AzjaCiekawostki

Ciekawostki na temat miasta Tel Awiw

Tel Awiw

Tel Awiw jest drugim co do wielkości miastem Izraela po Jerozolimie, położonym nad Morzem Śródziemnym.

Z dala od tego, co wszyscy postrzegają, to miasto jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ jest wiele rzeczy do zrobienia, odwiedzenia i doświadczenia. Zebraliśmy zabawne fakty na temat Tel Awiwu.

Oto lista interesujących i zaskakujących faktów na temat miasta, które należy do jednych z najdroższych na świecie.

Obok Jerozolimy, Tel Awiw zajmuje 2. miejsce pod względem wielkości, zamieszkałego przez ponad 400 tysięcy osób.

Tel Awiw oferuje wiele bezpłatnych atrakcji, takich jak: Promenada w Tel Awiwie-Jaffie, Hayarkon Park, Tel Awiw Port, Ogrody Botaniczne Uniwersytetu w Tel Awiwie, rynki lewickiego i hakarmelskiego, c’ny tzedek i c’tzedek.

Znane jako jedno z najbardziej innowacyjnych miast na świecie, z jego startupową scenę rywalizuje jedynie Dolina Krzemowa. W mieście działa ponad 1500 firm z branży technologicznej, które zatrudniają 43 000 pracowników.

Białe Miasto w Tel Awiwie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku, obejmuje największe na świecie skupisko budynków w stylu modernistycznym.

Imprezować można przez całą noc z setkami barów i klubów w zależności od upodobań. Tel Awiw, oznaczony jako „miasto, które nigdy nie śpi”, naprawdę wie, jak to zrobić. Jeśli chodzi o najlepsze brzmienie i muzykę,

Na terenie miasta znajduje się 13 oficjalnych plaż o długości ponad 13 kilometrów mil.

Tel Awiw jest dziewiątym co do wielkości miastem plażowym na świecie.

Miasto zajmuje trzecie miejsce pod względem konsumpcji sushi na świecie, obok Tokio i Nowego Jorku. Niedawno otworzył swój setny bar sushi.

Tel Awiw został założony w 1909 roku na obrzeżach starożytnego miasta portowego Jaffa.

Miasto jest relatywnie wielokulturowe, a wiele języków, takich jak rosyjski, francuski, hiszpański, tagalski, tajski, arabski, amaryczny i anglikański, jest często używanych obok hebrajskiego.

Tel Awiw otoczony jest ponad 4 tysiącami budynkami, w których z 1930 roku niemieccy i żydowscy architekci stworzyli unikatową formę architektury Bauhausu. Miasto to posiada największą na świecie kolekcję budynków Bauhausu, dzięki czemu 6 czerwca 2004 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Tel Awiwie znajduje się największy cmentarz dla psów na świecie.

Aby przyciągnąć międzynarodowe firmy, Tel Awiw oferuje pakiety motywacyjne przedsiębiorcom zagranicznym. Obejmuje to tymczasowe zakwaterowanie i miejsce pracy, jak również doradztwo i porady prawne.

Dzięki młodym przedsiębiorcom i startup-om ceny nieruchomości w mieście wzrosły od 2008 roku o 84%.

Większość roku jest gorąca i wilgotna (marzec- koniec października), a zima jest bardzo krótka (listopad – koniec lutego) i deszczowa. ale nawet zimą temperatury nie są aż tak niskie.

Tel Awiw jest najdroższym miastem w regionie i 14. najdroższym miastem na świecie.

W 1949 rolu David Ben-Gurion, który został pierwszym premierem kraju, ogłosił niepodległość Izraela w Telawiwskiej Sali Niepodległościowej. W tym czasie Jordania kontrolowała Jerozolimę, więc Tel Awiw pełnił funkcję stolicy politycznej do 1967 roku.

W Tel Awiwie jest 300 słonecznych dni w roku.

Każdego wtorkowego wieczoru w Tel Awiwie odbywa się impreza na rolkach, gdzie na ulice wychodzi prawie 300 rolkarzy.

Tel Awiw jest najbardziej przyjaznym gejom miastem na świecie.

Jedna z plaż w Tel Awiwie, zwana Nord Beach, ma oddzielne dni dla kobiet i mężczyzn. Plaża otoczona jest murem, w niedziele, wtorki i czwartki wpuszczane są kobiety, a w poniedziałki, środy i piątki mogą przyjeżdżać mężczyźni.

Tel Awiw został ogłoszony najlepszym miastem gejów na świecie w Konkursie prowadzonym przez American Airlines i gaycities.com od internautów z całego świata o najlepsze i najbardziej rekomendowane miasto dla społeczności gejowskiej na całym świecie.

Tel Awiw ma ponad 40 kilometrów ścieżek rowerowych. Ponieważ miasto jest małe i zatłoczone, samochód prawdopodobnie utknie w ruchu przez większość godzin w ciągu dnia.

Miasto było tymczasowym centrum rządowym Państwa Izrael aż do momentu, gdy rząd przeniósł się do Jerozolimy w grudniu 1949 roku.

W kwietniu 1949 roku Tel Awiw i Jaffa połączyły się w jednej gminie Tel Awiw-Yafo.

4 listopada 1995 roku izraelski minister ds. przestępczości, Jakub Rabin, został zamordowany w wiecu Kikara Malchi Izrael (Plac Królów Izraela) w Tel Awiwie w celu poparcia porozumienia pokojowego z Oslo. Plac został następnie przemianowany na Kikar Rabin (Plac Rabina).

Tel Awiw podzielony jest na dziewięć dzielnic, które ukształtowały się naturalnie w ciągu krótkiej historii miasta.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego Izraela (CBS) od czerwca 2006 roku spopulacja w Tel Awiwie rośnie w tempie 0,9% rocznie. W jej skład wchodzi 91,8 % Żydów, 4,2 % Arabów i 4,0 % innych.
17% miasta to strefa zieleni.

18 z 35 centrów sztuki w Izraelu znajduje się w Tel Awiwie. Większość z nich koncentruje się w historycznej dzielnicy Neve Cedek – prawdziwej mekce artystów.

Tel Awiw jest uważany za miasto, które nigdy nie śpi – jest pełne sklepów i obiektów rozrywkowych, gastronomicznych i kulturalnych, które są czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.