Ameryka Południowa

Najlepsze informacje i ciekawostki o Machu Picchu

Ze starożytnych cywilizacji obu Ameryk, tylko cywilizacja Majów zbliża się do rywalizacji z cywilizacją Inków. Dlatego dziś będziemy odkrywać jeden z najważniejszych cudów kultury inków – Machu Picchu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tego miejsca.

Zaginione miasto Inków, które przedstawia jedne z najciekawszych artefaktów archeologicznych z XV wieku, ma również jeden z lepszych widoków na świecie.

Pierwszym odkrywcą Machu Picchu na Zachodzie był Hiram Bingham, który szukał zaginionej lokalizacji Inków w Vilcabamba, ale zamiast tego natknął się na osiedle Machu Picchu.

Rząd peruwiański prosił rząd USA o zwrot ponad 40 tysięcy artefaktów zebranych przez Hiram Bingham i przewiezionych na Uniwersytet Yale. Składają się one z mumii, kości, ceramiki i metali szlachetnych.

Ruiny Machu Picchu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku i znajdują się na liście 7 cudów współczesnego świata.

Machu Picchu znajduje się na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza.

Machu Picchu można przetłumaczyć jako „Stary Szczyt” lub „Stara Góra” w języku Quenchua.

Inkowie byli jednymi z najlepszych konstruktorów na świecie. Konstrukcje, klatki schodowe i schrony, które zostały zbudowane doskonale pasują do siebie i mówi się, że 80% z tego, co dziś można zobaczyć w Machu Picchu, jest oryginalne.

Rdzennym językiem jest Quechua i przez długi czas był to tylko język mówiony. Dlatego historia Machu Picchu jest wciąż odkrywana.

Ponieważ był to tylko język mówiony przez setki lat, cel Machu Picchu jest wciąż nieznany, ale istnieje wiele teorii. Niektóre teorie głoszą, że był to pałac królewski króla Inków i/lub miejsce obrzędów, a raczej pielgrzymek.

Osada została strategicznie położona na pasmie górskim, przez który przepływa rzeka Urubamba.

Utracone miasto Inków, jak powszechnie mówi się w Peru, jest najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w Ameryce Południowej i jest regularnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

Machu Picchu znajduje się w Andach w Amazonii. Znajdziemy tutaj bujne życie na całym terenie, od owadów do zwierząt i wszelkiego rodzaju roślin i kwiatów.

W 1981 roku Machu Picchu zostało uznane za peruwiańskie sanktuarium historyczne.

Archeologów zdumiewa fakt, że większość węzłów w centrum miasta jest tak doskonała, że nawet źdźbło trawy nie zmieści się między kamieniami.

Niektórzy badacze sugerują, że większość jego mieszkańców zmarła na ospę sprowadzoną przez podróżnych przed podbojem hiszpańskim.

Z Machu Picchu wydobyto kilka przedmiotów uznawanych za skarb, wśród nich naczynia ceramiczne, srebrne rzeźby, biżuterię i kości ludzkie, w większości wykopane przez Binghama w latach 1912-1915.

Większość miast Inków została zniszczona przez hiszpańskich konkwistadorów. Jednak fakt, że Machu Picchu było ukryte w górach, miasto pozostaje jednym z najbardziej zachowanych miejsc w Ameryce Południowej.

Większość cywilizacji Inków została zniszczona przez Hiszpanów w połowie XVIII wieku. Machu Picchu zostało zbudowane na szczycie góry na wysokości prawie 2430 metrów nad poziomem morza, co oznacza, że nie było widoczne z ziemi poniżej, co czyni go jednym z najbardziej niezwykłych i dobrze zachowanych miast Inków.

Machu Picchu poniosło w przeszłości ogromne szkody; większość budynków zewnętrznych została w ostatnich latach zrekonstruowana, aby dać turystom lepsze wyobrażenie o tym, jak pierwotnie wyglądały te budowle.

W latach 2005 i 2009 Uniwersytet w Arkansas przeprowadził szczegółowe skanowanie laserowe całego kompleksu Machu Picchu.

Uważa się, że kamień Intihuatana, który jest rzeźbioną skałą granitową znalezioną na miejscu, został wykorzystany jako zegar słoneczny lub kalendarz.

Turyści, którzy chcą zwiedzić ruiny, mogą zatrzymać się w wiosce Aguas Calientes, która leży u podnóża gór, gdzie stoi Machu Picchu.