20 ciekawostek na temat ryb

ryba

Ryby rządzą światem. To znaczy, że są one jedną z najstarszych rodzin zwierząt żyjących na Ziemi. Były one tu na długo przed dinozaurami, czyli około 500 milionów lat temu i nadal się rozwijają. Znanych jest ponad 25 000 gatunków ryb. Prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych, których jeszcze nie odkryliśmy.

Ryby są kręgowcami. Oznacza to, że mają one kręgosłup, ale w przeciwieństwie do ssaków, ryby nie mają płuc. Oddychają, pobierając tlen z wody przez usta, gdzie przechodzi on przez skrzela. Następnie skrzela absorbują tlen z wody i wysyłają go do całego organizmu. Niektóre ryby są drapieżnikami. Jedzą inne ryby, małe zwierzęta i owady. Inne ryby są mięsożerne, jedzą rośliny i zwierzęta. Oto lista ciekawostek, faktów i mało znanych informacji o Rybach.

1. Złote rybki mają zęby. Choć mogą wyglądać bezzębne, złote rybki mają zęby, ale znajdują się w gardle. Nazywane są one zębami gardłowymi, a złota ryba używa ich do rozdrabniania pokarmu.

2. Odkrycie starożytnych ryb w Timorze Wschodnim w 2011 roku pokazuje, że człowiek łowi ryby od co najmniej 40 tysięcy lat.

3. Prawdopodobnie słyszeliście o tym, że zwierzęta morskie, takie jak delfiny i wieloryby, są w stanie porozumiewać się między sobą, być może jednak nie słyszeliście, że niektóre ryby również mogą rozmawiać. Zamieniają one swój pęcherz pływakowy, aby stworzyć wibracje, które tworzą różne dźwięki.

4. Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi, który oprócz drugiego członu nazwy nie ma nic wspólnego z wielorybem. Wieloryb to ssak, a rekin to ryba.

5. 40% wszystkich gatunków ryb zamieszkuje słodką wodę, a mniej niż 01% wody ziemskiej to słodka woda.

6. Węgorze mogą pływać do tyłu. Większość innych ryb nie może.

7. Meduzy nie mają kręgosłupa, więc nie są rybami. Wszystkie ryby są kręgowcami. Koniki morskie to ryby.

8. Szacuje się, że do tej pory nie zidentyfikowano jeszcze ponad 15 000 gatunków ryb.

9. Jest więcej gatunków ryb niż płazów, gadów, ptaków i ssaków łącznie.

10. Okoń jest w stanie pochłaniać tlen z powietrza i raczkować lądem za pomocą silnych płetw piersiowych.

11. Niektóre ryby, takie jak rekiny, nie posiadają pęcherza powietrznego, który pomaga im utrzymać się na wodzie i muszą pływać bez przerwy lub odpoczywać na dnie.

12. Ryby posiadają wyspecjalizowany organ zmysłowy zwany linią boczną, który działa jak radar i pomaga im nawigować w ciemnej lub mrocznej wodzie.

13. Niektóre gatunki ryb mają szkielety wykonane wyłącznie z chrząstek.

14. Ryby mają doskonałe zmysły wzroku, dotyku, smaku i wiele z nich posiada dobre zmysły węchu i słuchu.

15. Ryby odczuwają ból i stres, podobnie jak ssaki i ptaki.

16. Ryby tropikalne są jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych w USA. 95% śmiertelności ryb tropikalnych wynika z niewłaściwego trzymania i żywienia.

17. Wiele tropikalnych ryb sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych jest zbieranych ze środowiska naturalnego w Afryce, Azji oraz Ameryce Środkowej i Południowej.

18. Rekiny są jedyną rybą posiadającą powieki.

19. Wosk z ryb jest często stosowany do produkcji szminki.

20. Anableps to nazwa ryby potocznie nazywanej „czterema oczyma”. Właściwie mają one tylko dwoje oczu, ale każde z nich jest podzielone membraną, która pozwala widzieć jej jednocześnie nad i pod wodą.

4.3/5 - (liczba ocen: 47)2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 21 kwietnia 2020 o 17:16

    Bardzo wiele się dowiedziałem. Niektóre informacje mnie zaskoczyły. Świetne zestawienie.

    Odpowiedz
  • 4 czerwca 2020 o 15:31

    Bardzo fajne. Polecam. Można się dużo dowiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.