Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Etruskach

Bagnoregio – starożytne miasto w Italii założone przez Etrusków w VI w. p.n.e. / źródło: Wikipedia

Etruskowie to lud, który w starożytności zamieszkiwał północne Włochy i który do dziś kojarzy nam się z początkami rzymskiej cywilizacji.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Nazwa Etrusków pochodzi od regionu Etruria, który znajdował się między rzekami Arno i Tyber. Nazywa się ich również Tyrrenami od Morza Tyrreńskiego.

2. Według teorii niektórych badaczy Etruskowie byli ludnością napływową, która przybyła do Italii ze Wschodu. Przemawia za nią na przykład fragment „Dziejów” Herodota.

3. Etruskowie nigdy nie stworzyli państwa w takim kształcie, jaki jest nam znany dzisiaj. Tworzyli za to autonomiczne jednostki w charakterze miast-państw. Do najważniejszych z nich należały między innymi Veje, Wetulonia czy Walci.

4. Etruskowie do dnia dzisiejszego są podziwiani za rozwój metalurgii. Eksploatowali złoża cyny, miedzi, żelaza i ołowiu, a dzięki temu tworzyli znane w całym ówczesnym świecie przedmioty z brązu.

5. To Etruskowie zapoczątkowali sposób budowania miast, jaki później przejęli po nich starożytni Rzymianie. Polegał on na wytyczaniu dwóch głównych ulic w kierunkach wschód-zachód oraz północ-południe i budowaniu pozostałych ulic równolegle do nich.

6. Dziś wiemy, że Etruskowie wznosili imponujące budowle, jednak żadna z nich nie przetrwała do dnia dzisiejszego, ponieważ wszystkie były z drewna. Przetrwały tylko grobowce z kamienia i ziemi.

7. Etruskowie nie tylko uprawiali najróżniejsze rośliny, ale też zajmowali się teorię rolnictwa, tworząc podwaliny pod tę dziedzinę. Istnieją dowody na to, że uprawiali proso, winną latorośl czy pszenicę.

8. Według historyków Etruskowie dążyli do dominacji na Morzu Śródziemnym. W związku z tym dysponowali potężną flotą i mieli wsparcie Kartagińczyków.

9. Co ciekawe, kobiety w społeczeństwach Etrusków miały szczególną i wysoką pozycję. Już w starożytnym Rzymie i Grecji ich pozycja znacząco spadła, a wieloma aspektami życia codziennego rządzili przede wszystkim mężczyźni.

10. Etruskowie posługiwali się alfabetem greckim, a fakt ten wpłynął na to, że alfabet ten stał się popularny w całym świecie starożytnym.