utworzona od duńskiego zwrotu ‘’Leg Godt’’, który oznacza,,Baw się dobrze’’. Dzieci na całym świecie mogą potwierdzić, że tymi klockami, faktycznie można bawić się dobrze. Lego swoją siedzibę ma w mieście Billund. W mieście tym, znajduje się także park rozrywki, zwany Legolandem, który co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata.

7. Co ciekawe, w Dani istnieje zakaz, który nie pozwala kobietom na noszenie peruk.

8. Dania, jest rajem dla wszystkich dzieci i dorosłych, które uwielbiają ciasteczka. Jest to narodowy przysmak Duńczyków, a cukiernie, które oferują najróżniejsze ciasteczka, można spotkać w każdym duńskim mieście.

9. Według opinii wielu ludzi, duńskie dzieci na ogół, są bardzo grzeczne i ułożone. Rzadko zdarza się, żeby krzyczały, czy płakały. Oczywiście z pewnością, jest wiele wyjątków od tej reguły, ale fakt grzeczności duńskich dzieci, można uzasadnić faktem, że kiedy maluchy są grzeczne, to w nagrodę dostają nowy zestaw klocków lego. Jakie dziecko będzie chciało szaleć, jeśli za dobre sprawowanie, dostanie nową zabawkę? Dlatego właśnie dzieci w Danii są tak grzeczne.

10. Jeśli chodzi o religie, to najwięcej w Królestwie Danii, jest osób, które wyznają Luteranizm, czyli protestancki odłam Chrześcijaństwa.

11. Niewiele osób wie, że popularna dziś w niemalże każdym urządzeniu elektronicznym, technologia bluetooth, swoją nazwę zawdzięcza królowi Danii. Nazwa tej technologii, pochodzi od króla Haralda Bluethootha, zwanego w Polsce Haraldem Sinozębym. Zjednoczył on kraj i doprowadził do rozejmu pomiędzy Norwegią, a Danią. Dlatego też technologia, która łączy komputery, telefony i tablety, została nazwana na jego cześć. Co ciekawe, sama ikona technologii bluetooth, nawiązuje do runicznych liter H i B, które nałożone na siebie, tworzą charakterystyczny znak, który dzisiaj kojarzą już wszyscy.

12. W duńskich domach okna pozbawione są jakichkolwiek zasłon, czy też firan. Dlaczego tak jest? Po pierwsze Duńczycy uwielbią światło słoneczne i chcą czerpać go, jak najwięcej, a po drugie, ludzie w Danii twierdzą, że jeśli człowiek żyje uczciwie, to nie ma nic do ukrycia, a zasłony, czy rolety w oknach, to według nich sposób na całkowite odcięcie się od społeczeństwa.

13. Szacuje się, że na terenie Danii mieszka obecnie, aż 25 tysięcy Polaków.

14. Dania jest bardzo ekologicznym kraje, który coraz bardziej stara się dbać o środowisko naturalne. Aż 30% energii, produkowana jest w elektrowniach wiatrowych, dzięki czemu do powietrza przedostaje się znacznie mniej trujących dymów, charakteryzujących elektrownie węglowe.

15. Zarówno Grenlandia, jak i Wyspy Owcze, to tereny, które oficjalnie wchodzą w skład Królestwa Danii.

16. Jeśli uda Wam się posłyszeć na duńskiej ulicy, jak ktoś mówi,,tak’’, to nie zakładajcie od razu, że jest to Polak. W języku duńskim to słowo oznacza bowiem,,dziękuję’’. Dlatego warto zaczekać, co usłyszy się po słowie,,tak’’.