Fantastyczne ciekawostki o Luksemburgu

ciekawostki Luksemburg

Jak dobrze znasz Luksemburg? Ta mieszanka ciekawych i pouczających informacji sprawdzi Twoją znajomość faktów luksemburskich.

1. Pełna nazwa kraju to Wielkie Księstwo Luksemburga. Obecnym Wielkim Księciem jest książę koronny Henryk, który objął tron w październiku 2000 roku.

2. Nazwa kraju pochodzi od zamku Lucilinburhuc („mała twierdza”) kupionego przez Sigurda, hrabiego Ardeny, w 963 roku n.e., co oznaczało początek niepodległości Luksemburga.

3. Wielki Książę Jean rządził przez 36 lat, aż w 2000 roku zastąpił go jego syn Henri.

4. Premier jest szefem rządu. Obecny premier Luksemburga, Xavier Bettel, był pierwszym gejowskim przywódcą UE, który wyszedł za mąż. W 2015 roku związał się z partnerem, Gauthierem Destenayem.

5. Są tylko dwa uniwersytety: Uniwersytet Luksemburski i Uniwersytet Najświętszego Serca w Luksemburgu.

6. Luksemburg jest drugim najbogatszym krajem na świecie – zajmuje trzecie miejsce pod względem PKB (produktu krajowego brutto) na mieszkańca, wynoszącego 109 192 USD 2017 roku.

7. Luksemburg ma najwyższą płacę minimalną w UE – płaci się tutaj pracownikom minimum 1998 EUR miesięcznie.

8. Luksemburg jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Według sondażu ONZ masz mniejsze szanse na rozstrzelanie w Luksemburgu niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. W Luksemburgu jest około 1300 funkcjonariuszy policji i tylko dwa więzienia.

9. Prawie połowa pracowników w Luksemburgu dojeżdża do pracy z innego kraju. Większość obywateli spoza Luksemburga podróżujących przez granicę to Francuzi (78 500 pracowników), Belgowie (39 400 pracowników) i Niemcy (39 100 pracowników).

10. Istnieją trzy języki urzędowe: niemiecki, francuski i luksemburski . Języki niemiecki i francuski są używane głównie do celów administracyjnych i oficjalnej komunikacji pisemnej, podczas gdy luksemburski jest używany w codziennych rozmowach.

11. Restauracja z największą na świecie listą win znajduje się w Luksemburgu. Jeśli odwiedzisz restaurację Chiggeri w Luksemburgu, możesz wybrać spośród ponad 2200 win.

12. Luksemburg jest jedynym Wielkim Księstwem na świecie. Po klęsce Napoleona w 1815 roku Kongres Wiedeński przekształcił Luksemburg w Wielkie Księstwo, państwo lub terytorium rządzone przez wielkiego księcia lub księżną.

13 Po II wojnie światowej Luksemburg stał się jednym z czołowych przedstawicieli współpracy międzynarodowej. Mimo że Luksemburg był państwem neutralnym, podczas obu wojen światowych był okupowany przez wojska niemieckie.

14. Luksemburg jest krajem śródlądowym, graniczącym z Belgią na zachodzie, Francją na południu i Niemcami na wschodzie.

15. 23 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Luksemburga, który również upamiętnia urodziny wielkiej księżnej Charlotty, rządzącej przez prawie 50 lat.

16. Motto kraju brzmi: „Mir wëlle bleiwe wat mir sin”, co oznacza, że chcemy pozostać tym, czym jesteśmy.

17. Cały kraj zamieszkuje około 525.000 osób, z czego 43% to obcokrajowcy. Ma największą wśród krajów europejskich liczbę emigrantów.

18. W szkole każdy musi uczyć się niemieckiego zaczynając w pierwszej klasie, francuskiego na końcu drugiej, a angielskiego w ósmej klasie.

19. Luksemburg należy do dwunastu państw założycielskich Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).

20. Luksemburg, wraz z Belgią, Francją, Niemcami, Włochami i Holandią, był również jednym z sześciu założycieli Unii Europejskiej.

21. Luksemburg jest krajem pozbawionym dostępu do morza w Europie Zachodniej i jest to jeden z najbardziej cywilizowanych krajów świata.

22. Niektóre z najważniejszych bitew Karola Wielkiego toczyły się w luksemburskim lesie Ardeny. Pieśń o Rolandzie opisuje koszmar rozgrywający się w Ardenach w przededniu bitwy o przełęcz Roncevaux w 778 roku.

23. Miasto Luksemburg – jego stare dzielnice i fortyfikacje – jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

24. W 2005 roku kraj został wybrany na trzecie miejsce pod względem efektywności biznesowej w Europie.

25. Jest to najmniej zaludniony kraj spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest to 20. najmniejszy kraj spośród 194 niepodległych narodów świata.

26. Fundacja Heritage, amerykańska firma, uplasowała Luksemburg na pierwszym miejscu w Europie i czwartym na świecie pod względem wolności gospodarczej.

27. Ten europejski kraj ma dwa regiony: Gutlandię na południu i Oesling na północy. Północna część Luksemburga nie jest zbyt gęsto zaludniona, ma tylko jedno miasto, którego liczba mieszkańców wynosi niewiele ponad 4000 osób.

28. Dzięki przepisom dotyczącym tajemnicy bankowej Luksemburg zyskał reputację raju podatkowego.

29. W 1995 roku Luksemburg po raz pierwszy został mianowany Europejską Stolicą Kultury.

30. Grupa RTL, największa sieć rozrywkowa w Europie, ma swoją siedzibę w Luksemburgu. Posiada udziały w 55 kanałach telewizyjnych i 29 stacjach radiowych na całym świecie.

31. Główne gałęzie przemysłu w tym małym europejskim kraju to hutnictwo żelaza i stali, bankowość, przetwórstwo żywności i przemysł chemiczny.

32. Kongres Wiedeński ogłosił Luksemburg Wielkim Księstwem w 1815 roku i przekazał go Niderlandom. Belgia uzyskała ponad połowę swojego terytorium fizycznego w 1839 roku, ale Luksemburg uzyskał większą autonomię we własnych sprawach. W 1867 roku kraj uzyskał pełną niepodległość.

33. Traktat londyński z 1867 roku zakończył walki o suwerenność Luksemburga.

34. Chociaż Luksemburg jest świeckim krajem, to jednak w tym kraju przeważają katolicy rzymskokatoliccy, którzy stanowią około 87%. Pozostałe 13% to osoby należące do judaizmu, anglikanizmu, prawosławia greckiego, prawosławia rosyjskiego, chrześcijan protestanckich, prawosławnych, islamu i luteranizmu.

3.1/5 - (liczba ocen: 14)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.