Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki dla dzieci o Nieświeszczukach

Nieświszczuk to nic innego jak rodzaj ssaka z podrodziny afrowiórek, który znajduje się w rodzinie wiewiórkowatych. Występuje on między innymi głównie w Ameryce Północnej i Środkowej. Jeśli chodzi o wygląd to są to nieduże zwierzęta, posiadające zwartą budowę ciała i krótką szczękę. Według niektórych są to po prostu gryzonie, które kopią bardzo duże i głębokie nory. Długość ich ciała, oczywiście pomijając ogon wynosi między 290 a 440 mm.

Natomiast długość ogona u samic ma 46–100 mm, a u samców 40–105 mm. Waga samic nieświszczuków wynosi 460–930 g, a samców 460–1300 g. Są zwierzętami roślinożernymi. Warto dodać, iż jeśli zwierzęta te występują na wolności, to zapewne mieszkają w licznych koloniach.

Takie kolonie nazywane są potocznie „miastami”. Podzielone są one także na rodziny, zwane też koteriami. Sieć płytkich tuneli i komór zamieszkiwana przez jedną kolonię może zajmować zwykle ok. 100 ha powierzchni.

Według źródeł największa kolonia jaka została odkryta obejmowała obszar 65 tys. km2. Mieszkało w niej wtedy około 400 mln osobników. To bardzo dużo. Gatunek ten z wyglądu może przypominać susła, jednak jest od niego znacznie większy.

Ciekawostki o nieświszczuku:

1. Ekspedycja Lewisa i Clarka

Podczas ekspedycji Lewisa i Clarka w 1805 roku, po raz pierwszy naukowo zostały opisane nieświszczuki.

2. Występywanie

Gryzonie te zostały wytępione w pewnych rejonach Wielkich Równin. Wszystko dlatego, iż farmerzy uważali je za szkodniki.

3. Powodują poważne straty

W wielu rejonach rolniczych powodują poważne straty finansowe – kolonia skupiająca 25 tys. nieświszczuków jest w stanie zjeść tyle pożywienia, co 100 krów lub 800 owiec,

4. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

Warto wspomnieć, iż nieświszczuki są pokazywane w pierwszych scenach filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki,

5. Odgłosy podobne do szczekania

W chwili zagrożenia lub zainteresowania wydają odgłosy podobne do szczekania.

6. Kolonie

Na wolności mieszkają w koloniach, nazywanych „miastami”, które stanowią sieć płytkich tuneli i komór w których potrafi mieszkać nawet kilkanaście tysięcy dojrzałych i młodych osobników.

7. Udomowione

Zwierzęta są coraz bardziej udomowione. Wszystko przez ich ukształtowanie podczas życia w koloniach oraz to, że mają duże umiejętności społeczne oraz czytelną mowę ciała,

8. Nazywany pieskiem

Nieświszczuk, mimo że z wyglądu nie przypomina zupełnie psa, nazywany jest pieskiem.

9. Cichy i doskonały zabójca

Mimo swojego niewinnego wyglądu, jest on cichym i doskonałym zabójcą.

10. Inteligentne

Zwierzęta są bardzo inteligentne.