Ciekawostki

Najciekawsze informacje i ciekawostki o Pepsi

Firma Pepsi, pierwotnie wprowadzona jako Brad’s Drink w 1893 roku, rozrosła się od tego czasu do marki o wartości wielu miliardów dolarów. Oto najlepsze ciekawostki, fakty oraz mało znane informacje o Pepsi.

Pepsi jest produkowana przez firmę PepsiCo, która jest również właścicielem znanych marek, takich jak Doritos, 7UP, Pizza Hut, Taco Bell, KFC czy Mountain Dew.

Pepsi było pierwszym szeroko dostępnym produktem amerykańskim sprzedawanym w ZSRR. Podczas szczytu zimnej wojny, Pepsi udało się dostać na rynek radziecki – mimo że żaden inny amerykański produkt konsumpcyjny nie zrobił tego przed nimi.

W 1893 roku, Pepsi, a właściwie Brad’s Drink został stworzony i opracowany przez Caleba Bradhama w jego aptece w New Bern, w Północnej Karolinie, w Stanach Zjednoczonych.

Nazwę zmieniono na Pepsi-Cola 28 sierpnia 1898 r. z powodu dwóch składników użytych w przepisie, którymi były pepsyna i orzechy kola. Oryginalna receptura obejmowała również wanilię i cukier.

Pepsi-Cola odniosła ogromny sukces w pierwszych czterech latach sprzedaży, więc Bradham zamknął swoją aptekę, aby poświęcić uwagę produkcji i dystrybucji napoju.

Sąsiad Bradhama, artysta, zaprojektował pierwsze logo Pepsi, a dziewięćdziesiąt siedem akcji nowej firmy Bradhama zostało wyemitowanych.

Do 1905 r. Bradham posiadał dwie franczyzy rozlewnicze, a pięć lat później 250 franczyzy rozlewnicze Pepsi-Coli obejmowały 40 stanów.

W latach 1922 i 1933 firmie Coca-Cola Company zaoferowana możliwość zakupu firmy Pepsi-Cola i trzykrotnie odmówiono jej sprzedaży.

Ponieważ cena cukru znacznie wzrosła podczas pierwszej wojny światowej, Bradham postanowił kupić więcej cukru, mając nadzieję, że cena będzie nadal rosła i że będzie mógł sprzedawać z zyskiem. Jednak tak się nie stało i Bradham ogłosił bankructwo w 1923 roku.

W 1931 roku, podczas Wielkiego Kryzysu w 1931 roku, firma Pepsi-Cola ogłosiła upadłość, głównie z powodu szybkiego wzrostu cen cukru po wojnie światowej.

Znak firmowy Pepsi został sprzedany Royowi C. Megargel, a wkrótce potem sprzedany prezesowi Loft Inc, Charlesowi Guthowi. Loft Inc był producentem słodyczy z kilkoma odnoszącymi sukcesy sklepami detalicznymi.

Pepsi sponsorowało pakistańską drużynę krykieta.

Przez lata firma PepsiCo wykorzystywała wiele znanych osobistości do reklamowania Pepsi, niektóre z nich to między innymi: Michael Jackson, Britney Spears, Christina Aguilera, Janet Jackson, Mariah Carey, One Direction, Cindy Crawford czy Beyoncé.

W 2007 roku firma PepsiCo przeprojektowała swoje puszki po raz czternasty.

Pepsi jako pierwsza na świecie wprowadziła butelki dwulitrowe. Wynaleziona przez Nathaniela Wyetha w latach 70-tych, butelka z politereftalanu etylenu, była pierwszą tego typu butelką wykonaną z cienkiego plastiku, która nie rozbiłaby się i była lżejsza od szkła.

Pepsi stale eksperymentuje z nowymi smakami.

W 1975 roku firma zachęcała ludzi do wzięcia udziału w konkursie „Take the Pepsi Challenge”. Wyzwanie wymagało wypicia Pepsi i Coca-Coli z białego kubka i podjęcia decyzji, który z nich preferował pod względem smaku. W rezultacie większość ludzi wolała Pepsi-Colę od Coca-Coli.

Pepsi zmieniła swoje logo aż 10 razy w ciągu ostatnich 122 lat.

Kolory Pepsi, czerwony, biały i niebieski, zostały wprowadzone, aby reprezentować flagę amerykańską.

W 1964 roku firma zaprezentowała „Dietetyczą Pepsi” i nabyła Mountain Dew, napój o smaku cytrusowym. Rok później firma połączyła się z firmą Frito-Lay, stając się firmą PepsiCo.

Pepsiman to oficjalna maskotka Pepsi z japońskiego oddziału firmy Pepsi. Projekt postaci Pepsimana przypisuje się kanadyjskiemu artyście komiksowemu Travisowi Charestowi, stworzonemu w połowie lat 90-tych.

Obecnie znany symbol globusu, którego używa dziś Pepsi, istniał dopiero w latach 50-tych XX wieku.

Były zespół Amerykańskiej Ligi Hokejowej Buffalo Bisons został kupiony przez Pepsi i przyjął kolory drużyny na: czerwone, białe i niebieskie. Logo zostało zaprojektowane w kształcie nakrętki do butelek.