10 interesujących ciekawostek o Dorocie Terakowskiej
Dorota Terakowska była znaną polską pisarką i dziennikarką, której wkład w polską kulturę jest nie do przecenienia. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Dorota Terakowska była wybitną dziennikarką, chociaż nigdy nie studiowała dziennikarstwa. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
2. Na przestrzeni lat dziennikarka współpracowała z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem” oraz „Zeszytami Prasoznawczymi”. Była również współzałożycielką dziennika „Czas Krakowski”.
3. Do najważniejszych dzieł autorki zalicza się „Tam gdzie spadają anioły”, „Ono”, „Poczwarkę”, „Samotność bogów” oraz „Muzeum Rzeczy Nieistniejących”.
4. Dorota Terakowska była matką znanej na całym świecie reżyserki polskiej, Małgorzaty Szumowskiej, która nakręciła między innymi „Sponsoring” czy też „33 sceny z życia”, który nawiązywał do choroby nowotworowej Doroty Terakowskiej.
5. Dorota Terakowska jest uznawana za jedną z najwybitniejszych autorek polskich, która pisała z myślą o młodych czytelnikach. Jej książki młodzieżowe znalazły się w kanonie lektur obowiązkowych.
6. Zbiór reporaży „Próba generalna” Doroty Terakowskiej, który opublikowała w 1986 roku był jej pożegnaniem się z działalnością dziennikarską. Od tamtego momentu autorka skupiła się na pracy pisarskiej.
7. Przedostatnią powieścią pisarki była „Poczwarka”, która ukazała się w 2001 roku i która w ciągu dwóch tygodni sprzedała się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Szybko znalazła się na liście dwudziestu najlepiej sprzedających się książek w 2001 roku, a jej popularność trwa do dnia dzisiejszego,
8. W 1997 roku Dorota Terakowska związała się z krakowskim Wydawnictwem Literackim, które do końca życia miało wyłączność na wszystkie jej książki.
9. W całej swojej karierze pisarskiej Dorota Terakowska doczekała się wielkiego uznania ze strony krytyków i czytelników. Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody literackie takie, jak nagrody polskiej sekcji IBBY – Światowej Rady Książek Dla Młodzieży. Z kolei „Lustro Pana Grymsa” było dziecięcym bestsellerem w 1995 roku.
10. Autorka miała bardzo duże wymagania wobec swojej twórczości i tłumaczyła dziennikarzom, że dla książki dla młodzieży pisze się coraz trudniej, ponieważ młodzi ludzie coraz szybciej się nudzą.