Podróże

8 ciekawostek o dowodzie osobistym

Dowód osobisty jest dokumentem występującym na całym świecie, który pozwala potwierdzić tożsamość oraz obywatelstwo jego posiadacza. W Polsce musi go mieć każdy pełnoletni obywatel. A jak to wygląda w przypadku innych krajów?

Oto ciekawostki o dowodzie osobistym, które uczynią z niego coś więcej niż tylko kawałek plastiku.

 

1. W Polsce dowód osobisty otrzymać osoba, która ukończyła 12 lat. Od marca 2019 roku wydawany jest w formie e-dowodu, a od listopada 2021 roku zawiera odciski palców oraz podpis osobisty posiadacza.

2. Filipiny zaczęły rejestrować miliony krajowych dowodów osobistych w październiku 2020 r. Do końca grudnia 2021 r. zarejestrowano 50 mln osób. Celem rządu jest wydanie 33,8 mln kart do 2022 r.

3. PhilSys, filipiński system identyfikacji (ustawa nr 11055 z dnia 6 sierpnia 2018 r.), zawiera informacje biograficzne (imię i nazwisko, płeć, datę i miejsce urodzenia, grupę krwi, adres i narodowość) oraz dane biometryczne (odciski palców, zdjęcia twarzy i tęczówki).

4. W 2014 r. Oman był pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie, który uzupełnił swoją krajową elektroniczną kartę identyfikacyjną o system identyfikacji mobilnej.

5. Uważa się, że Estonia ma jeden z najbardziej rozwiniętych krajowych systemów dowodów osobistych na świecie. To znacznie więcej niż legalny dokument tożsamości ze zdjęciem, obowiązkowa karta krajowa zapewnia również cyfrowy dostęp do wszystkich bezpiecznych e-usług Estonii.

6. Stany Zjednoczone zaczęły wydawać dowody osobiste każdemu ze swoich obywateli w 1940 roku.

7. W wielu krajach – zwłaszcza w krajach anglojęzycznych, takich jak Australia, Kanada, Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – nie ma obowiązkowych dowodów tożsamości wydawanych przez rząd dla wszystkich obywateli. Irlandzka Karta Usług Publicznych nie jest uważana za krajowy dowód tożsamości przez Ministerstwo Spraw Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej (DEASP), ale wielu twierdzi, że w rzeczywistości staje się tym, i to bez debaty publicznej ani nawet podstawy legislacyjnej.

8. Identyfikacja fotograficzna obywateli pojawiła się w 1876 r., ale nie była powszechnie stosowana aż do początku XX wieku, kiedy to fotografie stały się częścią paszportów i innych dokumentów tożsamości takich jak prawa jazdy. Dokumenty te zaczęto określać mianem „dowodów tożsamości ze zdjęciem”. Na przykład zarówno Australia, jak i Wielka Brytania wprowadziły wymóg posiadania paszportu fotograficznego w 1915 r. po tzw. aferze szpiegowskiej.