Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Kalifornii – historia i informacje

droga do Kalifornii

Kalifornia jest najbardziej zaludnionym stanem USA z prawie 40 mln mieszkańcami, czyli więcej niż w Kanadzie. Mieszka tu jeden na ośmiu mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Kalifornia jest stanem „mniejszościowym”, z 58% populacji azjatyckim, hiszpańskim, rdzennym amerykańskim lub innymi grupami. 26% jego mieszkańców urodziło się poza Stanami Zjednoczonymi.

Tylko Alaska i Teksas mają więcej ziemi niż Kalifornia.

Trzy z dziesięciu największych miast USA znajdują się w Kalifornii: Los Angeles, San Diego i San Jose.

Kalifornia zawiera najniższe i najwyższe punkty w kontynentalnej części USA.

Ponad 10000 lat temu, pierwsi ludzie przybyli do Kalifornii.

Europejczycy wylądowali na kontynencie w XVI wieku, na czele z hiszpańskimi odkrywcami. Ale kiedy Meksyk uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1821 roku, przejął również kontrolę nad Kalifornią. W 1848 roku, pod koniec wojny meksykańsko-amerykańskiej, Kalifornia stała się terytorium Stanów Zjednoczonych.

Kalifornia jest domem dla największego drzewa na świecie General Sherman Tree in Sequoia National Park.

W 1949 r. dochody z rolnictwa w państwie wyniosły około 2,3 mln USD. Jednak po około czterdziestu pięciu latach w 1995 r. te same dochody wzrosły do kwoty 2,6 mld USD.

W 1925 roku gigantyczna sekwoja znajdująca się w kalifornijskim Parku Narodowym Kings Canyon została nazwana drzewem narodowym .

Więcej indyków hodowanych jest w Kalifornii niż w jakimkolwiek innym stanie w Stanach Zjednoczonych.

Największe trzydniowe rodeo w Stanach Zjednoczonych odbywa się na Tehama County Fairgrounds w Red Bluff.

Między 1 kwietnia 1940 r. a 1 lipca 1947 r. Kalifornia zyskała dzięki migracji 3 mln nowych mieszkańców. Liczba ta jest największą spośród wszystkich migracji, jakie kiedykolwiek miały miejsce w którymkolwiek ze stanów USA.

Kalifornia jest wiodącym producentem rolnym w USA. Produkuje orzechy włoskie, pistacje i migdały w największej ilości w USA.

Niektóre kalifornijskie drzewa żyją długo. Sosny Bristlecone z Sierrasu wschodniego mają 4600 lat, ale krzew kreozotowy z Pustyni Mojave jest jednym z najstarszych na świecie żyjących krzewów który ma 43000 lat.

Wynalezione w Kalifornii: ciasteczka fortuny, komputery Apple, parki rozrywki (Disneyland), niebieskie jeansy i lalki Barbie.

Kiedy w 1849 r. kiedy znaleziono złoto, ponad 100000 osób, ruszyło do Kalifornii w poszukiwaniu szczęścia. Zaledwie rok później, w 1850 roku, Kalifornia oficjalnie stała się państwem.

Gorączka złota prawdopodobnie pomogła Kalifornii zyskać przydomek Złote Państwo, podobnie jak jego złote maki, kwiat państwa.

Nazwa Kalifornia pochodzi od XVI-wiecznej hiszpańskiej powieści, która opisuje mityczny raj zwany Kalifornią.

Kalifornia jest domem dla Doliny Krzemowej, czyli regionu znanego na całym świecie z zaawansowanej technologii, innowacji i kapitału wysokiego ryzyka.

Pierwsze kino zostało otwarte w Los Angeles 02 kwietnia 1902 r.