Europa

27 mało znanych ciekawostek o Cyprze dla dzieci

Cypr informacje dla dzieci

Cypr jest krajem wyspiarskim. Położony jest u wybrzeży Turcji i Syrii oraz we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Cypr jest jednym z trzech wiodących krajów Unii Europejskiej, który wydaje najwięcej na edukację jako procent PKB, tj. 7 % PKB. Pierwsze dwa miejsca zajmuje Dania i Szwecja.

Cypr jest krajem wyspiarskim o bogatej historii i kulturze. Kraj jest pełen ciekawych i ekscytujących możliwości związanych z imprezami, zwyczajami, miejscami i zajęciami. Poznaj informacje i ciekawostki przygotowane specjalnie dla dzieci.

 1. Jednym z najsłynniejszych wydarzeń karnawałowych jest Festiwal Karnawału w Limassol, który co roku obchodzony jest na Cyprze. Festiwal ten jest obchodzony na tej wyspie od stu lat.
 2. W ostatnim dniu tego 12-dniowego wydarzenia w uroczystości bierze udział blisko 50 tysięcy osób.
 3. Cypr zajmuje trzecie miejsce wśród największych wysp Morza Śródziemnego. Pierwsze dwa z nich to Sardynia i Sycylia która należy Włoch.
 4. Jest to również trzecia z najbardziej zaludnionych wysp Morza Śródziemnego.
 5. Legenda głosi, że grecka bogini miłości Afrodyta urodziła się na Cyprze. Kraj ten znany jest również jako plac zabaw dla bogów.
 6. Cypr, dawna kolonia brytyjska, uzyskała niepodległość w 1960 roku.
 7. Jeśli chodzi o własność pojazdów prywatnych, Cypr zajmuje 29. miejsce na świecie wśród krajów o najwyższym odsetku własności samochodów.
 8. Pod względem powierzchni kraj ten zajmuje 81. miejsce na świecie.
 9. Według liczby ludności Cypr zajmuje 51. miejsce na świecie.
 10. Nikozja jest największym miastem wyspy. Od X wieku miasto jest stolicą kraju.
 11. Najbardziej ruchliwym portem na Cyprze jest port w Limassol, który w samym tylko 2000 r. gościł około miliona pasażerów.
 12. Samochody poruszają się po lewej stronie drogi tylko w czterech krajach Unii Europejskiej. Jednym z nich jest Cypr.
 13. Zanim ludzie tam dotarli, wyspa ta była domem dla słonia cypryjskiego karłowatego. Słoń ten był gatunkiem słonia azjatyckiego, ale był bardzo mały, mierząc 1 metr wysokości. To był jedyny ssak na tej wyspie i wyginął w około 11.000 pne.
 14. Cypryjski hipopotam karłowaty jest kolejnym zwierzęciem które wymarło wraz z przybyciem ludzi. Było to największe zwierzę na tej wyspie i wyginęło między 9000 a 11000 lat temu. Jego długość wynosiła 121 cm i wysokość 76 cm.
 15. Studnie wodne tej wyspy należą do najstarszych na świecie, a ich historia sięga od 9000 do 10500 roku p.n.e.
 16. Archeolodzy również wydobyli kota z tej wyspy. Kot ten miał około 8 miesięcy i datuje się go na 7500 rok p.n.e.
 17. Pierwsze dowody na istnienie ludzi na tej wyspie sięgają 10 000 pne. Byli myśliwymi-zbieraczami i osiedlili się w południowej części wyspy na skalnym schronie zwanym Aetokremnos.
 18. Społeczności w formie wsi powstały w około 8200 r. p.n.e.
 19. Słowo „Cypr” zostało użyte po raz pierwszy w XV wieku p.n.e.
 20. W miarę wzrostu wymiany handlowej z innymi regionami wyspie tej nadano łacińską nazwę „aes Cyprium”.. Z czasem to łacińskie zdanie zostało ściśnięte, aby stać się Cuprum.
 21. W 395 r. nastąpił podział Imperium Rzymskiego, w wyniku którego Cypr stał się częścią Rzymu Wschodniego.
 22. Na Cyprze znajdują się jedne z najstarszych studni wodnych na świecie.
 23. Największy bank na Cyprze jest własnością cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej. Kościół odgrywa również ważną rolę w życiu społecznym i politycznym mieszkańców wyspy.
 24. Konstytucja tego kraju została stworzona na podstawie porozumień z Londynu i Zurychu. Umowy te zostały podpisane między cypryjskimi przywódcami a przywódcami Zjednoczonego Królestwa, Turcji i Grecji.
 25. Najwyższym punktem Cypru jest Olimp. Położony jest w Górach Troodos, największym pasmie gór na Cyprze.
 26. Największą tamą na Cyprze jest zapora Kouris. Została ona otwarta w 1988 roku po prawie czterech latach budowy. Tama ta pobiera wodę z rzek Kryos, Limnatis i Kouris.
 27. Wyspiarski naród miał swoją złotą erę w czasach miedzi i brązu. Kraj ten należał wówczas do najbogatszych narodów.