6 ciekawostek o herbacie

herbata

Kochasz mocną filiżankę herbaty? Nie jesteś sam. Herbata odgrywa ważną rolę w wielu kulturach świata, od wielowiekowych obrzędów japońskich ceremonii herbaty po popularność herbaty w Londynie. Podczas parzenia herbaty napij się tych faktów na temat herbaty.

1. Turcy spożywają najwięcej herbaty. Spożywają rocznie średnio prawie 3 kilogramy herbaty na osobę. Irlandczycy, w porównaniu z drugim co do wielkości spożyciem herbaty na świecie, spożywają mniej niż 2 kilogramy na osobę rocznie. Turcja, aby nadążyć za nienasyconym popytem obywateli na herbatę, zwiększa podaż na świecie o jedną piątą.

2. Herbata została kiedyś uznana za niebezpieczną. Niektórzy myśliciele z XVII wieku głosili, że zbyt duża ilość herbaty może powodować problemy zdrowotne. W 1706 r. Francuski lekarz opublikował pracę, wzywającą do umiarkowania picia herbaty, ponieważ podgrzewa ona wnętrze ciała, powodując choroby I śmierć. John Wesley, jeden z założycieli metodyki, argumentował, że herbata powodowała zaburzenia nerwowe I opowiadał się za całkowitą abstynencją herbaty.

3. Herbata jest naprawdę, bardzo popularna.Jest to najpopularniejszy napój na świecie zaraz po zwykłej wodzie. Wartość światowego rynku herbaty w 2013 roku wyniosła 38,8 mld USD.

4. Około 141 roku p. N. E. Cesarz han dynasty jing di został pochowany w drewnianej skrzyni z ważnymi skarbami, których potrzebował w życiu pozadoczesnym z tym wysokogatunkowymi liśćmi herbaty. Ale jego przodkowie mogli cieszyć się herbatą nawet dłużej. Chińska legenda głosi, że cesarz shen nong pierwszy raz wypił gorącą wodę przypadkowo napompowaną liśćmi herbaty już w 2737 roku p. N. E. Niezależnie od tego, aż do około 300 roku, uważano ją raczej za napój leczniczy niż za napój codzienny.

5. Herbata zielona i czarna są wytwarzane z tej samej rośliny. Herbata wytwarzana jest z liści camellia sinensis, małego drzewa pochodzenia azjatyckiego. Różnica między herbatą zieloną, czarną I białą pochodzi z procesu przetwarzania liści. Po zebraniu liści zaczynają się one utleniać – ta sama reakcja chemiczna powoduje brązowienie skórki jabłek czy bananów. Herbata biała jest herbatą najsłabiej utlenioną, a następnie herbata zielona. Najbardziej utlenia się czarna herbata.

6. W rzeczywistości można ją pić w dużych ilościach chociaż w 2014 r. 56-letni mężczyzna miał problemy z nerkami po piciu około 16 szklanek herbaty dziennie. Wysokie stężenia substancji, jak to ma miejsce w herbacie czarnej, mogą prowadzić do niewydolności nerek, dlatego nie przekraczaj rozsądnych granic.

4.5/5 - (liczba ocen: 26)

Liczba komentarzy: 2

  • Warto wspomnieć, że nasz naród również należy do tych spożywających najwięcej herbaty – na każdego Polaka przypada kilogram herbaty rocznie! Pod kątem spożycia herbaty zajmujemy 8 miejsce na świecie, co jest dość niezłym wynikiem. Dziękujemy za bardzo ciekawy artykuł.

  • Legenda głosi, że herbatę wynalazł w 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong. Podczas, gdy cesarz pił przegotowaną wodę wiatr spowodował, że do kubka wleciało kilka liści herbaty… tak stworzoną pierwsza herbatę na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.