Ciekawostki

6 ciekawostek o herbacie

herbata

Kochasz mocną filiżankę herbaty? Nie jesteś sam. Herbata odgrywa ważną rolę w wielu kulturach świata, od wielowiekowych obrzędów japońskich ceremonii herbaty po popularność herbaty w Londynie. Podczas parzenia herbaty napij się tych faktów na temat herbaty.

1. Turcy spożywają najwięcej herbaty. Spożywają rocznie średnio prawie 3 kilogramy herbaty na osobę. Irlandczycy, w porównaniu z drugim co do wielkości spożyciem herbaty na świecie, spożywają mniej niż 2 kilogramy na osobę rocznie. Turcja, aby nadążyć za nienasyconym popytem obywateli na herbatę, zwiększa podaż na świecie o jedną piątą.

2. Herbata została kiedyś uznana za niebezpieczną. Niektórzy myśliciele z XVII wieku głosili, że zbyt duża ilość herbaty może powodować problemy zdrowotne. W 1706 r. Francuski lekarz opublikował pracę, wzywającą do umiarkowania picia herbaty, ponieważ podgrzewa ona wnętrze ciała, powodując choroby I śmierć. John Wesley, jeden z założycieli metodyki, argumentował, że herbata powodowała zaburzenia nerwowe I opowiadał się za całkowitą abstynencją herbaty.

3. Herbata jest naprawdę, bardzo popularna.Jest to najpopularniejszy napój na świecie zaraz po zwykłej wodzie. Wartość światowego rynku herbaty w 2013 roku wyniosła 38,8 mld USD.

4. Około 141 roku p. N. E. Cesarz han dynasty jing di został pochowany w drewnianej skrzyni z ważnymi skarbami, których potrzebował w życiu pozadoczesnym z tym wysokogatunkowymi liśćmi herbaty. Ale jego przodkowie mogli cieszyć się herbatą nawet dłużej. Chińska legenda głosi, że cesarz shen nong pierwszy raz wypił gorącą wodę przypadkowo napompowaną liśćmi herbaty już w 2737 roku p. N. E. Niezależnie od tego, aż do około 300 roku, uważano ją raczej za napój leczniczy niż za napój codzienny.

5. Herbata zielona i czarna są wytwarzane z tej samej rośliny. Herbata wytwarzana jest z liści camellia sinensis, małego drzewa pochodzenia azjatyckiego. Różnica między herbatą zieloną, czarną I białą pochodzi z procesu przetwarzania liści. Po zebraniu liści zaczynają się one utleniać – ta sama reakcja chemiczna powoduje brązowienie skórki jabłek czy bananów. Herbata biała jest herbatą najsłabiej utlenioną, a następnie herbata zielona. Najbardziej utlenia się czarna herbata.

6. W rzeczywistości można ją pić w dużych ilościach chociaż w 2014 r. 56-letni mężczyzna miał problemy z nerkami po piciu około 16 szklanek herbaty dziennie. Wysokie stężenia substancji, jak to ma miejsce w herbacie czarnej, mogą prowadzić do niewydolności nerek, dlatego nie przekraczaj rozsądnych granic.