Azja

13 interesujących ciekawostek oraz informacji dla dzieci o Wietnamie

góry

Stolicą Wietnamu jest Hanoi. Jest to kraj leżący w Azji (południowo-wschodnia część). Graniczy z Laosem, Kambodżą oraz Chinami. Obowiązującym językiem jest język wietnamski. Liczba ludności to 95 mln ludzi. Wietnam jest bardzo ciekawym krajem, dlatego warto opowiedzieć o nim kilka ciekawostek.

1. Wietnam nie posiada tylko jednego klimatu. Północna cześć charakteryzuje się klimatem monsunowym, a południowa tropikalnym. Około 70 procent kraju zajmują góry.

2. Duży obszar zajmują pola ryżowe, którymi zajmują się głównie kobiety. Teren ten znajduje się w delcie dwóch największych rzek- Mekong oraz Song Hong. Gleba jest tam bardzo żyzna i sprzyja uprawie ryżu. Jest to towar najczęściej eksportowany.

3. Porównując Wietnam do Polski jest powierzchniowo tylko nieznacznie większy od naszego kraju, ale ludność jest dużo wyższa. Polska-ponad 38 milionów a Wietnam ponad 95 milionów. Gęstość zaludnienia jest duża.

4. Fansipan oprócz całych Indochin to najwyższy szczyt tego kraju. Ma on 3143 m. n.p. m i można się do niego legalnie dostać kolejką górską lub z przewodnikiem. Kilka lat temu samodzielne wejścia były nielegalne. W chwili obecnej samotna wyprawa kończy się mandatem. Zorganizowana grupa może zdobyć szczyt z przewodnikiem w 1, 2 lub 3 dni.

5. Liczba 4 we wschodniej Azji jest uważana za złą i pechową, podobnie jak słowo śmierć i często omija się ją np. przy oznaczeniach pięter, domów czy budynków. Liczba 4 pechowa jest również w Chinach, Japonii i Korei.

6. Hang Son Doong to największa dotąd odkryta jaskinia na świecie. Ma ona 150 metrów szerokości, 9 kilometrów długości i 200 metrów wysokości. Mogłaby pomieścić dla porównania kilka dużych budynków ( wieżowców). Została odkryta dopiero w 1991 roku.

7. Standardowa wietnamska rodzina posiada statystycznie 2 motocykle lub skutery, gdyż to najbardziej popularny środek transportu ze względu na wzmożony ruch. Tymi środkami transportu jest najłatwiej i najszybciej dostać się do wybranych miejsc. Kierowcy nadużywają klaksonów a pojazdy są często przeładowane całą rodziną. Nikogo taki widok nie dziwi.

8. Największe miasto Wietnamu przez zmianą nazywano Sajgonem. Obecnie jego nazwa to Ho Chi Minh i mieszka w nim ponad 8 milionów osób.

9. Wietnam jest uważany za jedno z najszczęśliwszych miast na świecie.

10. Bariera językowa dla wietnamczyków nie ma znaczenia, są oni otwarci na inne kultury i z chęcia zamieniają z turystami kilka zdań np. po angielsku. W mniejszych miastach można zauważyć wielką gościnność, turyści mogą zostać zaproszeni do siebie na kolację i rozmowę o zwyczajach panujących w różnych częściach świata.

11. Najbardziej znany alkohol nazywa się ” wężowym winem”. Jest to wino z ryżu w którym w ostatnim etapie produjchu zatapia się węża. Podczas picia często są zjadane części ciała węża np. gałki oczne. Ten trunek wietnamczycy uważają za uzdrawiający.

12. Na południe Wietnamu najlepiej wybrać się od grudnia do kwietnia a na północy od listopada do maja. Przez cały rok temperatura nie spada poniżej 20 stopni, jest ciepło i przyjemnie. Pora deszczowa trwa od maja do listopada. Zdarza się, że może spaść śnieg, ale tylko na granicy z Chinami ( w górach).

13. Wietnam jest drugim krajem na świecie co do ilości eksportowanej kawy na świecie. Mimo, że kawa została odkryta dopiero w XIX wieku.