Ciekawostki historyczne Piastowie – 10 ciekawostek
Dynastię Piastów uznaje się za pierwszą rządzącą w Polsce dynastię. Legendy mówią, że pierwszy w rodzie był Piast, jednak pierwszą postacią historyczną w dynastii, której istnienia nie można kwestionować, był Mieszko I. Piastowie zasiadali na tronie Polski od 960 roku aż do śmierci Kazimierza Wielkiego, kiedy władzę w Polsce przejął Ludwik Węgierski. Poznajcie interesujące informacje i ciekawostki o Piastach.
1. W dynastii Piastów było aż czterdziestu pięciu Bolesławów. Nic dziwnego, że imię to było popularne. Bolesław oznacza „bardzo sławny”.
2. Podręczniki do historii uczą nas, że w 966 roku doszło do chrztu Polski, co nie do końca jest prawdą. Był to chrzest Mieszka I oraz jego dworu, a sam władca nie przejmował się za bardzo wierzeniami swoich poddanych. Tak naprawdę proces chrystianizacji w Polsce rozpoczął syn Mieszka I, Bolesław Chrobry.
3. Jednym z największych sukcesów dynastii było zdobycie Krakowa między 985 a 1000 rokiem. Miasto było na tyle bogate, że pozwoliło Bolesławowi Chrobremu zebrać fundusze na organizację zjazdu gnieźnieńskiego.
4. Bolesław Chrobry zdobył czeski tron podstępem. Na początku podsunął kandydatów, którzy kompletnie się do tego nie nadawali, a następnie, proszony przez Czechów o pomoc, oślepił i uwięził Bolesława III Rudego, zostając królem Czech.
5. Bolesław Chrobry był koronowany kilka miesięcy przed swoją śmiercią, a więc przez niemal cały okres swoich rządów był tylko księciem Polski.
6. Władysław Łokietek był przedostatnim władcą z dynastii piastowskiej i pierwszym, którego koronacja odbyła się w katedrze wawelskiej.
7. Przydomek Władysława Łokietka nawiązywał do łokcia, który w tamtych czasach był jednostką miary. Monarcha był podobno tak niski, że posądzano go o bycie karłem.
8. Kazimierz III Wielki był ostatnim królem z dynastii Piastów. Władzę po nim przejął Luwik Węgierski z dynastii Andegawenów, bo choć Kazimierz Wielki miał synów, to żaden z nich nie był dzieckiem z prawego łoża.
9. Kazimierz Wielki był największym reformatorem pośród polskich władców. Miał wielkie umiejętności do prowadzenia polityki zagranicznej, a przede wszystkim wybudował w Polsce wiele znanych obiektów, w tym Akademię Krakowską, czyli późniejszy Uniwersytet Jagielloński.
10. Kazimierz Wielki wychowywał się na Wawelu, ale często odwiedzał swoją siostrę na dworze w Budapeszcie, a wtedy tylko jego części, Budzie. W 1329 roku został tam posądzony o gwałt na dwórce swojej siostry.