Europa

18 ciekawostek, informacji i faktów o Andorze

Andora

Ponieważ większość ludzi nie ma żadnej wiedzy na temat tego narodu wciśniętego pomiędzy Francję i Hiszpanię, pomyślałem, że to dobry czas na kolejną odsłonę ciekawostkek i informacji, których nie możesz wiedzieć.

1. Andora graniczy z Hiszpanią na południu i Francją na północy.

2. Biura rządu, sądu i więzienia znajdują się w „Domu Dolin”, który został zbudowany w 1580 roku w Andorze la Vella, stolicy Andory.

3. Andora jest świadkiem najbardziej prestiżowego wyścigu rowerowego na świecie – Tour De France.

4. Według danych Banku Światowego, w ubiegłym roku do Andory przybyło ponad 10 milionów turystów.

5. Faktem, który mnie tutaj zaskoczył, jest to, ile tytoniu jest produkowane w Andorze. Zajmuje wiele z tego, jak mało jest tu miejsca do uprawy roli. Kiedyś w Andorze istniała fabryka papierosów, a ze względu na swój status raju podatkowego można tu kupować papierosy znacznie taniej niż w Hiszpanii czy Francji. Przemyt papierosów to problem (tradycja) w Andorze.

6. Legenda głosi, że Karol Wielki (cesarz Rzymian) założył Andorę w 805 r. w uznaniu dla pomocy udzielonej przez jej mieszkańców.

7. Jedna z teorii sugeruje, że Andora może pochodzić z arabskiego al-durra, co oznacza „Perła”.

8. W 1933 roku Andora została zajęta przez Francję.

9. Kataloński jest językiem urzędowym Andory. Powszechnie mówi się również po hiszpańsku, portugalsku i francusku.Jest to 16. najmniejszy kraj na świecie pod względem powierzchni ziemi i 11. najmniejszy pod względem liczby ludności. Do pokonania jest tylko około 40 km z jednej strony kraju do drugiej. Całkowita liczba ludności Andory wynosi około 85 tysięcy osób.

10. Położona w wschodnich Pirenejach Andora jest górzysta – z 72 szczytami. Księstwo posiada dwa obszary narciarstwa alpejskiego.

11. Kraj ten służył jako ważny szlak przemytniczy pomiędzy Vichy, Francją i Hiszpanią podczas II wojny światowej.

12. Andora została członkiem ONZ i Rady Europy w 1993 roku. W tym samym roku zmodernizowano również system polityczny kraju.

13. Budżet wojskowy kraju zależy od dobrowolnych datków.

14. Jest to księstwom, czyli terytorium rządzone przez księcia.

15. Większość budynków znajduje się na dnie dolin, ponieważ tak duża część terenu jest górzysta.

16. Zgodnie z Międzynarodowym Wskaźnikiem Życia, Andora zajmuje 12. miejsce w świecie pod względem standardu życia

17. Księstwo jest miejscem rządzonym przez księcia. Monako jest przykładem księstwa. Andora jest jednak współzasadnictwem. Mają dwóch książąt, którzy wspólnie dzielą tytuł księcia. Żaden z nich nie pochodzi jednak z Andory. Jednym z nich jest prezydent Francji. Drugim współksiążęciem jest biskup.

18. Andora jest również jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie nadal można palić w miejscach publicznych.