Europa

70 Ciekawostek na temat Holandii

Amsterdam

Szukasz ciekawostek na temat Holandii? W takim razie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oto lista interesujących faktów na temat Holandii, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś. Czy wiesz, że Holandia jest największym eksporterem piwa na świecie?

1. Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie i drugim co do wielkości portem na świecie. W latach 1962-2004 był to również najbardziej ruchliwy port na świecie.

2. Holandia jest generalnie liberalnym i jednym z najbardziej postępowych krajów na świecie. Aborcja, prostytucja i Eutanazja są w całym kraju legalne. Holenderskie prostytutki płacą rządowi podatki.

3. Największym międzynarodowym portem lotniczym w Holandii jest lotnisko Schiphol. Znajduje się 4 metry poniżej poziomu morza.

4. Holandia, licząca 512 mieszkańców na kilometr kwadratowy, charakteryzuje się najwyższą gęstością zaludnienia spośród wszystkich krajów europejskich, liczących ponad milion mieszkańców.

5. Ponieważ gleba Amsterdamu składa się z grubej warstwy torfowiska i gliny, wszystkie budynki są budowane na drewnianych słupach, które są osadzone w piaszczystej warstwie o średniej głębokości 11 metrów.

6. Pałac Królewski przy Placu Dam zbudowany jest na co najmniej 13 659 drewnianych słupach.

7. Do 2025 r. władze kraju wprowadzą zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

8. Najbardziej znane holenderskie firmy to: Shell, Philips, Aegon, ING, Heineken i TNT.

9. Amsterdam jest stolicą Holandii, ale rząd ma siedzibę w Hadze.

10. Ren, Moza i Scheldt są trzema głównymi rzekami, które przecinają Holandię.

11. Gin został wynaleziony przez Holendrów i podobno stał się popularny w Wielkiej Brytanii po tym, jak William of Orange (King William III) zajął tron.

12. Popularna historia określenia „holenderska odwaga” wywodzi się rzekomo z czasów, gdy gin był używany przez Brytyjczyków i Holendrów podczas wojny trzydziestoletniej.

13. Według raportu UE 94 procent Holendrów mogło posługiwać się dwoma językami, czyli znacznie powyżej średniej UE wynoszącej 54 procent.

14. Prawie 40% ludności kraju pracuje w niepełnym wymiarze godzin, co stanowi najwyższy odsetek w krajach Unii Europejskiej.

holenderski wiatrak

15. W 2001 roku holenderscy producenci piwa wyeksportowali za granicę zaskakującą ilość 1,3 miliarda litrów piwa. Połowa z nich została wysłana do USA!

16. Holandia posiada wiele muzeów. Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha, Dom Anny Frank to trzy najpopularniejsze muzea w Amsterdamie.

17. Holandii do odprowadzania wody z lądu wykorzystywano wiatraki drewniane. Były one używane przez 600 lat. Obecnie stosowane są inne metody ochrony przeciwpowodziowej. Holendrzy zwracają również uwagę na rozwój odnawialnych źródeł energii w celu zasilania swojego kraju.

18. Metody kontroli przeciwpowodziowej obejmują wykorzystanie pompowni, kanałów, jezior.

19. Holendrzy mają trzy razy więcej rowerów niż samochodów.

20. W kraju jest około 35 000 km ścieżek rowerowych.

21. Średnia roczna wysokość opadów w Holandii wynosi – 76,5 cm. W ciągu roku w kraju występuje również ograniczone nasłonecznienie. Wiatry są obfite i dlatego wykorzystują wiatraki do produkcji energii.

22. Polityka antynarkotykowa w Holandii umożliwia coffee shopom sprzedawanie narkotyków dopuszczonych przez władze, ale w ograniczonych ilościach.

23. Według ONZ, w 2017 r. Szwajcaria, Szwecja i Holandia były najbardziej innowacyjnymi krajami na świecie.

24. Jest to pierwszy na świecie kraj legalizujący małżeństwo osób tej samej płci od 2001 roku.

25. Jest członkiem założycielem UE, NATO, OECD, WTO, a także częścią strefy Schengen.

miasto

26. Holendrzy to najwyżsi mężczyźni na świecie o średniej wysokości 183 cm.

27. Holandia posiada najwyższy poziom znajomości języka angielskiego na świecie. Dziewięć na dziesięć osób w kraju mówi po angielsku jako drugi język.

28. Holendrzy, po Skandynawii, piją rocznie najwięcej kawy na osobę na świecie – prawie 140 litrów.

29. Heineken jest trzecim co do wielkości piwowarem na świecie, a Holandia jest największym eksporterem piwa na świecie.

30. Holendrzy produkują ser od 400 roku.

31. Według raportu World Happiness Report – 2017, Holandia jest szóstym najszczęśliwszym krajem na świecie.

32. Holandia dosłownie oznacza „kraje niskie”. Ponieważ 50% powierzchni kraju znajduje się nieco ponad 1 metrów n. p. m. Ponadto 21% ludności i 26% powierzchni kraju znajduje się poniżej poziomu morza.

33. Holandia pozostała neutralna w czasie I wojny światowej, ale została zaatakowana i okupowana przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

34. Amsterdam jest piątym co do wielkości europejskim celem podróży, obsługującym rocznie ponad 4,2 mln podróżnych.

kanał

35. Randstad – mieszka tu prawie 40% ludności kraju. Jest to megapolis czterech stref, w tym Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi i Utrechtu.

36. Pierwszy mikroskop powstał w Holandii.

37. Amsterdam posiada najstarszą na świecie giełdę papierów wartościowych. Holenderska firma East India Company jest pierwszą prawdziwie międzynarodową firmą na świecie. Spółka wyemitowała akcje w 1602 r.

38. Najlepszym czasem na odwiedzenie kraju jest maj – wrzesień.

39. Vincent Van Gough był znanym holenderskim malarzem. W Amsterdamie znajduje się muzeum poświęcone słynnemu malarzowi. Muzeum posiada kolekcję ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 750 dokumentów pisanych. Co roku odwiedza je ok. 1,5 mln zwiedzających.

40. Najwyższym punktem Holandii jest Vaalserberg, który znajduje się na wysokości 321 m n. p. m.

41. Po II wojnie światowej około 500 000 Holendrów opuściło kraj w poszukiwaniu lepszych możliwości.

42. Haga nazywana jest światową stolicą prawa, ponieważ posiada Europol, Eurojust i Dział Zatrzymań ONZ.

43. Na 100 000 mieszkańców przypada 16 sklepów rowerowych.

44. Holenderski hymn narodowy jest najstarszym hymnem narodowym na świecie. Został napisany w 1568 roku,.

45. Według raportu Oxfam z 2014 r. Holandia jest jednym z najzdrowszych krajów na świecie.

46. KLM jest wiodącą linią lotniczą na świecie, która ma holenderskie korzenie. Wszystko zaczęło się w 1919 roku.

47. Holendrzy są również najbardziej aktywnymi fizycznie ludźmi na świecie. Co najmniej raz w tygodniu ponad 50% populacji uprawia niektóre dyscypliny sportu.

48. Holandia jest również drugim co do wielkości eksporterem piwa na świecie.

49. Pięć największych miast Holandii to Amsterdam (stolica), Rotterdam, Haga, Utrecht i Eindhoven.

50. Oficjalne strony internetowe kraju to Holland.com i nlplatform.com.

51. Houten, gmina w Holandii, w prowincji Utrecht, uważana jest za najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Nikt nie jeździ samochodami w mieście. Mieszkańcy korzystają z rowerów dojazdowych.

52. Holandia jest niekwestionowanym światowym liderem w dziedzinie gospodarki wodnej. Jest ona siedzibą 10 najlepszych na świecie firm inżynieryjnych zajmujących się zarządzaniem projektami wodnymi, zaraz po USA.

53. Po Stanach Zjednoczonych, Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem żywności i produktów rolnych na świecie.

54. W kraju nadal działa ponad 1000 tradycyjnych wiatraków.

55. Średnio, holenderski rower w ciągu roku przejeżdża 1000 km. Młodzież w kraju jeździ na rowerze 2000 km rocznie.

56. Holenderski indeks wolności gospodarczej w 2017 r. wyniósł 75,8 pkt.

amsterdam

57. W Amsterdamie jest 1281 mostów.

58. Holandia jest monarchią konstytucyjną podzieloną na 12 prowincji: Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht, Flevoland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland i Limburg.

59. Holandia jest największym na świecie eksporterem Tulipanów. W 2017 r. kraj ten eksportował tulipany o wartości 2 mld dolarów.

60. Zuidplaspolder jest najniższym punktem w kraju. Znajduje się 7 metrów poniżej poziomu morza.

61. Tulipany nie pochodzą z Holandii, a zostały sprowadzone z Turcji w XVI wieku. Cebulki tulipana bardzo dobrze rosły na glebie holenderskiej.

62. Lotnisko Schiphol obsługuje rocznie ponad 60 milionów pasażerów.

63. Kraj jest idealnym miejscem do jazdy na rowerze, ponieważ jest w większości płaski. Znana jest również jako „stolica rowerowa” świata, ponieważ ma więcej rowerów niż ludzi. W kraju jest ponad 22 milionów rowerów, a mieszkańców 17 milionów.

64. W kraju znajduje się ponad 4000 km rzek, kanałów i jezior.

65. Najbardziej utytułowane drużyny piłkarskie w Holandii to: 1. Ajax Amsterdam, 2. PSV Eindhoven i 3. Feyenoord Rotterdam.

66. Oficjalną nazwą Państwo było i pozostaje „Królestwo Niderlandów”. Aby wyjaśnić: Niderlandy składają się z 12 prowincji, a Holandia jest obszarem, który składa się z dwóch prowincji: Holandii Północnej i Holandii Południowej. Historycznie rzecz biorąc, Holandia była obszarem, który wnosił największy wkład w gospodarkę i bogactwo królestwa holenderskiego; dlatego też stała się powszechną nazwą oznaczającą cały kraj, choć używaną niepoprawnie. Tak było do stycznia 2020 roku, kiedy to rząd holenderski oficjalnie zrezygnował z przydomka „Holland”, określając się mianem Niderlandów, w ramach starań o zmianę międzynarodowego wizerunku kraju.

67. Jedna piąta ludności Holandii to osoby urodzone za granicą. Jeśli lubisz żyć w wielokulturowym społeczeństwie, to w Holandii poczujesz się jak w domu.

68. Holendrzy produkują około 6 milionów pamiątkowych chodaków rocznie. Nie znajdziesz wiele rzeczy bardziej ikonicznie holenderski niż para drewnianych chodaków.

69. Holenderski inżynier Dr. Jaap Haartsen po raz pierwszy stworzył bezprzewodowe połączenie (Bluetooth) między urządzeniami w 1994 roku. Wpadł na ten pomysł podczas pracy w firmie Ericsson w Szwecji.

70. Amsterdam ma ponad 100 kilometrów kanałów. Amsterdam jest znany jako Wenecja Północy nie bez powodu.