AzjaCiekawostki

Ciekawostki, historia i informacje o mieście Lahaur w Pakistanie

Lahaur

Lahore jest drugim co do wielkości miastem w Pakistanie i stolicą prowincji Pendżab. Znajduje się w pobliżu rzeki Ravi, około 1025 km na północny wschód od Karaczi, największego miasta w kraju i znajduje się około 16 km od granicy indyjskiej. Miasto liczy 7 mln mieszkańców.

Miasto znajduje się na płaskiej, żyznej równinie zalewowej na wysokości 214 metrów. Klimat Lahore jest subtropikalny i suchy.

Lahore jest stolicą pakistańskiej prowincji Pendżab i drugim po Karaczi miastem w kraju pod względem liczby ludności. Lahore jest jednym z najbogatszych miast Pakistanu, którego PKB szacowany jest na 127 mld USD.

Miasto jest historycznym centrum kulturalnym regionu Pendżabu i jest jednym z najbardziej liberalnych społecznie, postępowych i kosmopolitycznych miast Pakistanu.

Początki Lahore sięgają starożytności. Miasto było kontrolowane przez liczne imperia w ciągu całej swojej historii.

Wiele imponujących budynków wzniesiono w Lahore, podczas rządów brytyjskich na subkontynencie, które połączyły tradycyjny Mughal z zachodnim i wiktoriańskim stylem architektury. Brytyjczycy, którzy zajęli Pendżab w 1849 roku, praktycznie ożywili dawny widok Lahore.

Kultura Lahore jest wyjątkowa ze względu na swoją historię. Znane jako stolica kultury lub serce Pakistanu z tego samego powodu, miasto było siedzibą Imperium Mughal, Imperium Sikhów i stolicy Pendżabu w Imperium Mahmud Ghaznavi w XI wieku oraz Imperium Brytyjskiego.

Lahore jest głównym ośrodkiem pakistańskiego przemysłu wydawniczego i pozostaje głównym centrum pakistańskiej sceny literackiej. W mieście odbywa się coroczny Lahore Literary Festival, uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Azji Południowej.

Miasto jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym w Pakistanie, a niektóre z wiodących pakistańskich uniwersytetów mają swoje siedziby w mieście.

Lahore jest również siedzibą pakistańskiego przemysłu filmowego, Lollywood, i jest głównym ośrodkiem muzyki Qawwali.

Głównymi atrakcjami, są między innymi słynne mury obronne, liczne sanktuaria Sikhów, meczety Badshahi i Wazir Khan. W Lahore znajduje się również Fort Lahore i Ogród Shalimar, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tutejszy Park Safari rozciąga się na ponad 200 akrów.

Historia, instytucje, jedzenie, odzież, filmy, muzyka, moda i liberalny styl życia przyciąga wielu z całego kraju. Lahore jest miastem bardzo świątecznym. Mieszkańcy Lahore celebrują wiele tradycji przez cały rok, łącząc w sobie Mughal, zachodnie i obecne trendy.

Lahore ma dużą populację muzułmanów; Eid ul-Fitr i Eid ul-Adha są głównymi wydarzeniami religijnymi, ludzie dekorują swoje domy i zapalają świece.

Miasto jest kulturalnym, literackim i artystycznym sercem Pakistanu.

Lahore jest również ważne w Pakistanie jako centrum tolerancji kulturowej i religijnej. Miasto nie ma wielu fanatyków religii czy ekstremistów, w przeciwieństwie do innych części tego kraju. Głównym powodem jest silny wpływ wielu świętych, którzy żyli tu w przeszłości.

Sanktuaria niektórych z nich są nadal odwiedzane przez wielu ludzi. Szczególnie znane są kapliczki Hazrat Daata Sahib i Mian Mir Sahib.

Narodowy pokaz koni i kotów jest jednym z najbardziej znanych corocznych festiwali, które odbywają się wiosną na stadionie.

Historia Lahaur

Miasto ma burzliwą historię. Było stolicą dynastii Ghaznavid od 1163 do 1186 roku. W 1241 roku wojska mongolskie splądrowały Lahore. W XIV wieku miasto było wielokrotnie atakowane przez Mongołów aż do 1398 roku, kiedy to znalazło się pod kontrolą tureckiego zdobywcy Timura.

W 1524 roku został zdobyty przez wojska Mughala Bāboura. Oznaczało to początek złotego wieku Lahore pod dynastią Mughalów, kiedy to miasto było często miejscem zamieszkania królewskiego.

Został on znacznie rozszerzony za panowania Shāh Jahān (1628-58), ale spadł w znaczeniu podczas panowania jego następcy, Aurangzeb.

Od śmierci Aurangzeba w 1707 r., Lahore został poddany walce o władzę między władcami Mughal i powstańcami Sikh. Wraz z inwazją Nādir Shāh w połowie XVIII wieku, Lahore stał się placówką irańskiego imperium.

Wkrótce jednak, to było związane z powstaniem Sikhów, stając się po raz kolejny siedzibą potężnego rządu podczas rządów Ranjit Singh (1799-1839).

Po śmierci Singha miasto szybko podupadło, a w 1849 roku przeszło pod panowanie brytyjskie.

Kiedy subkontynent indyjski uzyskał niepodległość w 1947 roku, Lahore stał się stolicą prowincji West Pendżab, a w 1955 roku stał się stolicą nowo utworzonej prowincji Zachodniopakistańskiej, która w 1970 roku została przekształcona w prowincję Pendżab.