Ciekawostki

35 intrygujących ciekawostek o Mc’Donalds

restauracja mc'donalds

Restauracje McDonald’s są najbardziej rozpoznawalnymi na całym świecie. Swoją popularnością przebiły takie sieciówki jak KFC, czy BurgerKing. Nie znam osoby, która nigdy w życiu choćby nie spróbowała posiłków serwowanych w tym popularnym fast-foodzie.

Oto garść ciekawostek na temat tej sieci restauracji:

1. W Polsce jest aż 500 restauracji McDonald’s. Magiczna 500 restauracja została otwarta 13 maja 2022 roku w Wyszkowie, przy ul. Piłsudskiego 46 (województwo mazowieckie).

2. Na całym świecie jest 38 000 restauracji McDonald’s.

3. W nie których krajach obowiązuje zakaz otwierania restauracji McDonald’s. Należą do nich Czarnogóra, Macedonia i wyspy Bermudy. Restauracje na terenie tych krajów istniały w przeszłości przez bardzo krótki czas, lecz zostały zamknięte z powodów ekonomicznych i społecznych.

4. Restauracja McDonald’s w Liverpoolu wprowadziła zakaz wstępu osobom po godzinie 17:00 z powodu nadużyć wobec personelu.

5. Najbardziej popularnym serwowanym daniem są frytki.

6. McDonald posiada swoją fundację – Fundacja Ronalda McDonalda. Powstała w USA w 1969 roku, natomiast w Polsce działa od 2002 roku,

7. Królowa Elżbieta wydzierżawia grunty, będące własnością monarchii, na których znajduje się Banbury Gateway Shopping Park, gdzie mieści się McDonald. Prawo brytyjskie mówi natomiast o tym, że wszystko co mieści się na gruntach królewskich jest własnością monarchy.

8. Menu restauracji McDonald’s jest uzależnione od miejsca, w którym się znajduje. Tak też we Włoszech dostaniemy burgera na słodko, gdzie zamiast kotleta otrzymamy nutelle, w Urugwaju możemy zamówić naleśnik wypełniony dulce de leche z nałożonymi lodami waniliowymi, w Japonii możemy zamówić kurczaka shaka shaka podawanego w torebce z przyprawą.

9. Największy McDonald’s znajduje się w Orlando na Florydzie. Budynek jest trzypiętrowy i ma powierzchnię 19000 stóp kwadratowych. Na środku restauracji znajduje się pomnik Ronalda McDonalda o wysokości 30 stóp. Restauracja jest czynna 24godziny na dobę. Obok budynku mieści się Disney World i czarodziejski świat Harrego Pottera.

10. McDonald’s słynie z nietypowych pomysłów architektonicznych. W Westerville, USA McDonald’s znajduje się na pokładzie samolotu, a w Ulsan, Korea Południowa znajduje się McDonald’s wzorowany na stacji paliw. Natomiast w Polsce w Lęborku działa minimalistyczny McDonald’s pozbawiony całkowicie dekoracji.

11. Choć McDonald’s jest znany głównie z szybkich dań, to w niektórych krajach można znaleźć w menu bardziej lokalne smaki. Na Filipinach, na przykład, serwują McSpaghetti – spaghetti w słodkim sosie pomidorowym z kiełbaskami i parmezanem.

12. Ciekawostką jest, że McDonald’s jest jednym z największych na świecie nabywców wołowiny, kurczaka, ziemniaków i jabłek. Wielu dostawców specjalizuje się wyłącznie w dostarczaniu surowców dla tej sieci.

13. Ronald McDonald, maskotka sieci, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych klaunów na świecie. Jego postać powstała w 1963 roku, a jego głównym celem było przyciągnięcie dzieci do restauracji.

14. Choć wiele osób postrzega McDonald’s jako miejsce, gdzie serwuje się głównie fast food, firma od lat pracuje nad wprowadzaniem zdrowszych opcji do menu, takich jak sałatki czy owocowe desery.

15. McDonald’s jest jednym z największych pracodawców na świecie. Zatrudnia miliony ludzi w różnych krajach, oferując im szkolenia i możliwości rozwoju.

16. W 2020 roku firma wprowadziła do swojego menu wegańskiego burgera w niektórych krajach europejskich, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynku na opcje bezmięsne.

17. W Australii McDonald’s jest nazywany „Macca’s”. Tak duża była popularność tej nazwy, że firma zdecydowała się nawet zmienić nazwę niektórych restauracji na „Macca’s”.

18. Wielu celebrytów pracowało w McDonald’s przed osiągnięciem sławy, w tym m.in. Sharon Stone, Jay Leno czy Pink.

19. Pierwsza restauracja McDonald’s została otwarta w 1940 roku przez braci Richarda i Maurice’a McDonald w San Bernardino w Kalifornii.

20. Logo McDonald’s – złote łuki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie. Symbolizują one oryginalne łuki architektoniczne, które były charakterystycznym elementem pierwszych restauracji.

21. Mimo że McDonald’s jest głównie znany z hamburgerów, w Hongkongu można zamówić zupę kukurydzianą jako dodatek do zestawu.

22. W niektórych krajach, takich jak Indie, z uwagi na przekonania religijne i kulturowe, menu McDonald’s nie zawiera wołowiny ani wieprzowiny. Zamiast tego oferowane są burgery z kurczaka, ryby czy opcje wegetariańskie.

23. W 1961 roku Ray Kroc, który wcześniej był sprzedawcą mikserów do milkshake’ów, kupił prawa do franczyzy McDonald’s od braci McDonald i przekształcił ją w globalną sieć.

24. McDonald’s jest jednym z głównych sponsorów Olimpiady od lat 70. XX wieku.

225. W Japonii, w okresie świąt Bożego Narodzenia, kurczak z McDonald’s stał się tak popularny, że klienci muszą składać zamówienia z wyprzedzeniem.

26. McDonald’s jest jednym z pierwszych miejsc, które wprowadziły bezpłatny dostęp do Wi-Fi dla swoich klientów w wielu krajach.

27. W Kanadzie, oprócz typowych produktów, można również znaleźć „McLobster” – kanapkę z mięsem homara.

28. W 2008 roku McDonald’s w Szwecji otworzył pierwszą restaurację „zieloną”, która korzysta z odnawialnych źródeł energii i ma zredukowany wpływ na środowisko.

29. Przedstawiciele McDonald’s twierdzą, że co 10 sekund gdzieś na świecie sprzedawany jest Big Mac.

30. W Nowej Zelandii McDonald’s wprowadził na stałe do menu burgera stworzonego przez klienta w ramach konkursu. Nazywa się on „KiwiBurger” i zawiera m.in. jajko i buraka.

31. Mimo globalnej ekspansji, każda restauracja McDonald’s stara się dostosować do lokalnych upodobań i kultury, wprowadzając specjalne pozycje do menu dostępne tylko w danym kraju.

32. W 1984 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles, McDonald’s uruchomił promocję „When U.S. Wins, You Win”, zakładającą, że za każdy medal zdobyty przez amerykańskich sportowców, klienci dostaną darmowe jedzenie. Promocja ta okazała się kosztowna dla sieci, gdyż amerykańscy sportowcy zdobyli rekordową liczbę medali.

33. Choć McDonald’s jest znany z szybkiego serwisu, istnieje restauracja w Guinessie, Utah, która jest uważana za najwolniejszy McDonald’s na świecie z powodu specyficznych regulacji miejscowych dotyczących prędkości obsługi.

34. W latach 90. XX wieku McDonald’s wprowadził do swojego menu „Arch Deluxe”, burger przeznaczony dla bardziej wymagającego klienta dorosłego. Pomimo intensywnej kampanii reklamowej, burger ten nie odniósł sukcesu i został wycofany.

35. Z uwagi na popularność i rozpoznawalność marki, McDonald’s często pojawia się w filmach, muzyce i literaturze jako symbol amerykańskiej kultury i globalizacji.