Azja

20 Ciekawostek Geograficznych o Azji dla Dzieci

Koh Nang Yuan, Tajlandia
Koh Nang Yuan, Tajlandia

Azja jest to część świata, która wraz z Europą tworzą Eurazję. Jest to największy kontynent na Ziemi. Ma on niesamowicie szeroką historię oraz kulturę, czym przyciąga wielu turystów, ale także stałych mieszkańców. Azja ma charakter wyżynno-górskim, wyżyny stanowią aż 75% całego kontynentu, a średnia wysokość Azji to prawie 1000 m n. p. m. Obszar Azji rozciąga się aż na 44,6 milionów kilometrów kwadratowych, co daje około 30% powierzchni wszystkich lądów. Poznajmy więcej ciekawostek geograficznych na temat tego kontynentu!

1. Ludzie w Azji

Na kontynencie tym żyje aż 60% populacji całej Ziemi. Tym samym jest to najbardziej zaludniony obszar na świecie, żyje tutaj ponad 4,4 miliardy osób.

2. Indie

Są one wiodącym krajem w uprawie mango, co roku produkowane jest tutaj około 12 milionów ton tych owoców.

3. Rosja a kontynent

Pod względem lądu to właśnie Rosja jest największym krajem Azji, jednak aż 40% kraju należy do kontynentu europejskiego.

5. Najwyższe góry świata

Aż 14 z nich znajduje się w samej Azji. Niektóre znajdują się nawet na wysokości 8000 metrów n. p. m.

6. Chiny

Jest to kraj tak szeroki, iż powinien przeciąć około 5 stref czasowych w swoich różnych punktach. Całość posiada jednak jedną strefę czasową.

7. Najwyższe budynki na świecie

Spośród 10 z nich aż 9 znajduje się na kontynencie azjatyckim.

8. Największe centra handlowe na świecie

Spośród 10 największych na świecie wszystkie 10 znajduje się właśnie na terenie Azji.

9. Ludzie w Chinach

Na terenie tego kraju żyje tylu ludzi, co w Nowej Zelandii, Australii, Europie Zachodniej, Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej łącznie. Wyobraźmy sobie, jakie tam muszą być korki i zaludnienie na chodnikach, czy w centrum miast!

10. Tokio

Jest to kraj, który na terenie Azji ma największy obszar metropolitarny.

11. Malediwy

Jest to najmniejszy kraj Azji, a jeden z najmniejszych krajów na świecie. Znajduje się on na terenie Oceanu Indyjskiego, składa się z 26 atoli koralowych, na które składa się z kolei około tysiąca wysp.

12. Różne rasy, kultury i języki Azji

Bogactwo i różnorodność ras, kultur oraz języków jest ogromne i nie jest niczym dziwnym, skoro na terenie tego kontynentu mieszka tak wiele osób. Z Azji wywodzi się również wiele religii świata, m.in. buddyzm, judaizm, czy islam.

13. Najwyższy szczyt w Nepalu

Ma on aż 8848 metrów wysokości i jest to oczywiście Mount Everest.

14. Gęstość zaludnienia

Gęstość zaludnienia na terenie kontynentu azjatyckiego określa się jako 246 osób na kilometr kwadratowy.

15. Cała powierzchnia kontynentu

Wynosi ona 44 580 000 kilometrów kwadratowych.

16. Największa wyspa Azji

Jest to Borneo, które znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej. Wyspa ta jest również trzecią co do wielkości wyspą na świecie.

17. Azja a gospodarka

Kontynent ten ogromnie oddziałuje na gospodarkę na całym świecie. Kraje Azji dostarczają różnego rodzaju produkty i usługi, z których korzysta się na całym świecie, a także przykładowo ropę naftową, która jest znaczną częścią światowej energii.

18. Azja i jej regiony fizyczne

Kontynent można podzielić na pięć regionów fizycznych, a są to: systemy górskie, płaskowyże, stepy, pustynie oraz równiny. Niektórzy dodają do tego również środowiska słodkowodne i słonowodne.

19. Pustynia Gobi

Jest ona największą pustynią w Azji oraz piątą co do wielkości pustynią na całym świecie.

20. Największe jezioro

Na terenie Azji jest to Morze Kaspijskie.