50 Ciekawostek i Faktów o Niemczech
Niemcy to niewątpliwie jeden z piękniejszych pod względem architektonicznym krajów. Bogata historia tego państwa jest doprawdy ciekawa, warto zatem poznać najważniejsze fakty, które są z nim związane oraz dowiedzieć się, jakie są najbardziej zaskakujące ciekawostki dotyczące zachodniego sąsiada Polski.
1. Nazwa ”Niemcy” wywodzi się od chęci podkreślenia przez narody słowiańskie bariery różnic pomiędzy nimi a plemionami germańskimi – zarówno pod kątem językowym, jak i światopoglądowym. Słowo to pochodzi od wyrażenia ”niemy” i pełniło rolę przezwiska. W takim rozumieniu Niemiec to człowiek, który wyraża się niezrozumiale lub jest wręcz niezdolny do wypowiadania się.
2. Liczba ludności zamieszkującej tereny Niemiec wynosi aż 84,4 mln.
3. Zarówno hard rockowy zespół Scorpions, jak i popowa grupa Depeche Mode, to zespoły niemieckie.
4. Językiem niemieckim jako językiem urzędowym, posługują się takie kraje, oprócz Niemiec, jak: Austria, Szwajcaria, Luksemburg oraz Księstwo Liechtenstein.
5. Najpopularniejszym zespołem muzycznym wykonującym utwory w języku niemieckim, jest założony w 1994 roku zespół Rammstein. Wokalista – Till Lindemann to syn niemieckiego poety, który posiada też drugi zespół z nazwą odpowiadającą nazwisku muzyka. Fani zespołu mogą udać się do sklepu z oficjalnymi produktami sygnowanymi nazwą zespołu. Sklep Rammstein mieści się w Berlinie przy Hertzstraße 63 b. Znajdują się tam nie tylko ubrania czy gadżety, ale i dawne ubrania członków grupy czy elementy używane podczas koncertów. Takie jak chociażby ogromne i ciężkie, metalowe skrzydła, które podczas występów na żywo płoną.
6. W Niemczech występuje podział na kraje związkowe, które nazywane są landami (od słowa ”ziemia”) i jest ich szesnaście. Największym z nich jest malownicza Bawaria, która przoduje też w rankingu najlepiej rozwiniętego kraju związkowego Niemiec.
7. Inżynierem, który skonstruował pierwszy na świecie samochód – Patentwagen Nr. 1, był Niemiec: Carl Benz.
8. System oceniania w niemieckich szkołach jest inny niż w polskich. U naszego sąsiada ocena 1 jest oceną najwyższą, czyli równą wagą ocenie polskiej 6.
9. W języku niemieckim każdy rzeczownik jest zapisywany wielką literą.
10. Ważnym niemieckim wydarzeniem jest Oktoberfest – festiwal piwa, który jest zarazem największym na świecie festynem ludowym. Na ogół przypada na połowę września, a kończy się w październiku.
11. Liczba protestantów w Niemczech jest nieznacznie niższa aniżeli liczba chrześcijan.
12. Najwyższym szczytem górskim Niemiec jest Zugspitze należący do Alp Bawarskich, a konkretnie do pasma Wettersteingebirge.
13. W Niemczech można zakupić napoje alkoholowe niskoprocentowe, takie jak piwo czy wino, już od 16. roku życia.
14. Niemieccy uczeni: Bracia Grimm, postanowili opublikować zbiór baśni, które napisali na podstawie opowieści należących do niemieckiego folkloru. Zatem takie baśnie jak chociażby ”Kopciuszek” czy ”Królewna Śnieżka” stworzono, czerpiąc z historii ludowych.
15. Jednym z krajów związkowych Niemiec, jest stolica kraju: Berlin. Jest też najludniejszym miastem państwa.
16. Niemcy to kraj, z którego pochodzi wielu kluczowych artystów oraz twórców, którzy mieli ogromny wpływ na kształtowanie kultury oraz rozwój sztuki. To tutaj urodził się Johann Wolfgang von Goethe, który napisał takie dzieła, jak: ”Faust” czy ”Cierpienia młodego Wertera” czy Johann Christoph Friedrich von Schiller – filozof, dramaturg oraz poeta. Jednakże z Niemiec pochodzą też jedni z najsłynniejszych i najistotniejszych kompozytorów na świecie. Mowa o Janie Sebastianie Bachu, Wilhelmie Wagnerze, Felixie Mendelssohnie – Bartholdym, Ludvigu van Beethovenie czy Robercie Schumannie.
17. Najsłynniejszym zamkiem w Niemczech i jednym z najpiękniejszych na świecie jest Neuschwanstein. W Polsce nie istnieje dokładne wyjaśnienie tej nazwy, jednakże w wolnym tłumaczeniu oznacza ona Nowego Kamiennego Łabędzia.
18. To niemiecki Hamburg jest miastem z rekordową liczbą 2302 mostów i kładek nad wodą. Prześcignął zatem zarówno włoską Wenecję, jak i Amsterdam.
19. W Niemczech można obejrzeć aż 20 tys. zamków oraz pałaców.
20. Niemiecka Reprezentacja piłki nożnej mężczyzn zdobyła Puchar Świata cztery razy. Po raz pierwszy w 1954 roku.
21. Najdłuższą rzeką Niemiec jest Ren, który ciągnie się przez ponad 865 kilometrów. Rzeka ta płynie też przez Austrię, Szwajcarię oraz Holandię.
22. Do Niemczech przeprowadziło się od 1,5 do 2 milionów Polaków.
23. Wakacje w tym kraju trwają tylko sześć tygodni. Dodatkowo poszczególne regiony mają wakacje letnie w innym terminie. Tak więc uczniowie niektórych szkół odpoczywają od zajęć już w czerwcu, podczas gdy inni dopiero we wrześniu.
24. Johannes Gutenberg, znany jako utalentowany niemiecki rzemieślnik, w 1450 roku wynalazł druk. Wówczas wynalazca podjął się wydrukowania pierwszej księgi – Biblii, składającej się z czterdziestu dwóch wierszy.
25. Na wielu niemieckich autostradach nie obowiązują stałe ograniczenia prędkości. Jednakże moc prawną mają te ustanawiane tymczasowo.
26. Katedra w Köln pod koniec XIX. wieku, w latach 1880 – 1884 została uznana za drugi najwyższy budynek świata. Budowla liczy sobie ponad 157 metrów wysokości, zaś jej długość wynosi 144 metry. Te imponujące wymiary dopełnia szerokość wynosząca aż 86 metrów.
27. Niemcy są drugim pod względem zaludnienia krajem w Europie. Plasują się w rankingu tuż za Rosją.
28. Obecnie najdłuższym niemieckim słowem jest Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft. Co to słowo oznacza? Stowarzyszenie Podległych Urzędników Głównego Biura Konserwacji w ramach Dunajskiej Spółki Wysyłkowej Przewożącej Produkty Statkami Parowymi. Trzeba przyznać, że brzmi to dość oryginalnie. Jednakże nie ma co się dziwić, skoro język niemiecki słynie nie tylko z trudnej, twardej wymowy, ale także z długich wyrazów.
29. Niemcy sąsiadują z: Polską, Czechami, Francją, Holandią, Luksemburgiem, Szwajcarią, Belgią i Austrią.
30. Na niemieckich uniwersytetach nie pobiera się od studentów czesnego. Zamiast tego muszą oni opłacić opłatę administracyjną – jedną na semestr. Maksymalna opłata wynosi na ogół 700€.
31. Michael Schumacher urodzony w Niemczech, siedmiokrotnie został mistrzem świata z zawodach Formuły I.
32. To Niemiec – Dieter Schwarz, założył sieć sklepów Lidl oraz Kaufland, które są obecnie popularnymi dyskontami także w Polsce.
33. Niemieckie rasy psów to: owczarek niemiecki, doberman, pudel, rottweiler, dog niemiecki, jamnik, posokowiec bawarski, wyżeł niemiecki oraz bokser.
34. W Niemczech wyhodowano dwie rasy kotów: kota niemieckiego długowłosego raz German Rex.
35. Kraj niemiecki jest bardzo rozwinięty gospodarczo. Jest także najważniejszym producentem chmielu, a także piwa w skali świata.
36. Popularny aktor: Michael Fassbender urodził się w Niemczech. Mężczyzna jest także kierowcą Formuły I.
37. Piękny zwyczaj strojenia choinki przed Bożym Narodzeniem pochodzi z Niemiec.
38. W Niemczech często jest obchodzone święto Krampusa – Krampusnacht. Postać ta to bardzo osobliwy pomocnik świętego Mikołaja, który jest pół kozłem i pół człowiekiem, a przybywa, by ukarać niegrzeczne dzieci. Oczywiście symbolicznie. Wydarzenie to wypada na dzień przed Mikołajkami, czyli 5. grudnia.
39. Popularny krem marki Nivea został wynaleziony przez aptekarza – Niemca pracującego w Hamburgu.
40. Złoty Niedźwiedź to ważna nagroda filmowa, przyznawana podczas festiwalu w Berlinie. Jako ze zwierzę to jest symbolem Berlina, postanowiono podkreślić to wyglądem statuetki.
41. W Niemczech co roku odbywa się mnóstwo wspaniałych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Najstarszy z nich to Drezdeński Striezelmarkt.
42. Marcepan to popularny słodycz, którego receptura została rozwinięta właśnie przez Niemców. Robiąc zakupy w niemieckich sklepach można znaleźć także marcepany w polewie nugatowej.
43. Czekolada Ritter Sport została wprowadzona na rynek w 1912 roku przez niemieckie małżeństwo Ritterów. Fabrykę produkującą tę czekoladę otworzono w Stuttgarcie.
44. Niemiecka uliczka Reutlingen to najwęższa ulica na świecie. W najszerszym punkcie liczy 50 cm szerokości, zaś najtrudniej jest się przedostać przez odcinki posiadające tylko 31 cm. Co więcej ulica ta została nazwana już w 1772 roku.
45. Znane marki odzieży sportowej: puma i adidas pochodzą z Niemiec. Historia ich założenia jest niezmiernie ciekawa, bowiem jest silnie związana z dwoma braćmi. Kiedy doszło pomiędzy nimi do konfliktu, jeden z nich postanowił założyć pumę, a drugi – adidas.
46. Herbem Niemiec jest czarny orzeł, który znajduje się na żółtym tle – tarczy. Z kolei hymnem narodu niemieckiego jest ”Deutschlandlied”. Oprócz herbu oraz hymnu, kolejnym obowiązującym symbolem w Niemczech jest flaga.
47. Caspar David Friedrich urodził się w Dreźnie w Niemczech. Jednym z ulubionych symboli malarza był dąb, który w Niemczech jest utożsamiany z odwagą i romantyzmem.
48. Levi Straus, który wymyślił spodnie jeansy i zajął się ich produkcją to rodowity Niemiec, narodzony w Bawarii. Co ciekawe, tak naprawdę miał na imię Lob, lecz po swoim wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, wówczas osiemnastoletni mężczyzna, postanowił je zmienić na takie, które byłoby bardziej amerykańskie. Obecnie jeansy marki Levi’s są popularne na całym świecie, w tym w Polsce.
49. Osy są w Niemczech objęte ochroną. Każda osoba, która postanowi zabić osę, może zostać ukarana bardzo dotkliwą grzywną. Jak się okazuje taki odruch może kosztować aż 5 tysięcy euro kary.
50. Bardzo ważne jest to, żeby przed przyjazdem do Niemiec wiedzieć, iż nie można do policjanta zwracać się per ”ty”, czyli używać formy du. Jest to uznawane za niegrzeczne, a często nawet obraźliwe. W zależności od okoliczności i funkcjonariusza, może on nawet nałożyć grzywnę za zwracanie się do niego w taki sposób z racji obrazy funkcjonariusza. Powinno się zawsze używać formy grzecznościowej ”Sie”. Dotyczy to również zwracania się do innych pracowników administracji rządowej oraz osób starszych, którzy nie zaproponowali nam przejścia na formę ”ty”.