10 Interesujących Ciekawostek Informatycznych Dla Dzieci
Obecnie chyba każdy z nas korzysta z internetu. Potrzebujemy go do szkoły czy pracy, ale też jest dla nas bardzo ważnym źródłem rozrywki.
Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez niego. Jednak okazuje się, że wcale nie wiemy o nim tak dużo, jakbyśmy chcieli. Przeczytaj te ciekawostki na temat internetu i sprawdź czy już je znałeś!
1. Kiedy postały emotikony?
Emotikony obecnie są używane przez nas bardzo często i mamy ich ogromne ilości. Jednak skąd one się wzięły? Powstały już ponad 30 lat temu, a pierwszą emotikoną, jaka została użyta był uśmiech. Wykorzystał go Scott Fahlman, informatyk, który wysłał właśnie taką wiadomość już w 1982 roku. Od tamtej pory zaczęły pojawiać się coraz to nowe emotikony. Obecnie mamy już ich bardzo dużo i wiele z nas nie wyobraża sobie wysyłania wiadomości bez ich użycia. Co więcej, jeśli ich nie użyjemy, ktoś może pomyśleć, że jesteśmy na niego obrażeni!
2. Ile filmów jest na YouTube?
Okazuje się, że nigdy nie uda nam się obejrzeć ich wszystkich. W ciągu każdej minuty na serwisie pojawia się aż 100 godzin nowych materiałów. Jest więc niemożliwe, żeby oglądać wszystko na bieżąco. Co więcej, jakbyśmy chcieli zobaczyć rzeczy, które dodano tam w ciągu jednego dnia, musielibyśmy siedzieć przed komputerem aż przez 116 lat!
3. Jaka była pierwsza strona internetowa?
Została ona stworzona przez ośrodek CERN w Szwajcarii. Obecnie można na nią wejść i zobaczyć jak wyglądał internet na samym początku. Przez dłuższą chwilę nie była ona dostępna, ale niedawno informatycy zdołali ją odzyskać i uruchomić ponownie. Obecnie każdy może na nią wejść i zdecydowanie warto to zrobić! To prawdziwy kawałek historii.
4. Gdzie jest najszybszy internet?
Okazuje się, że najszybszy internet na świecie znajdziemy na szczycie Mount Everest. Sieć ta będzie działała cały czas po drodze i nawet na samej górze. Ale czy warto wejść na najwyższą górę świata, żeby skorzystać z szybkiego internetu?
5. Jak powstała kamerka internetowa?
Pierwsza kamerka powstała w roku 1991, czyli stosunkowo niedawno. Zamontowano ją przy ekspresie do kawy na Uniwersytecie Cambridge. Miało to polegać na tym, że pracownicy placówki mieli mieć możliwość podglądania czy ich kawa jest już gotowa. Jakość takiej kamerki nie była najlepsza, ale dało się zobaczyć czy napój został przygotowany. Niedawno urządzenie to zostało sprzedane na aukcji internetowej. Jego cena wyniosła aż 17 tys. złotych.
6. Ile osób korzysta z internetu?
Wydawać by się mogło, że teraz każdy ma już dostęp do internetu. Prawda jest taka, że korzysta z niego około 3 miliardy osób, czyli połowa ludzi na świecie. Okazuje się też, że większość z tych osób używa internetu mobilnego, czyli tego w naszych telefonach czy tabletach. Niemniej jednak, nie każdy ma dostęp do internetu i jest to mit. Mimo ogromnego postępu technologicznego, nadal są kraje, które są zupełnie odcięte od tej technologii. Co więcej, istnieją też takie, które wcale nie chcą mieć dostępu do internetu!
7. Czym jest klucz do internetu?
Posiada go siedem osób na całym świecie. Są to karty zawierające specjalny szyfr, który pozwala na zresetowanie internetu. Oczywiście osoby, które posiadają takie klucze zostały starannie wybrane i z pewnością nie dano takiej możliwości byle komu. Ale po co właściwie coś takiego stworzono? Jest to technologia, która może być przydatna w przypadku globalnego ataku hakerskiego. W takiej sytuacji siedem osób zostanie wezwanych do bazy wojskowej w USA. Aktywują one swoje karty, które wyłączą internet. Oczywiście później będzie można wszystko odbudować.
8. Skąd wzięły się reklamy w internecie?
Obecnie chyba wszyscy denerwują się na reklamy w internecie. Ale jaka jest ich historia? Pierwszy taki baner reklamowy pojawił się w roku 1994. Reklamował on firmę AT&T, która zajmowała się telekomunikacją. Od tamtej pory w internecie pojawiają się tysiące różnych reklam, a firmy walczą ze sobą o powierzchnię do publikacji swoich banerów.
9. Jak szybko rozprzestrzenił się internet?
W ciągu 4 lat od wynalezienia internetu używało go już 50 milionów osób. Rozprzestrzenił się on więc bardzo szybko. Dla porównania, telefon potrzebował aż 75 lat, żeby być tak popularnym, a radio 38. Internet jest tutaj prawdziwym rekordzistą.
10. Ile spamu dostajemy?
Oprócz reklam, bardzo często irytuje nas też spam, który zajmuje bardzo dużo naszych skrzynek mailowych. Okazuje się, że każdego dnia wysyłane jest 190 miliardów wiadomości za pomocą poczty elektronicznej. Aż 80 procent z nich to wyłącznie spam!